Zavrieť

Porady

Užitočné / neužitočné vs. Súhlasím / nesúhlasím

Ahojte,

tiež sa mi stáva že dostanem "nevhodné" za niečo, čo nie je ani vulgárne, ani osočujuce, ani nijaké. Neriešim. Možno nerozoznam rozdiel medzi "neužitočné" a "nevhodné".

Takisto sa mi moc nepozdáva hodnotenie "užitočné". Nakoľko aspon ja osobne dám užitočné vtedy, ak ja mám otázku a niekto na nu odpovie, prípadne ked niekto poradí lepšie ako ja, ked ma naučí niečo nové. To užitočné sa v tomto prípade rovna „dakujem“.
Toto ale vedie k tomu, že otázky a témy maju tak 1 hlas "užitočné", vačšinou od zadávateľa otázky. Ked ja osobne niečo hladám nejake informácie na porade a je k otázke odpoved s 1x užitočné od zadávateľa, tak neviem sama vyvodiť či je to správna odpoved, kedze ma malo hlasov a nikto dalsí sa nevyjadril.

Na iných fórach zvykne byť hodnotenie "súhlasím" / "nesúhlasím". Pre mna by "nesúhalsím" neznelo tak negatívne ako neužitočné/nevhodné, a možno by nerobilo takú zlu krv. A keby bolo tlačítko „súhlasím“, možno by sa docielilo viac reakcií na príspevok.

Príklad:
Otázka: Ako zaúčtujem výber z pokladne?
Odpoved: 261/211
Hodnotenie: 1x užitočné od zadávateľa.
Ja takuto otázku otvorím, vidim že niekto poradil, ale nekliknem užitočné, pretože to pre mna neni užitočné, lebo to viem. Ak by však bolo miesto toho tlačítko "súhlasím", klikla by som.
A verím že zadávateľ by si bol istejší odpoved s 5x súhlasím.
Ak by som ja hladala odpoved na tuto otazku a bola by k tomu jedna reakcie s hodnotením 1x „užitočné“, nepomohlo by mi to, lebo by som to nebrala ako postačujuce.


Kludne nech ostane „užitočné“ a za to nech je bod, za „súhlasím“ bod byť nemusí, o to mi nejde.

chcem docieliť viac hodnotení a zistiť dôvod prečo ich je teraz tak málo. či to ma na svedomí hodnotenie "užitočné / neužitočné", či by pomohlo hodnotenie trebars "súhlasím / nesúhlasim", alebo je to preto, lebo sa ludom nechce hodnotiť.

Co si o tom myslite?
Naposledy upravil zk24 : 22.09.16 at 13:51
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Soňa K je offline (nepripojený) Soňa K

  Soňa K
  Ja si myslím, že hodnotenie odpovedí nie je vôbec potrebné.
  10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  zk24 Ja si zasa myslim že hodnotenie je doležité. Nevravim o bodoch. Ale ked hladam informáciu a je k tomu jedna odpoved, tak neviem do akej miery tomu "veriť". Ak by tam bolo 10x súhlasím, brala by som to ovela relevantnejšie.

  My sa tu na porade niektorí poznáme, a viem od koho radu môžem brať viac menej s istotou.

  Pre mna ako človeka ktory tiež dáva otázky, nie je tu len aby radil, mi reakcia s jednou odpovedou nie vždy pomôže.
  Tweety ak by sa nijako nehodnotili, nebola by žiadna spätná väzba, či je odpoveď správna a či nie.....zadávateľ by to nijako nevedel posúdiť
  buchač Tweety (Dnes 13:36) ak by sa nijako nehodnotili, nebola by žiadna spätná väzba, či je odpoveď správna a či nie.....zadávateľ by to nijako nevedel posúdiť
  ===================
  Ujovina jak Brno...

  Zadávateľ niekedy nevie, kde je sever a nie ešte aj to, aby vedel posúdiť.

  Ale ak sa na to pozriem z iného konca ?
  Dve odpovede = obe rovnaké...doslova a do písmena.
  Jedna užitočná až od het...
  Druhá je ten opak...lebo sa nájde dilino, ktorý urve negatívne hodnotenie.
  Ako to nazvať, ak nie pokrytectvom ?
  -------------------------
  Na inom fóre sa nehodnotí.
  Na danú otázku sa odpovedá a diskutuje dovtedy, kým to nie je jasné pre laika.
  Na blbé pindanie sú tam moderátori, ktorí diskusiu kočírujú. Keď treba, tak upozornia na nevhodnosť...a keď treba, tak mažú. Nie jeden nick už bol vymazaný.
  Na Porade sú - je moderátor, ktorý pindá viac, ako je nutné. Nevraviac, že je iniciatívny až príliš.
  --------------------------------
  Osobitná kapitola sú témy Srandičky a tie Obedy.
  Sorry, ak niekomu nejaké jedlo nechutí ? Nuž ho teda nik nenúti. Kľudne by to mohlo byť aj v opačnom garde.
  Vtipy ? Nuž ja poznám len dobré a slušné. Ak je niekto zastaralý po tej morálnej stránke a nerozumie,nechce rozumieť ? To nemá predsa s etikou nič spoločné...vtip je proste vtip a keď nie je náležite podaný, tak proste stráca na význame a hlavne na vtipnosti.
  ------------------------------

  Hodnotenie je na dve veci :
  1. Na nič
  2. Na hovno
  Žabinka jurko, máš pravdu, ale len čiastočne.. hodnotenie je na to čo si napísal v témach typu kaviareň, obedy, a ďalšie "oddychové" témy.. ale v odborných témach je hodnotenie dobré, len je nevhodne označované pojmom užitočné/neužitočné.. toľko môj názor..
  Tweety Buchi, asi hodnotenia v odborných témach nie sú na dve veci, prečo potom mažeš príspevky, kde si dostal mínusku?
  buchač Žabinka (Dnes 15:43) .. ale v odborných témach je hodnotenie dobré, len je nevhodne označované pojmom užitočné/neužitočné.. toľko môj názor..
  ====================
  Na tom druhom fóre sa preberajú tiež aj drísty....
  No preberajú sa aj odborné veci po technickej a právnej stránke.
  Nik nepotrebuje hodnotenie...
  zk24 Ale možno vnímas slovo hodnotenie ako "bod". Mne nejde o body. Nemusia byť vôbec. Ide o vyjadrenie suhlasu s odpovedou. Lebo jedna samostatna odpoved nema velku vahu.
  Soňa K Takže v praktickom fungovaní budeme všetci /samozrejme, len tí, čo chcú, povinné to tu naozaj nie je/ prechádzať všetky otázky, čítať všetky odpovede a posudzovať ich a vyjadrovať sa k nim. Dievčence, či vy to tu príliš neprežívate.
  zk24 Tak to absolutne nikto nepovedal. Ide o to, že odpoved, ktoru napíše jeden človek a nepotvrdí ju dalsích x ludí ma veľmi malu hodnotu. A to hovorím z mojich skusenosti, ked som ja zadavatľ otazky. Dostanem jednu odpoved, ktorá je možno správna alebo aj nesprávna. kedze nikto iny nedal suhlas s tým. Ostatní ju považuju za zodpovedanu, tak neriešia a zatvoria. Ak by boli ochotní kliknuť na "súhlasim", hned by to malo iny zmysel.
  buchač zk24 (Dnes 15:48) Ide o to, že odpoved, ktoru napíše jeden človek a nepotvrdí ju dalsích x ludí ma veľmi malu hodnotu.
  =====================
  TOTO ale nemyslíš vážne ?....či ?
    zbaliť

  taiko je offline (nepripojený) taiko

  Som, kto som taiko
  na odbornych forach, ktore zvyknem navstivit ja ( napr. skupina stackexchange.com ) su hodnotenia odpovedi bezne, dokonca sa pozaduje aby aj zadavatel otazky udelil najlepsej odpovedi svoj hlas a oznacil ju pre neho za najlepsiu.
  Pod otazkami sa aj diskutuje a aj komenty sa mozu hodnotit. Vsetky hodnotenia subjektivne posudzuju kvalitu odpovede a tym prispievaju k rastu/poklesu renome hodnoteneho, ktoremu sa tym zvysuje "hodnost" a credibiita
  Co je vsak podla mna prinosne, hodnotene su aj otazky. Ak niekto kladie otazky, ktore su nasledne zle hodnotene, lebo su nejednoznacne, nejasne, zadavatel si pred polozenim otazky nedal ziadnu pracu najst odpoved sam, ergo je lenivy a pohodlny atd atd, tak moze byt dokonca zabanovany.

  Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

  Žabinka
  áno zuzi, je to tak.. myslím že kedysi tu už bola takáto diskusia, ale ostalo to tak ako to je..
  jslancik najvyšší tu ešte vôbec chodí?
  Žabinka mne to pripadá tak, že asi skôr nie..

  misoft je offline (nepripojený) misoft

  misoft
  Vec sa musí brať z niekoľkých hľadísk.
  Pri "Otázka" - ten čo odpovie - odpovie len1x (a potom môže opraviť odpoveď, doplniť - editáciou), alebo si ju sám komentuje, ostatní jeho odpoveď komentujú a môžu ju hodnotiť ako Užitočné - teda že odpoveď splnila svoj účel, alebo ju môže označiť ako Neužitočné, že je to protiotázka, ako komentár, ako nevhodné a ako SPAM - toto sú záporné hodnotenia. Tieto hodnotenia majú svoj význam - ukazuje aj názor iných, či to bolo zodpovedané správne, nesprávne, alebo sú to len "kecy".

  Pri Debate - tam sú len dve hodnotenia - každé vyjadruje postoj člena s tým čo je tam zverejnené a ukazuje na to, koľkým sa to "páči" a koľkým "nepáči".

  Vzhľadom k tomu, že všetko "záporné" je anynimizované - mnohí sa za toto skrývajú, často dávajú Nevhodné, Neužitočné len preto, lebo je to Odpoveď, Príspevok od XYZ a takto sa mu chcú pomstiť - žiaľ nájdu sa tu i takí.... vidiac nick - automaticky a často bez toho, aby posúdili obsah, hodia to záporné (voláme ich "naši mínuskári") a často i tam, kde tzv. o nič nejde (napr. niekto zverejní photo svojho chlpatého miláčika rodiny a hneď - často do 5-tich minút - je tam Neužitočné). A mnohokrát len sedia, čítajú - neodpovedajú, nezapájajú sa, len sliedia a čakajú na "svoju obeť".

  Už sme dávnejšie Richardovi navrhli, aby zrušil anonymitu a poriadky by sme si vedeli urobiť i sami s nespratníkmi, pretože ak je člen Porady seriózny a stojí si za svojim hodnotením (i záporným!), nemusí sa ukrývať (ja keď nesúhlasím a udeľujem - zriedka - tak si to odôvodním a vo svojom príspevku to uvediem, že dávam mínus.).
  12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  zk24 Ano. Ale tých hodnotení "užitočné" je veľmi malo,pretože "užitočné" znie významovo ako.... no proste ako užitočné pre teba.

  Ja som len toho nazoru že keby tam bolo tlačítko "súhlasím", klikla by som aj na (pre mna) trivialnu otazku, čo by zadávateľovi určite pomohlo. Ked je tam užitočné, nekliknem užitočné.

  Rano zapnem poradu, idem otazku za otázkou, na 5 otázok z 10 viem odpoved, ale už je odpovedané, tak idem dalej. Na jednu z toho dam užitočné, lebo je to pre mna novinka zo zákona, dobrý postreh. Keby tam bolo "súhlasím". Dam na všetkych 5 otázok súhlasím a na tu jednu užitočné.
  zk24 Takisto sa mi nepáči že sa odpoved s najvyšším počtom hlasov dostáva navrh, lebo častokrat aj otazka je dana tak že sa nasledujucimi komentármi apodobne vylešpuje, opravuje, doplnuje. a nakoniec je hore s 1x užitočné odpoved ktorá vlastne ani neodpoveda na tú pôvodnú otázku. A ja potom lúskam ako išli reakcie podľa času, že na čo to je vlastne odpoved, tá najlepšia. A potom zistím že k niečomu inému.
  misoft Nuž nebudem sa hádať, ale! Ty odpoveď vieš, ale ten čo sa pýta ju nevie. Spolieha sa na to, že niekto zodpovie a dobre zodpovie. Tým, že dáš Užitočné, len potvrdíš tú odpoveď pre pýtajúceho, že je správna a že si druhý, tretí, x-tý človek, ktorý potvrdzuje správnosť odpovede. A potom pýtajúci podľa toho sa vie rozhodnúť, či brať, alebo nebrať uvedenú odpoveď. To užitočné NIE JE pre teba, ale pre pýtajúceho sa!
  zk24 Dobre. tak sa pýtam teba dávas "užitočné" na každý príspevok ktorý vidis je správny? Prečítaš denne 50 otázok a das užitočné na každú správnu odpoved? Ja úprimne hovorím, že nie. A myslim že je to v znení toho hodnotenia...

  Ja osobne by som viac klikala na súhlasím / nesúhlasím, ako na užitočné / neužitočné.
  ZuzanaA Suhlasim, presne som na to myslela, ze tu chyba tlacitko suhlasim - nesuhlasim.
  Tweety Pre zadávateľa je dobrá odpoved užitočná.
  zk24 Ano, užitočné dávam ako zadávateľ otázky, ked mi niekto poradí. Alebo ked niekto napíše niečo veľmi múdre... dám užitočné. Inač si pomyslim v duchu "súhlasím" a idem na dalsiu otazku.
  misoft Nie - nedávam. Pokiaľ NEVIEM posúdiť správnosť - nesprávnosť odpovede - zdržujem sa hlasovania .
  Ale ak viem odpoveď (ako ty) a viem, že je správna, označím ju Užitočnou, aby ten, čo sa pýta, si bol istý, že viacerí sa na to pozreli, posúdili a odborne zdatní odpoveď "schválili".

  Na okraj - spýtam sa čiste hypoteticky:
  Niekto príde s nápadom niečo urobiť a pýta sa, či je to možné. Ty - ako odborník v oblasti - budeš mlčať (a teda nevyjadríš svoj postoj) a necháš ho, aby sa sám rozhodol, alebo sa vyjadríš (pretože to vieš) a po odbornej stránke ho podporíš (teda uznáš to za vhodné, užitočné)?
  Či niekto hodnotí, alebo nehodnotí - to je vecou každého jednotlivca. Ale hodnotením sa len vyjadruje k meritu veci, či ÁNO, alebo NIE a potom je stredná cesta - nevyjadrím sa (a nechám si to pre seba).

  Mimochodom - na Porade hodnotenie príspevkov nie je povinné - je dobrovoľné....
  zk24 Ak by to takto fungovalo, ako hovorís, potom je čudné, že tých "užitočné" je tak malo. Lahká otázka, prvá odpoved správna a ma 1x užitočné. Keby to teda robili všetci tak ako ty hovorís že to robís, tak by tam muselo byť 50x užitočné.

  Ja osobne sa nevyjadrím ku každej odpovedi cez tlačítko "užitočné". Cez "súhlasím" by som sa vyjadrila.

  Je to len pocitová zaležitosť. ale očividne asi nie som jedina, lebo oproti rôznym iným foram je tu žalostne malo hodnotení a súhlasov.

  A k tej povinnosti: To je snad jasne, že je to dobrovoľne. Len som chcela týmto docieliť, či je problém v tom ako to hodnotenie znie, teda užitočné vs.súhlasím. alebo tých hodnotení bude stale tak malo. Lebo tým odpoved nema veľku cenu ak ju nepotvrdia dalsí ludia.
  Tweety niektorí za správnu odpoved na svoju otázku ani nepodakujú, nedajú ani užitočné.... možno preto tak málo hodnotení
  zk24 No a to je druha vec, že častokrat neviem či som poradila alebo nie a či ten dotyčný sa vôbec vrátil, aby si prečítal odpoved...
  pavol54 odpoveď s najvyšším počtom hlasov ešte nemusí byť správna najmä v odborných témach je to potom mätúce.
    zbaliť
  zk24 Nemusís to hned brať v ponímaní, že ma to trápi. Neboj, nemam kvoli tomu nočné mory. Bol to navrh ako zlepšiť zmysel našich odpovedi.
  alaya1 tu sa aj tak hodnoti vacsinou nie podla obsahu, ale nicku. treba to brat s rezervou.

  Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

  Jana Motyčková
  Z histórie - kedysi tu hodnotenia neboli a za 1 odpoveďou k veci bolo desať súhlasím, aj ja súhlasím .,,, a celé to čítať bolo otrava. Pritom súhlas niektorého prispievateľa pre niekoho znamená, že odpoveď je relevantná. Ak si dobre pamätám, bolo to na môj podnet, že sa zaviedlo tlačidlo súhlasím. Tlačidlo nesúhlasím sa vtedy nezaviedlo, lebo kto nesúhlasí, mal by napísať prečo. Potom začali mať niektorí ľudia, ktorí si na počte súhlasov zakladali, pocit, že najviac súhlasov je na odpovede bez nejakého podstatného významu (napr. typu dnes je pekne), tak sa zaviedlo tlačidlo užitočné. Osobne si myslím, či je to užitočné alebo súhlasím, vždy budú ľudia, ktorí si na ich počte zakladajú a ktorých sa neviem prečo dotkne, keď dostanú neužitočné.
  Môj názor - mne vyhovovalo súhlasím, dala som to, keď som súhlasila s príspevkom, Užitočné tiež dávam, ale podstatne menej, vždy mám pocit, že keď to nepotrebujem, resp. keď to viem, nie je my to užitočné. Ale už som sa to trochu naučila dávať namiesto súhlasu.
  Neužitočné dávam úplne výnimočne, neviem či raz, či dva som dala, keď to bolo úplne od veci (alebo som mala zlú náladu?).
  4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  avalik Mna sa dotkne, ked si dam tu namahu a kopirujem presne znenia paragrafov, z ktorych je jasna, vycerpavajuca odpoved. Nemam problem odpoved doplnit, vysvetlit pytajucemu sa ak v texte niecomu nerozumie.

  Ale pre niektorych je znak paragrafu ako bykovi cervene sukno, len preto, ze oni "nevedia citat" zakony, tak automaticky spravnu odpoved oznacuju ako neuzitocnu.
  afrikánka ,....stáva sa mi, že niektorá otázka ma zaujme a rada by som sa poučila....ale zbadám zadaný link, úplne "nahý", bez príhovoru, vysvetlenia, doplnenia....pokladám to za určitú ignoráciu ducha tejto stránky. Ľudia sa chcú poradiť s ľudmi a málokedy ich poteší odpoveď tohto typu a myslím, že preto i zabudnú poďakovať...totiž googlia, ani si nestihnú uvedomiť, čo sa od nich očakáva. A ešte viac som prekvapená, že odpovede tohto typu sú hodnotené slušným počtom "užitočné". Ako keby sa niekedy odpovedalo na kvantitu a nie na kvalitu. Pripadá mi to tu ako súťaž, kto nahádže najviac odpovedí....Taktiež som tu postrehla i skupiny, ktoré sa s mimoriadnou obľubou bodujú navzájom, často sa ignorujú odpovede, ktoré sú pre zadavateľa hodnotnejšie. Hlavnú úlohu tu hrajú "nicky", akési priateľské a nepriateľské skupinky. Myslím si, že by bolo pre podaktorých na zamyslenie ako sa Porada týmto znehodnocuje.
  avalik ak je link na clanok kde je otazka podrobne zodpovedana, je urcite uzitocnejsie ho prilozit, hoci aj bez zbytocnych slov, ako ho napr. prepisovat vlastnymi slovami, alebo kopirovat bez udania zdroja, pripadne uviest ako zdroj len google.

  ja sa snazim vzdy hodnotit uzitocnu odpoved aj ked mne je znama, a kludne ju ohodnotim aj v pripade, ze sama pridam odpoved ... ale upustila som v tomto pripade od uzitocneho pre niektore nicky, ktore tu v minulosti vyhlasili, ze uzitocne davaju len na odpovede, ktore su uzitocne len pre nich - samozrejme uzitocne im dam ked sa dozviem nieco nove
  afrikánka Ja som oslobodená od minulosti "starousadlíkov" na porade a taktiež neviem posúdiť, čo sa tu rozoberá, lebo ja poznám súčasný obraz porady, jeho momentálne rubriky a bodovanie....ale zachytila som určité pripomienky, že to bývalé bolo lepšie...Teraz sa snažím podať pohľad na toho, kto si otázku zadáva, bez predošlej skúsenosti. Sama som nedávno zadala otázky a môžem povedať, že to bolo na slzy...ani som nevedela kto som a čo vlastne chcem....také komenty sa na mňa navalili. Dnes už rozumiem, že to bolo na akési rozptýlenie...a sama sa dnes zapojím...Ale zopárkrát som dezorientovaných nováčikov i ratovala. Taktiež sa snažím hodnotiť podobne ako ty, že dám užitočné i odpovediam, ktoré sú zároveň s mojou odpoveďou, ale nikdy som to nezažila od iných.....Nevadí, pre mňa je podstatné, že moja odpoveď bola dobrou radou pre zadavateľa, hoci som bola niekedy bez bodu. A niekedy i zavalená posmešnými komentmi. Napriek tomu mi najviac ide o zadavateľa a bod pridelím i takým nickom...za dobrú odpoveď, ktorá i mňa poučila.
    zbaliť

  Užitočné / neužitočné vs. Súhlasím / nesúhlasím

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.