Zavrieť

Porady

Pružná pracovná doba, lekár a obed.

Prosím, je správne, ak základný čas je 6 hodín a ak som celý deň u lekára, mzdárka mi zaráta len 5,5 hod., teda odráta prestávku na obed?
Ďakujem
ivka70 A ked si v praci len v zakladnom case, tak ti snad zapocita 6 hodin? Alebo 5,5?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zimama je offline (nepripojený) Zimama

    Zimama
    Ale návšteva lekára nie je predsa výkon práce - tak aká prestávka v práci?
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    karka Ale odpracovať by si mala 5,5... tých 5,5 hod. máš ospravedlnených a zaplatených priemerom. Keďže Ti nezaplatí prestávku, nezaplatí ani náhradu...
    Zimama Prísne vzaté mňa nezaujíma, koľko by som MALA odpracovať, lebo ja v ten deň nepracujem :-)
    Okrem toho - pri pracovnej zmene do 6 hodín ani nie je nárok na prestávku v práci, tak neviem, prečo sa odpočítava.

    Ale medzitým som prišla na to, že pes je asi zakopaný v tom, že § 143 odsek 1 ZP hovorí o tom, že "prekážky v práci na strane zamestnanca sa pri uplatnení pružného pracovného času POSUDZUJÚ ako VÝKON PRÁCE s náhradou mzdy" a potom už ok, ak hovoríme aj o prestávke v práci - ale znova nechápem, prečo aj pri pracovnej zmene do 6 hodín.
    ivka70 Pretoze Zakonnik prace uklada povinnost zamestnavatelovi dat zamestnancom prestavku najneskor po 6 hodinach prace. Neznamena to, ze nemoze definovat prestavku skor, po 2 ci 4 hodinach prace a pod. To je kompetencia zamestnavatela. A kedze pokryvas cas medzi 9,00 a 14,00 a v tom case prestavku definovanu mas presne, nie je o com diskutovat.
    Zimama Áno, toto "definovanie prestávky" som si už zisťovala.
    Ale ešte sa, Ivka, opýtam na upresnenie - ak je prestávka určená v rozpätí (vymýšľam si) 11.00 - 13.00 a ja budem v robote hoci aj len 3 hodiny (dajmetomu od 9.00 do 12.00) a potom pôjdem na súkromnú priepustku, lebo mi sused zavolá, že mu vytápame byt, a do roboty sa v ten deň už nevrátim, tak sa mi obed odráta, aj keď som tie 3 hodiny naozaj pracovala a na obed som chcela ísť o 12.30, ale už som nemohla?
    Ďakujem :-)
    ivka70 Netusim, ako to posudi zamestnavatel.
    Ja by som ju neodratala, ak odides najneskor 12:30 - brala by som to ako odchod na obed. Niektore dochadzkove SW maju aj taku moznost pri odchode.
      zbaliť

    Pružná pracovná doba, lekár a obed.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.