Zavrieť

Porady

Hypoteka na rodicov

Ahojte, poradi mi niekto?

Je to komplikovane preto taketo riesenie

Mamka mi navrhla ze zoberie hypoteku na seba a kupi byt.

Je mozne zeby som bol majitelom bytu len ja ?
Ako s hypotekou budem zapisany v hypoteke ako spoludlznik alebo ako?
Samozrejme hypo budem platit ja len by bola pisana na mamku...

V pripade potreby vam mozem vsetko rozpisat
Vie mi niekto poradit ?
4 komentárov     zbaliť
buchač Čím sa bude ručiť banke ?
Lebo toto je vcelku základná otázka.

Potom Ti dám info, ako som to ja s dcérou vyriešil.
jozo1606 Pisem spolocne

1. Moznost je rucit. Kupujucim (novym) bytom
2. Moznost je rucit bytom ktory maju rodicia ( ale tuto moznost velmi nechcem vyuzit)

+cca nejake 15000€ mam nasetrene takze viem cast zafinancovat aj z vl vrecka
korela Radšej rozpíš do detailov.
jozo1606 Ja som szco 2 roky
Priatelka je na tpp len 2 tyzden

Ak chcem sam hypo. Musim si nastavit danove priznat prijmy a zaplatit dan. A hypo dostanem (tomu sa chcem vyhnut)

Ona hypo nedostane lebo ma mensi plat a je v skus dobe

Po3 mes spolocne poprosime banku aby dala hypo. A to sa uz podari ja by som si danove nastavil na pozadovanu sumu a je to

Lenze ponuka je teraz a jedina moznost ako sa k nej dostat je rodic

Jej mamka nam chce pomoct a hladame riesenie
Rozmyslala zeby zobrala hypoteku na seba a kupila byt. Kedze sa nejedna o 5€ ale o dost vyzsiu sumu chapem aj z jej strany ze ma trosku obavu. A preto chceme najst najlepsie riesenie


Ona chce byt istena aj ja

Zoberie hypoteku a kupi byt. Najlepsie riesenie splacame jej a ona bude platit banke

Ale ja chcem mat istotu aby ma nevyhodila z bytu ked sa nieco udeje


Preto v takomto pripade chceme byt majtelia bytu ja + priatelka a chceme byt zapisany ako spolu dlznici na hypoteke

Taktiez by sa spisala dohoda o vyplacani pozicky mamke aby bola kryta aj ona

Len tu nastava problem je mozne aby mamka vzala hypoteku a kupili by sme byt na nase mena alebo to nebude mozne ?

Taktiez chapem ze je dolezite cim bude ziadatel rucit za hypo

Len neviem ako to je s tou kupou a vyuzitim financii...

Dakujem za radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    afrikánka je offline (nepripojený) afrikánka

    afrikánka
    Rozhodne "neťahať" do kúpy, hypotéky, žiadnu tretiu osobu, na ktorú by bol byt písaný, alebo bol vedený, že spláca hypotéku.... nech je to ktokoľvek a záruky "čestnosti" sú akékoľvek!!!
    Ak máš určitú hotovosť, skús dosiahnuť 3mesačný odklad, aby ste si s priateľkou mohli vybaviť hypotéku spoločne.
    Netreba sa ponáhľať.....na trhu s nehnuteľnosťami je vždy dostatočné množstvo ponúk.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    korela, Terezia13, Anika61, Soňa K, Amstrad
    Neužitočné (1)
    4
    jozo1606 Bohuzial minuly rok sme cakali na ponuku nuz ziadna sa neobjavila aktualne je nieco pre nas site na mieru a preto to chceme vyuzit
    afrikánka Dať zálohu a požiadať o odklad sa nedá?
    Samozrejme všetko ošetrené právnikom. To, čo zamýšľate, je veľmi rizikové a to nielen v prípade rozchodu, je viacero hrozieb...úmrtie, dedenie...Niet nad jasné a jednoznačné podmienky vlastníctva a splácania.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Je ešte aj iná možnosť.

    Ty s priateľkou vezmeš hypotéku.
    Kúpite byt do spoločného spoluvlastníctva.
    Tento budeš splácať len a len Ty (s priateľkou), žiaden medzipohyb pri splácaní cez mamu.
    Mama priateľky, ak je tak ochotná a ústretová, bude len ručiť svojim bytom.


    Ak by došlo k neblahej situácii vo vzťahu a mama by bola zapísaná ako spolumajiteľ, tak by mama s dcérou mali prevahu pri delení...a Ty by si ťahal za kratší koniec.
    Ako by to bolo potom pri splácaní hypo, to by boli už asi iné hrátky. Prax a skúsenosti na nete (aj Porade) je habadej.
    jozo1606 Ok bohuzial hypoteku nam aktualne nedaju az po 3 mesiacoch a len v pripapade ak si nastavim danove priznanie na zisk ( neodpocitam si pausalne vydavky)

    Co hovorite na riesenie typu:

    Jej rodicia vezmu hypo a budu ju splacat 5 rokov ( vynimocne vklady a . .. )

    U notara spiseme doklad o tom ze byt patri nam s priatelkov a zarovren aj ze sa zaviazujeme splacat mesacne rodicom xxx € do sumy priklad 60000€ je mozne zeby banka dala hypoteku rodicom a byt bol pisany na nas ?
    buchač Výnimočné vklady sa dajú položiť až po určitej dobe...presne si nespomínam a ani ma to nezaujíma.

    Ďaľšou otázkou je aj to, že ako dlho si zákazníkom banky...

    Ako Kejka spomína, takéto situácie je najlepšie riešiť pri stole v banke.
    --------------------------
    Vyššie uvedené riešenie som dal z vlastnej skúsenosti.

    Dcéra brala predminulý týždeň hypo (nie pôžičku !) na zveľadenie bytu. Posedeli sme v banke, kde sa nám (hlavne dcére) venovala moja "osobná" bankárka.
    Vysvetlila jej všetko, nastavila financie...blá,blá.
    Dcéra býva v mojom byte. Hypotéku brala na seba...a aj ju bude cvakať.
    Daný (môj) byt slúži ako záruka.
    Čistá ruka a niet čo riešiť.

    Lenže to je moja dcéra !
    Ty nie si syn danej mamky ...
    -------------------------------
    Netvrdím, že môj postup je ten najlepšejší....ALE aby som bol niekomu zaviazaný ??? Nehrozí !
    Budeš splácať byt, ktorý nebude na Teba písaný ? Fujtajbl !

    Vieš Ty, že nie jedna notárska zápisnica je v konečnom dôsledku len zdrap papiera ???

    Netvrdím, že mamáá je odľud, ktorý by Ťa chcel ofačiť...ALE život prináša rôzne situácie...a Ty budeš proste v prdely.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    závisí tiež od toho, ako postupuje banka s financiami.
    1. zmluva hypo na konkrétny byt a peniaze pošle na účet predávajúceho.
    2. zmluva na hypo + ručitelia a peniaze pošle priamo na účet dlžníka. V tomto prípade sa financie dajú použiť na kúpu bytu, pričom banka do toho už nezasahuje - ju budú zaujímať len splátky.

    Podľa mňa môžete uzavrieť zmluvu s predávajúcim - tri osoby mamka+ty+priateľka.

    ešte chcem poznamenať, že môžeš splácať priamo na účet do banky, pokiaľ nejde o splácanie formou inkasa.

    Najlepšie ked sa o podmienkach hypo porozprávate v banke, aby ste poznali podmienky.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jozo1606 Dakujem pekne za radu
    Oliwa Priateľka nemá súrodencov? Dosť podstatná informácia, lebo keby sa nebodaj jednému z jej rodičov/mame stalo niečo nepredvídané...
    jozo1606 Ano priatelka ma surodencov nuz uvidime co dnes navrhne makler a poradi taktie pravnik dakujem vsetkym za radu, vazim si to. Pre dalsich napisem ako to potom dopadlo
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.