Zavrieť

Porady

Sociálny fond - tvorba

Môžem tvoriť 1% sociálneho fondu ak som mala zisk, mám splnené všetky záväzky... ale nemám kolektívnu zmluvu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Platí Zákon o SF
    § 3 Tvorba fondu
    Na začiatok

    (1) Fond sa tvorí ako úhrn
    a) povinného prídelu vo výške 0,6% až 1% zo základu uvedeného v § 4 ods. 1,
    b) ďalšieho prídelu vo výške
    1. dohodnutej v kolektívnej zmluve alebo vo vnútornom predpise, ak u zamestnávateľa nemôže pôsobiť odborový orgán podľa osobitného predpisu2), najviac vo výške 0, 5% zo základu ustanoveného v § 4 ods. 1, alebo
    2. sumy potrebnej na poskytnutie príspevkov na úhradu výdavkov na dopravu do zamestnania a späť zamestnancom, ktorí spĺňajú podmienky uvedené v § 7 ods. 5, najviac však vo výške 0, 5% zo základu ustanoveného v § 4 ods. 1,
    c) ďalších zdrojov fondu podľa § 4 ods. 2 a 3.

    (2) Zamestnávateľ podľa § 5 ods. 1, ktorý za predchádzajúci kalendárny rok dosiahol zisk a splnil všetky daňové povinnosti k štátu, obci a vyššiemu územnému celku a odvodové povinnosti k zdravotným poisťovniam a Sociálnej poisťovni, môže tvoriť povinný prídel podľa odseku 1 písm. a) do výšky 1 %. Zamestnávateľ, ktorý nesplnil niektorú z podmienok uvedených v prvej vete, tvorí povinný prídel do fondu vo výške 0, 6 %.

    (3) Zamestnávatelia podľa § 5 ods. 2 tvoria sociálny fond podľa odseku 1 od 1. januára 1995 v rámci možnosti svojho rozpočtu.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    morka236 tvorím ho vo výške 0,6%. V minulom roku dosiahla zisk, všetky svoje záväzky mám vyrovnané. Mám ho tvoriť v tomto roku vo výške 1% alebo naďalej len 0,6%. Neviem, či kolektívna zmluva spomenutá v bode 1 odseku b) platí len k ďalšiemu prídelu, alebo aj k povinnému prídelu. Kolektívnu zmluvu nemám, tak neviem či nie je podmienka mať kolektívnu zmluvu ak chcem tvoriť vo výške 1%.
    Tweety nemusí byť KZ, KZ treba vtedy ,ak ide o nepovinný prídel
    morka236 Ďakujem
      zbaliť

    kvetinka909 je offline (nepripojený) kvetinka909

    kvetinka909
    Sociálny fond je povinný tvoriť každý zamestnávateľ, ktorý zamestnáva zamestnanca.
    morka236 Áno, ale ja by som potrebovala vedieť, či môžem tvoriť 1% alebo 0,6%.

    Sociálny fond - tvorba

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.