Zavrieť

Porady

Je možné doplatiť dobrovoľné poistné po podaní žiadosti o ID z mladosti ale ešte pred priznaním ID , a tak si zvýšiť ID na maximum?

Mám19 rokov,posudkový lekár mi stanovil mieru poklesu schopnosti pracovať na 80% amôj spis je 2 dni v Bratislave. Mám prerušené štúdium zo zdravotných dôvodov. Ako študent som brigádoval cez brigádnické centrum a cez firmu Kolos.Vopred ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Prečítala som Tvoje príspevky aj v inej téme, dostaneš ID z mladosti a tam je zákonom stanovený OMB 0,67.
    Nemá význam doplatiť, lebo výpočet bude v zmysle zákona ( na prípadné doplatenie poistného nebudú prihliadať).

    §73
    (3) Suma invalidného dôchodku fyzickej osoby uvedenej v § 70 ods. 2, ktorá má percentuálny pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, sa určí ako súčin osobného mzdového bodu, obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na invalidný dôchodok, ku ktorému sa pripočíta obdobie od vzniku nároku na invalidný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku a aktuálnej dôchodkovej hodnoty; § 63 ods. 1 tretia veta a štvrtá veta platia rovnako. Osobný mzdový bod sa určuje na hodnotu 0,67.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mbok Ďakujem za odpoveď.ADH v r.2014,kedy som dovršil 18rokov, bola 10.2524,len neviem určiť ODP 62-18 alebo 62-18+2alebo 65-18 alebo 65-18+2,alebo inak?
    Andyke 62-18= 44 rokov
    Bude to trošku viac ako 44 rokov, ale orientačne daj do kalkulačky toto číslo + valorizácie za r.2014, 2015 a 2016 .
    mbok Ďakujem. Mám už len poslednú otázku. Ak by som bol doplatil poistné ešte pred podaním žiadosti o ID,mal som šancu zvýšiť si dôchodok?
    Jana Motyčková Áno.
    mbok Je to kvôli tomu,že rozhodujúci je dátum podania žiadosti alebo dátum priznania ID?Pri priznávaní ID, na čo je lehota aj 60dní aj viac,neposudzujú všetky aktuálne skutočnosti,teda aj aktuálne doplatenie poistného?Predtým /rok 2014/ to bolo možné"Takto dosiahnu, že majú nárok na maximálny invalidný dôchodok. Pritom stačí, ak si poistenie zaplatia dodatočne, po tom, ako im invaliditu z mladosti uznajú."-citácia z článku denníka SME.Kde môžem nájsť dôkaz v zákone o tom ,že to po priznaní ID už nie je možné?Keď to pred tým možné bolo.Podľa toho všetkého sú teraz diskriminovaní tí,ktorí majú ťažšie postihnutie z mladosti ako tí s ľahším. Alebo sa mýlim?
    mbok A ešte jeden dodatok: ak ID som sa podľa pos lekárky stal v 16 r., tak ODP nebude potom 62-18+2?
    Katy a R nie - pretože ID sa priznáva najskôr od 18 teho roku veku (už som ti písala) - kuk zák o SP ... alebo si si platil poistenie do 18 tich rokov? (asi nie, keď ťa teraz zaujíma doplatenie)
      zbaliť

    Je možné doplatiť dobrovoľné poistné po podaní žiadosti o ID z mladosti ale ešte pred priznaním ID , a tak si zvýšiť ID na maximum?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.