Zavrieť

Porady

Generalna plna moc po smrti

Ak pred smrťou jediného konateľa s.r.o. dá tento generálnu plnú moc zamestnancovi, ktorý je na pozícii generálneho riaditeľa ostáva táto plná moc platná aj po smrti toho jediného konateľa?
Naposledy upravil ivka70 : 03.02.17 at 10:19
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

  viktorviktor
  generálnu plnú moc, môžu mať iba konatelia spoločnosti

  Ak je plnomocenstvo „udelené spoločnosťou a v rozsahu oprávnenia robiť právne úkony spoločnosti vo všetkých veciach, ústavný súd považuje za potrebné ako obiter dictum vysloviť názor, že by išlo o právny úkon absolútne neplatný podľa (§ 39 Občianskeho zákonníka), pretože zo zákona (§ 20 ods. 1 Občianskeho zákonníka) patrí tento rozsah právomoci výlučne iba konateľom. S tým úzko súvisí otázka princípu publicity (do obchodného registra sa zapisujú iba konatelia, prípadne prokuristi) a na to nadväzujúca požiadavka právnej istoty najmä u tretích osôb, ale aj spoločnosti samotnej, keďže nie je zrejmé, či by v týchto prípadoch robili právne úkony spoločnosti po udelení plnej moci konateľ a splnomocnenec popri sebe alebo iba splnomocnenec a pod.“.

  https://www.akhraska.sk/?p=4616

  ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

  ivka70
  Obciansky zakonnik:

  § 33b
  (1) Plnomocenstvo zanikne

  a) vykonaním úkonu, na ktorý bolo obmedzené,

  b) ak ho splnomocniteľ odvolal,

  c) ak ho vypovedal splnomocnenec,

  d) ak splnomocnenec zomrie.
  henobic Zabudol som dodať, že splnomocnenie dala firma ako s.r.o. a nie konateľ ako fyzická osoba.
  ivka70 bolo by dobre to upresnit v nazve aj v samotnej otazke

  misoft je offline (nepripojený) misoft

  misoft
  Bol daný odkaz na OZ.
  A podľa mňa - aj smrťou konateľa táto gen.splnomocnenie (hoci aj v mene firmy) stráca platnosť. Aj keď to bol konateľ, ten (viď http://podnikam.webnoviny.sk/spolocn...kto-a-co-robi/) koná v mene spoločnosti, firmy - takže ak skonal, táto stráca platnosť (pretože mŕtvy konateľ už nemôže odvolať gen. plnú moc osobne - musí zaniknúť ex offo).
  Takže môj názor - smrťou konateľa i generálna plná moc stráca platnosť - nech je koncipovaná akokoľvek - splnomocniteľ skonal.
  4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Jakubec Splnomocnitel je spolocnost a ta neskonala.
  misoft Spoločnosť niekto zastupuje - spoločnosť nie je osoba, spoločnosť podpisovať nemôže, to len človek môže podpísať. A môže byť akákoľvek spoločnosť, ak ju niekto zastupuje, koná v jej mene, podpisuje v jej mene - a ten niekto skoná - jeho rozhodnutie, podpis prestáva platiť!
  Spoločnosť nemá mozog, spoločnosť nerozmýšľa - to len človek, ktorý ju zastupuje, má mozog, rozmýšľa. Pochopil?
  Jakubec Spolocnost sice nema ruky a nemoze chytit pero, ale napriek tomu je opravnena vykonavat pravne ukony. Jednym z pravnych ukonov je i splnomocnit niekoho, aby za nu konal. Pokial spolocnost takyto pravny ukon urobi, tento zanikne iba sposobmi uvedenymi v zakone alebo v texte splnomocnenia. V zakone nie je ako jeden zo sposobov zaniku splnomocnenia smrt osoby, ktora konala za splnomocnitela. V zakone je sice smrt samotneho splnomocnitela, to ale nie je nas pripad, kedze splnomocnitelom je spolocnost a ta nezomrela.
  Misoft, pisete, ze spolocnost nie je osoba. Podla zakona je to pravnicka OSOBA.
  Urcite nie je pravdiva teza, ze smrtou osoby, ktora konala za spolocnost zanikaju pravne ukony spolocnosti. Keby to bola pravda, viedlo by to k absurdnym nasledkom typu zaniku zmluv o vyrobe, ktore uzavrela spolocnost pred smrtou konatela, zmluv o uveroch, ktore uzavrela spolocnost pred smrtou konatela ...
  misoft Nuž tak si asi mnohé nezistil..... firma má zmluvy uzavreté konateľom - zomrie - musia sa zmluvy potvrdiť, alebo obnoviť - darmo je to na firmu - firmu niekto zastupuje.
  Právnická osoba - https://sk.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%A1vnick%C3%A1_osoba - právnická subjektivita https://sk.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%A1vna_subjektivita - " Právne úkony v mene právnickej osoby vykonávajú jej jednotlivé orgány." Teda nie firma ako právnická osoba, ale skutočné osoby v jej mene.
    zbaliť
  Ing. Ľubomír Janoška
  Ak to bola skutočne generálna plná moc, bez vymenovania alebo vymedzenia predmetných právnych úkonov, tak je a priori neplatná pre neurčitosť a netreba riešiť, či zanikla smrťou konateľa.

  Generalna plna moc po smrti

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.