Zavrieť

Porady

Duster s LPG - áno alebo nie?

Dobrý deň, chcem kúpiť nového Dustera 1,6 SCe 84KW/114k S&S, benzín 4x2. Ročne najazdím cca 7000 km a väčšinou idem superkrátke a krátke trasy (odvoz detí do školy, nákup, cesta do/z práce (10km)). Manžel ma presviedča, že 1,6 SCe 80 kW/109 k LPG S&S je lepšia voľba, lebo pri LPG ušetrím na palive. Môj argument je, že to, čo ušetrím na palive, dám na servis, lebo mi auto s LPG nezoservisuje "dedinský" servis, ale len značkový a po 4-5 rokoch budem do servisu chodiť častejšie a úspora bude v háji, lebo značkový servis má ceny nastavené vyššie. Možno náš spor rozhodnete: Má niekto z vás auto s LPG od výrobcu (nie po prestavbe)? Ak áno, aké sú vaše skúsenosti s reálnou úsporou? Kedy sa vám prepína auto na LPG? Vopred ďakujem za info.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    V tvojom prípade je LPG len kopec nevýhod. Okrem toho, čo už sama píšeš, častejšie STK, nezaparkuješ v podzemí, tie km to za životnosť systému nevrátia.
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mi-ma-bo bodliak netrep keď nevieš. Na STK sa chodí každé dva roky tak ako s každým iným autom. Mám LPG tak viem čo hovorím. Úspora na palive oproti benzínu je cca 50% aj viac. Teda pri nájazde cca 7000 km ročne, cene benzínu cca 1,20€, cene LPG cca 0,60€ a spotrebu som rátal 6 l/100 km je úspora na palive cca 700€ ročne.
    Čo sa týka tých ako vravíš "dedinských servisov" tak vzhľadom na to, že chcete kúpiť nové auto na tieto servisy počas trvania záruky môžeš zabudnúť ak o ňu nechceš prísť.
    Auto sa z benzínu na LPG prepína samočinne v závislosti od vonkajšej teploty, v lete keď stojím na slnku je to po pár sekundách, v zime cca 1-2 minúty.
    Záver: Iné auto ako s LPG by som už nechcel.
    bodliak Kontroly su predpisane vyrobcom. Kontrola tesnosti raz za rok alebo kazdych X km, co nastane skor.
    misoft Pokiaľ je to v pokynoch k LPG...od výrobcu - tak každý rok resp. km, pokiaľ to v pokynoch nie je - ako klasická STK. Ročná kontrola bola zo zákona už dávno vypustená.
    buchač mi-ma-bo (Dnes 09:13) bodliak netrep keď nevieš.
    .....
    Záver: Iné auto ako s LPG by som už nechcel.
    ====================
    To trepanie si nechaj od cesty.....

    Ono je potrebné zamyslieť sa aj nad samotnou značkou auta, jeho výbavou a aj ročníkom.
    Je brutálny rozdiel medzi nejakou šunkou (Dacia, Fabia, Octavia...) a poriadnym autom.
    Nafta patrí do traktora a nie do osobného auta.
    Benzín zasa nepotrebuje náhradu.
    Ak niekto uvažuje o LPG s tým, že chce ušetriť, nech si kúpi moped alebo nech jazdí na bicykli.
    Renomované značky ani len neponúkajú v základnej ponuke LPG.
    Nehovoriac už o tom, že ak si niekto prestaví nové auto na LPG, tak obmedzí záruku na motor, komponenty výfukového a emisného systému a na všetky montáže dotknuté súčiastky a na elektroinštaláciu.

    Záver :
    Lpg som nemal, nemám a ani nikdy mať nebudem...
    To už ísť radšej cestou nejakého hybridu.
    bubkoch mi-ma-bo: sa douc mastematiku ... o akej uspore 700€ rocne to pises ??? si sa s konom zrazil ?
    6l/100km = 60l/1000km = 420l /7000km

    a 420l stoji pri cene 1,2 presne 504 € ...
    ako sa da z rocnych nakladov 504€ usetrit 700 ?

    uspora bude tak 200€
    verzia s LPG stoji presne +800€ takze len na palive sa jej to vrati za 4 roky ... po zohladneni nakladov na servis este neskor ...
    pri takom najazde (7000/rok) sa LPG neoplati
    misoft Kopírkou?
    mi-ma-bo Písal si o častejších STK, čo nie je pravda. Kontrola splynovacieho zariadenia sa vykonáva v rámci riadnej garančnej prehliadky. Ja som s tým nič nerobil celé roky a všetko šlape ako hodinky.
    mi-ma-bo buchač teba nikto nenúti si kúpiť auto s LPG. Keď ti nestojí za to ušetriť 50% nákladov tak môžeš chodiť hoci aj z BA do KE na mopede alebo na bicykli.
    A nikto nevravel o prestavbe nového auta na LPG, ani zadávateľka tejto témy, ale o kúpe auta s LPG od výrobcu.
    A za to že ty máš možno auto od tzv. renomovaného výrobcu ti ešte nedáva právo urážať a opovrhovať majiteľmi lacnejších áut.
    vicktor buchac, ty mas ake auto (ked Octaviu nazyvas sunkou, ved je to iba inak oplechovany VW)?
    Potom pises "sunka verzus poriadne auto" - ake?
    A potom ze renomovane znacky to ani nevyrabaju...
    Isteze kto kupi Mercedes za 100 tisic, isto nemusi setrit na palive, ale to je ina tema.
      zbaliť

    besttracker je offline (nepripojený) besttracker

    besttracker
    skusenosti s Daciou sandero 1,2 LPG ,najazdene 64000 ,jedine nevyhoda parkovanie v podzemnych garazach,lebo zvycajne su vyhradene len max 5 miest . LPG prepina automaticky v lete ihned ,pri mrazoch a prvom starte okolo - 10 to prepne po 2 km , ked je motor teply to prepina skoro hned,v servise pri prehliadkach menili filter za tusim 20 eur,ale len pre to vraj sa tankuje na roznych cerpackach LPG a ten plyn je spinavy....
    vicktor "parkovanie v podzemnych garazach,lebo zvycajne su vyhradene len max 5 miest" - kde napriklad? Este som nevidel podzemne parkovisko kde nie je zakaz vjazdu s LPG.
    besttracker som to zle napisal :-) mal som napisat NEVYHODA : zakaz parkovat v podzemnych garazach.. :-) vo velkych nakupnich centrach napr. v ZA aupark -vyhradene parkovanie pre LPG mimo budovy max 2 hod len 6 miest , OC Mirage vyhradene 4 miesta pri vstupe do podzemnych garazi,....

    dmc je offline (nepripojený) dmc

    dmc
    Mal som 2 vozidla s LPG - a dalsich 7 bez LPG takze mam skusenosti.

    Pri najazde 7.000 Km by som nad tym neuvazoval.

    Duster s LPG - áno alebo nie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.