Zavrieť

Porady

Dielo na objednávku podla autorského zákona

Robil už niekto takúto zmluvu? Je to dielo vytvorené autorom na základe zmluvy o dielo podľa Občianskeho zákonníka. V novom autorskom zákone v § 91 ods. 4. sa hovorí o tom, že ak je predmetom objednávky či už v celku alebo sčasti počítačový program, databáza alebo kartografické dielo, vzťahujú sa na ne ustanovenia o zamestnaneckom diele, pričom objednávateľ sa považuje za zamestnávateľa.
čo to konkrétne znamená? Že sa to posudzuje ako závislá práca a objednávatel by mal platit odvody?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ustanovenia o zamestnaneckom diele v autorskom zákone nehovoria predsa o závislej práci a odvodoch. Je v nich prakticky vyjadrené, že Majetkové práva autora k zamestnaneckému dielu vykonáva vo svojom mene a na svoj účet zamestnávateľ, ak nie je dohodnuté inak (§ 90). Také isté práva ako zmestnávateľ podľa § 90 má objednávateľ podľa § 91.

    Tak to bolo aj v starom zákone v § 10 - Spoločné dielo. Ide čisto o majetkové práva autora a objednávateľa, nie o pracovné práva a povinnosti.
    JankaO Súhlasím, jedna z možných odpovedí,odbornej verejnosti, ku ktorej sa prikláňam aj ja bola, že závislá činnosť v AZ je definovaná len pre účely AZ v súvislosti s majetkovými právami a nemá nič spoločné so závislou činnosťou definovanou v zákone o DzP. Lenže čert nikdy nespí a FS tiež, tak sme to poistili zmluvnými podmienkami..

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Tento problém som ja riešila ešte niekedy v januári 2016, hneď, ako AZ nadobudol účinnosť. Stanoviská daňových odborníkov sa rôznili a FS sa k tomu opakovane a na konkrétnu otázku postavila veľmi alibisticky citovaním zákona. Keďže už máme skoro koniec roka, je možné že už sa názory zjednotili. Nie je to jednoduchý problém a tu asi relevantnú odpoveď nedostaneš. Skús FS, možno budú už vedieť viac. My sme to nakoniec vyriešili vhodnými zmluvnými podmienkami...
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mariana11 Dva dni hladám a čítam a len som viac zneistená. Momentálne mám otvorených okolo 80 stránok. Už som čítala snáď všetko...a múdra z toho nie som. Ale tak nejakú zmluvu nakoniec musíme vytvoriť. Ale objednávaťeľ by mal zraziť daň. Ak to nespraví tak to dáme do daňového priznania, ale zas neviem ci podla par. 6 alebo to budú ostatné príjmy?
    Mila123 zaplať si Draka, tam dostaneš odpoveď......dr. Mihál sa tomu podrobne venuje
    mariana11 nebudem si koli jednemu problemu platit Draka...snad to nejako poriešim aj bez pána Mihála
    Mila123 v takomto prípade klobúk dole......
    mariana11 to ako keby som si mala kúpit auto, ked potrebujem len pneumatiku. Aj keď viem že pán Mihál je odborník. Bola som na jeho školeniach.
    Mila123 prepáč........ale porovnávaš neporovnateľné....
      zbaliť

    Dielo na objednávku podla autorského zákona

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.