Zavrieť

Porady

Ochranná lehota

Mám problém, s ktorým som sa zatiaľ nestretla. Zamestnankyňa dostala výpoveď z organizačných dôvodov, písomne požiadala o ukončenie k 31.10., teda má nárok na odstupné. Ale od 2. novembra je PN. Podľa zákonníka práce jej podľa mňa ochranná doba neplynie, ale ochranná lehota podľa zákona o sociálnom poistení áno (§ 32). Čo to znamená pre zamestnávateľa? Máme jej my vyplácať 10 dní náhradu ? Ja si myslím, že nie a mala by sa obrátiť na úrad práce. Prosím, ak viete, poraďte.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Náhradu príjmu nevyplácate, lebo už nie je vaša zamestnankyňa. V SP by si mala sama požiadať o nemocenské, na ktoré bude mať nárok od 1.dňa, pretože podľa zákona o soc.poistení je v ochrannej lehote pokiaľ ide o nárok na nemocenské dávky.
    Akým spôsobom ukončila prac.pomer, či dostala odstupné a pod. - to nie je pre určenie nároku na nemocenské podstatné.

    metracik2 je offline (nepripojený) metracik2

    dlhorocna mzdarka a personalistka, ale vzdy sa rada nieco naucim a poducim. Zaroven, mozno aj ja budem vediet nieco poradit. ...viac metracik2
    zamestnankyna ukoncila pracovny pomer 31.10.2004. Od 2.11.2004 je nemocna, vyplatu nemocenskych davok vyplaca zamestnavatel cez socialnu poistovnu. V takomto pripade uz nevyplacace nahradu prijmu pri docasnej pracovnej neschopnosti- 10 kalendarnych dni. Ochranna lehota je 42 kalendarnych dni po skonceni pracovneho pomeru, kedy Vam byvaly zamestnanec moze doniest nemocensku na preplatenie. Ak trval pracovny pomer kratsie ako 42 kalendarnych dni, tak ochranna lehota je tolko dni kolko bol v pracovnom pomere. Podrobnejsie je to v zakone o socialnom poisteni. Osetrovanie clena rodiny nespada do ochrannej doby a zena ktora je tehotna, ma ochrannu lehotu 6 mesiacov.

    Livia2 je offline (nepripojený) Livia2

    Livia2
    Bývalý zamestnanec ostal PN v ochrannej lehote. Čo sa posiela v tomto prípade do SP? Mám tam okrem žiadosti o nemocenské (II.) zaslať aj žiadosť o náhradu príjmu pri DPN(IIa.)?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.