Zavrieť

Porady

Faktúra za predaj tovaru ktorý neprejde tuzemskom je s DPH?

Sme platci DPH, budeme dodávať tovar prepravnou službou nášmu odberateľovi do Maďarska pre jeho zákazníka, odberateľ je SK s.r.o. ma IČ DPH v SR. Tovar sa prevezie priamo od nášho dodávateľa z ČR, ktorý je platcom DPH v ČR. Vystavím faktúru odberateľovi s DPH? Ďakujem.
Naposledy upravil seda : 09.09.16 at 07:55
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

    Sarlotka
    čiže fakturácia :
    1.ČR fakturuje SR
    2 SR fakturuje HU
    dovádka je z CR priamo do HU
    Ide o trojstranny obchod, teda ak su naplnene ustanovenia § 45, prvy dodavatel alebo prvy odberatel zabezpecuje dopravu, ide o tri subjetky, kazdy je usadeny v inom ČS a druhy odberateľ nadobuda tovar pod iC DPH prideleným HU

    vystavujete fa s textom prenesenie DP, ideálne napisat aj text trojstranny obchod aj ked od 1.1.2016 ide o nepovinny udaj, zaroven zasielate suhrnny vykaz a uvádzate kod 1
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Sarlotka v DPH r. 35 a r 36
    zk24 Som pochopila ze odberatel je slovak so slovenskym ic dph, ale objednal si dodanie do madarska, ci? Takze dodavatel je CR, odberatel SR, ale vykladka tovaru bude v HU. Teda bod 2. SR fakturuje SR.... Ale mozno som to pochopila zle zo zadania
    Sarlotka Aha Zuzka ďakujem máš pravda, v tom prípade by sa SR odberateľ mal registrovať v HU aby mu pridelili IC DPH a obstarat tovar pod tymto ic dph
    seda Ďakujem, veľmi pekne, áno ten náš odberateľ je s.r.o. z SK platca DPH, a ten náš tovar vraj tiež predáva SK firme ale tovar zostáva v Maďarsku. Čiže asi mi to vychádza, že to pre neho vystavujem fa s DPH, lebo nemá HU IČ DPH.
    Sarlotka dodávka spojená s prepravou je od CR dodávateľa k SR(1.odberateľ) s tým že SR 1. odberateľe je povinný sa registrovat v HU, ak by ste obstrarali tovar pod IC DPH SK, CR prenesie DP, Vam vsak vznikne riziko nemoznosti odpocitanie dph, je na to rozsudok ESD... (miesto dodania je urcene podľa §13 ods 1 a) a miesto nadobudnutia podľa§17

    ciže 1. Sk odberatel obstara tovar pod HU icdph, vykona samozdanenie, a fakturujete 2. SK odberatelovi s HU DPH (miesto dodania urcene podľa § 13 ods 1 c)

    SR(2. odberatel) je tiez povinny sa registrovat v HU a dodávku tovaru pre HU (3.odberatel v retazci) fakturuje s HU DPH (miesto dodania urcene podľa § 13 ods 1 c)
    Sarlotka § 13
    Miesto dodania tovaru
    (1)
    Miestom dodania tovaru,
    a)
    ak je dodanie tovaru spojené s odoslaním alebo prepravou tovaru, je miesto, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa odoslanie alebo preprava tovaru osobe, ktorej má byť tovar dodaný, začína uskutočňovať, s výnimkou podľa písmena b), odseku 2 a § 14,

    §13 ods. 1 c)
    ak je dodanie tovaru bez odoslania alebo prepravy, je miesto, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa jeho dodanie uskutočňuje,
    seda Ďakujem veľmi pekne, nakoniec tovar privezieme na SR, a následne pošleme do HU. Faktúru pre nášho odberateľa ak tomu dobre rozumiem, vystavím s SK DPH.
    Sarlotka Ak ho posielate vy (1. SR odberateľ) zo SR do HU, SR2 sa musí registrovať v HU a vy vystavujete fa bez DPH., SR2 obstará tovar pod IC DPH pridelené maďarskou finančnou správou..
    seda Veľké ĎAKUJEM za rady.
    seda Akurát ešte uvažujem, že máme od nich ojednávku s SK IČ DPH, predpokladám, že oni nevedia, že sa majú registrovať v HU. Bude sa to realizovať až koncom 9/16, bola by som najradšej keby si to prišli k nám do skladu prevziať, nech môžem urobiť FA s DPH. Ak by to takto nešlo a by neobjednali s HU IČ DPH, urobím veľmi zle keď to vyfakturujem s DPH?
    Sarlotka najhoršie na to zákone o DPH je to, že ideálnu, z hľadiska nákladov efektívnu prepravu tovaru nám skomplikuje administratíva ohľadom registračných povinností spoločností k DPH v jednotlivých krajinách EU

    skúste sa spojiť s odberateľom SR2 a nájsť spoločné riešenie...
    seda Ďakujem za rady, spoločné riešenie sme zatiaľ nenašli. Odberateľ SR2 nevie a vyzerá, že nechce vedieť, že sa má prihlásiť na HU DPH, objednávku máme s SK IČ DPH. 12.9.16 sme prijali zálohu a ja by som mala vystaviť daňový doklad na prijatú zálohu. Urobím teda chybu ak budem doklady vystavovať s DPH?
      zbaliť

    Faktúra za predaj tovaru ktorý neprejde tuzemskom je s DPH?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.