Zavrieť

Porady

účtovanie prenájmu

Chcela by som vás rýchlo poprosiť o radu ,prenájom určitej veci sa účtuje
mesiac dopredu alebo pozadu,alebo ako si určím v zmluve.Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    evika
    Chcela by som vás rýchlo poprosiť o radu ,prenájom určitej veci sa účtuje
    mesiac dopredu alebo pozadu,alebo ako si určím v zmluve.Ďakujem
    Podstatné je dohodnutie podmienok v zmluve.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Tweety
    Podstatné je dohodnutie podmienok v zmluve.
    A pre účtovanie prenájmu (nie fakturáciu alebo platby) by nemalo mať prednosť pred zmluvnými podmienkami dodržanie zásady vecnej a časovej súvislosti v zmysle príslušných § zákona o účtovníctve ?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    andrej_rv
    A pre účtovanie prenájmu (nie fakturáciu alebo platby) by nemalo mať prednosť pred zmluvnými podmienkami dodržanie zásady vecnej a časovej súvislosti v zmysle príslušných § zákona o účtovníctve ?
    AK nie je fa, nie je na základe čoho účt. prípad.zaúčtovať .
    Zákon o dph takúto možnosť pripúšťa.
    § 19
    (3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje, a ak je dohodnutá platba za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom 12. mesiaca.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Tweety
    AK nie je fa, nie je na základe čoho účt. prípad.zaúčtovať .
    ..a ak je dohodnutá platba za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom 12. mesiaca.
    Je zmluva (aspoň predpokladám, že by mala byť). Z textu otázky vyplynulo, že ide o mesačne dohodnuté platby, nie platbu za obdobie dlhšie ako 12 mesiacov. A časovo sa nájom musí rozlíšiť minimálne na konci resp. začiatku účtovného obdobia, aj keď bude platenie či fakturácia zmluvne dohodnuté hocijako...

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Tweety
    AK nie je fa, nie je na základe čoho účt. prípad.zaúčtovať .
    Zákon o dph takúto možnosť pripúšťa.
    Zákon o DPH hovorí o tom, kedy je služba pre účely dane z pridanej hodnoty dodaná (čo nemusí byť totožné ako je deň vzniku účtovného prípadu). Zároveň hovorí o povinnosti vystaviť faktúru. Faktúra nie je sama osebe účtovný doklad.

    Účtovný prípad sa účtuje pri vzniku na základe účtovného dokladu.

    Sme v téme podvojné účtovníctvo a nie v téme daň z pridanej hodnoty. Otázka znela na zaúčtovanie, tak ako uvádza andrej_rv.

    Predmetné uvádzam, aby to niekoho následne pri čítaní odpovedí nepomýlilo.

    účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

    To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac účtovník 007
    Jana Acsová
    Faktúra nie je sama osebe účtovný doklad.

    Účtovný prípad sa účtuje pri vzniku na základe účtovného dokladu.
    Tak isto si myslím, že Tweety odbočila od témy,ale
    ja by som porosila o názornú ukážku účtovania nájmu, ak oddelíme fakturáciu od vzniku účtovného prípadu.
    Citát:" Nájomné je dohodnuté v sume 12 000,-Sk štvrťročne a bude uhrádzané na základe faktúry vystavenej prenajímateľom do 15 dní po skončení štvrťroka."
    Účtovný prípad mi vzniká mesačne-4000,-, alebo štvrťročne-12000,-?
    S tou úhradou je mi to jasné, ale Jani v tom ostatnom nie.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    účtovník 007
    Tak isto si myslím, že Tweety odbočila od témy,ale
    ja by som porosila o názornú ukážku účtovania nájmu, ak oddelíme fakturáciu od vzniku účtovného prípadu.
    Citát:" Nájomné je dohodnuté v sume 12 000,-Sk štvrťročne a bude uhrádzané na základe faktúry vystavenej prenajímateľom do 15 dní po skončení štvrťroka."
    Účtovný prípad mi vzniká mesačne-4000,-, alebo štvrťročne-12000,-?
    S tou úhradou je mi to jasné, ale Jani v tom ostatnom nie.
    Každá účtovná jednotka si tento problém musí vyriešiť (mala by) internou smernicou. Nie je všeobecný návod na kategorizáciu dňa vzniku účtovného prípadu. Všeobecne sa vychádza z § 2 postupov účtovania pre podnikateľov. Držíme sa postupov a interných podmienok.
    Všeobecný návod teda neposkytnem, nakoľko čo firma, to iné podmienky .-)

    A okrem účtovného okruhu došlých faktúr máme aj účtovný okruh interných dokladov, kde môžeme účtovať o predpise pri vzniku účtovného prípadu.

    účtovanie prenájmu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.