Zavrieť

Porady

Nákup PHM + nápoje v podvojnom účtovníctve, platca DPH, účtovanie v Omege

Ako účtovať ak konateľ kupuje PHM a na jednom bločku je účtovaný aj nákup napr. nápojov, novín a pod. pričom určite to nepôjde do daňových nákladov? Spoločnosť je platcom DPH.
Stretla som sa s takým názorom, že tvz. osobnú spotrebu nebrať do úvahy a účtovať iba spotrebu PHM..... Je to správné?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Consultix je offline (nepripojený) Consultix

    Consultix
    Napoj, ktory si kupi konatel pri tankovani urcite nie je naklad na reprezentaciu. Taktiez to nie je nedanovym vydavkom spolocnosti, nakolko v tomto pripade vznika nepenazny prijem konatela a ten by sa mal dodanit. Jednoznacne sa jedna o osobnu spotrebu konatela, takze firme vznika voci nemu pohladavka evidovana na 355.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Soňa K V jednoosobovej sročke by som chcela vidieť, ako účtuješ na 355 a konateľ peniaze vracia do kasy alebo na bú. Roky to takto odpisujem na nedan. výdavky a nikdy som s tým nemala problém.
    karakul ... nooo, na Tvojom mieste by som rozhodne kľudne nespával
    Consultix Nemam s tym problem nikde. Ja som ich uctvonik, nie ich sluha. V uctovnictve plati to, co poviem ja, preto ma predsa plati, lebo ja sa v tom vyznam a on nie. Ak to klient neakceptuje, tak nech sa paci, moze si vybrat ineho dodavatela uctovnich sluzieb.
    Nevidim vobec problem v nauctovani takychto platieb na 355. To, ci to splati aj realne na ucet je jeho zodpovednost, ale s nezodpovednymi klientmi je ajtak lepsie sa rozlucit
    Soňa K to by som nemala z čoho žiť a bolo by mi zlééééééééé
    Consultix Tak ostava este moznost vychovat si tych klientov
      zbaliť

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    ... malá poznámka: osobná spotreba - zamestnanca, konateľa ani spoločníka nie je nedaňový náklad spoločnosti.

    Soňa K je offline (nepripojený) Soňa K

    Soňa K
    Môžeš účtovať nákup PHM ako prijaté zd. plnenie a do rozpisu DPH do riadku V sumu spolu za nedaňové výdavky. Potom zaúčtovať na 513 alebo ned. 548, ak to platí v hotovosti, tak sa dá zaúčtovať aj doklad na sumu len za PHM, v prípade platby kartou nie.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Consultix Nemyslim si, ze je spravne uctovat hotovostny vydaj v inej sume, ako je na doklade. Urcite nie v pripade, ak uctujem doklad priamo do pokladne. Ak by konatel predlozil vyuctovanie nakupov v hotosoti, ktore sa mu nasledne preplatia, tak je mozne, aby sa do vyuctovania zahrnula len cast, ktora bola predmetom nakupu v mene firmy.
    alohamercy tak ako sa to potom zaúčtuje? uplatňuje si 80% paušál na PHM.... účtuje v Omege .... 80% paušál je prednastavený ale ako dať do jedného účtovného prípadu aj ten nákup navyše a účtovať to na 548 alebo na 355?
    Consultix A v Omege sa nedaju nahodit na jeden doklad polozky? Jeden doklad nakup PHM s rozuctovanim na danovu a nedanovu cast, na dalsej polozke vznik pohladavky na 355.
    PS: Minus som nedaval ja, aby nedoslo k nedorozumeniu...
      zbaliť

    Nákup PHM + nápoje v podvojnom účtovníctve, platca DPH, účtovanie v Omege

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.