Zavrieť

Porady

opäť trojstranný obchod

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Pozdravujem všetkých poraďákov. Potrebovala by som poradiť ohľadom trojstranného obchodu. Dodávateľ A z Nemecka vyfakturoval našej firme B -prvému odberateľovi tovar, ktorý rovno z Nemecka prepravil prepravnou spoločnosťou do Francúzska k druhému odberateľovi C. Dodávateľ A nám zároveň vyfakturoval aj prepravu tovaru. Vtip je v tom, že my ako prvý odberateľ fakturujeme druhému odberateľovi C do Francúzska tento tovar, ale vrámci ceny za náš výrobok. Totiž my sme dodali náš výrobok do Francúzska, ale bez reklamných nálepiek. Tieto A dodal do C a C si tieto nálepky nalepí na naše výrobky. My však firme C fakturujeme naše výrobky, kde je cena vrátane týchto nálepiek, čiže na našej faktúre nebude figurovať hodnota nálepok zvlášť, ale v cene výrobku. Čo myslíte, nebudeme mať problém pri dokazovaní, že faktúru, ktorú nám vystavil dodávateľ z Nemecka A nemáme samozdaniť? Ako by ste toto dokazovali?
Bude stačiť, keď na fa od Nemca máme napísané, že tovar išiel priamo do Francúzska.
Usporiadat
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Tak som to našla.
Metodický pokyn na www.drsr.sk
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...a/pokyn04t.doc
a je tam tento príklad :
Príklad č. 12
Slovenský podnikateľ identifikovaný pre daň v SR si objednal tovar od rakúskeho podnikateľa identifikovaného pre daň v Rakúsku. Tovar bude prepravený z Rakúska na územie Českej republiky v mesiaci jún 2004. Miestom nadobudnutia tovaru bude Česká republika. Slovenský podnikateľ objednal tovar pod identifikačným číslom prideleným v tuzemsku, čo znamená, že miestom nadobudnutia tovaru bude Slovenská republika za podmienky, ak slovenský podnikateľ nepreukáže zdanenie nadobudnutia tovaru v Českej republike. Vo všeobecnosti platí princíp miesta nadobudnutia tovaru v členskom štáte, v ktorom sa skončí preprava alebo odoslanie tovaru. Keď slovenský podnikateľ použije pri objednávke tovaru identifikačné číslo pridelené v Slovenskej republike, potom sa táto dodávka zaeviduje v databáze VIES ako dodávka slovenskému podnikateľovi a predpokladá sa, že preprava tovaru skončila na území Slovenskej republiky. Daňová povinnosť pri nadobudnutom tovare vznikne dňom vyhotovenia faktúry, napr. 30. júna 2004. Slovenský podnikateľ uvedie daň z nadobudnutia tovaru aj v daňovom priznaní podanom v Slovenskej republike. V mesiaci júl 2004 preukáže, že predmetný tovar zdanil v Českej republike, preto v zdaňovacom období júl 2004 opraví základ dane, pričom na opravu základu dane sa primerane vzťahuje § 25 zákona o dani z pridanej hodnoty. Ak slovenský podnikateľ preukáže zdanenie nadobudnutia tovaru v Českej republike, miesto nadobudnutia tovaru nebude v Slovenskej republike.
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Áno, správne som to napísala že my zložíme, lebo tento tovar si sami prepravujeme. Aj ja som pred časom čítala práve tento príspevok na stráne drsr a vyvodila som si z neho taký záver, že samozdaním na Slovensku ale to ma ešte neoslobodzuje od zdanenia v Česku kde bol tento tovar zložený, čo po preukázaním uvediem ako opravu v DP podľa § 25.
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

??? Chceš povedať, že svoj vlastný tovar prepravíš zo SR do CZ alebo že si objednáš niekde v EU a nedovezieš do SR ale do CZ? To je rozdiel.
V druhom prípade - podľa mňa - odvedieš daň v ČR (ak je tam premetom dane) a keďže v SR samozdaníš a súčasne opravíš podľa § 25 z titulu, že to nie je predmetom dane v SR.
V prvom prípade - ide o premiestnenie tovaru.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať