Zavrieť

Porady

zmena využitia nehnutelnosti

Zdravím vás, potrebovala by som poradit: brat kupil nehnutelnost, ktorá je na katastri zapísaná ako administrativna budova, je to rodinný dom, ktorý bude po rekonstrukcii pouzivat na byvanie. Ako ma postupovat? Ziadost o zmenu na stavebný urad? Je na to tlacivo, alebo nejaká formulácia? Hladam na webe, ale neuspesne. Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    K rekonštrukcii potrebuje stavebné povolenie. Po ukončení rekonštrukcie bude kolaudačné konanie, v rámci ktorého navrhnete zmenu účelu budovy. Ak to v kolaudácii prejde, tak kataster zapíše nový účel budovy podľa kolaudačného rozhodnutia.
    99zuka Zle som to asi napisala: je to klasicky rodinny dom, ale kedze to vlastnila s.r.o. a pouzivala akoze na kancelariu pre firmu tak je to tam tak zapisane, takze stavebne povolenie potrebovat nebude, lebo tam nebude robit ziadne upravy, rekonstrukciou som myslela to, ze ten dom nebol obyvany, nastahovali sa tam bezdomovci a vsetko zdevastovali - vytrhali kable zo stien, vylamali okna, vytrhali potrubia, zabradlia....., len chce, aby to bolo na LV zapisane ako rodinny dom,
    Chobot Tak nech zbehne na stavebný úrad a tam mu povedia, čo budú od neho vyžadovať na to, aby mohol zmeniť účel užívania stavby. Aj tak to bude odsúhlasovať stav. úrad, tak je najlepšie mať informácie z prvej ruky.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Postup pri zmene spôsobu užívania nehnuteľnosti – bytu, ktorý je určený v kolaudačnom rozhodnutí je upravený v zákone č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (ďalej len „stavebný zákon“). V zmysle ustanovenia § 85 vyššie uvedeného zákona vyžaduje zmena účelu užívania stavby rozhodnutie stavebného úradu o zmene v užívaní stavby. Na konanie o zmene v užívaní stavby je oprávnený stavebný úrad, príslušný podľa obvodu, v ktorom sa nehnuteľnosť nachádza. Na postup stavebného úradu sa primeranie vzťahujú ustanovenia upravujúce postup pri kolaudácii stavieb.

    Keďže sa druh priestoru, teda spôsob využívania stavby, resp. jej časti zapisuje do katastra nehnuteľností odporúčame podať návrh na zápis zmeny spôsobu užívania nehnuteľnosti do katastra. Príslušná správa katastra by uvedenú zmenu mala vykonať na základe rozhodnutia stavebného úradu o zmene spôsobu využívania pozemku a to záznamom

    ZDROJ :
    ...predsa internet.
    99zuka Ďakujem, asi som malo surfovala po nete

    zmena využitia nehnutelnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.