Zavrieť

Porady

Podanie dodatočného daňového priznanie za posledných 11 rokov?

Prosím Vás o radu. Posledných 11 rokov sa podávalo DP typ B a platila sa daň z príjmu podľa §6. Teraz sme zistili, že príjem nepatrí do §6 ale príjem je od dane oslobodený (FO-nepodnikateľ a príjem je len vo forme dotácie od pôdohospodárskej platobnej agentúry,). Teda, ak tomu správne rozumiem, malo by to byť od dane oslobodené. Ak sa mýlim opravte ma prosím. Žiadne iné príjmy, či z podnikania alebo ostatné príjmy, ktoré sú potrebné na podávanie DP typu B neboli. Mám teraz podať dodatočné daňové priznanie typu A alebo typu B, keďže typ A mal byť podávaný, kvôli tomu, že ide o riadneho zamestnanca len popri tom dostáva aj dotácie? A ďalšia otázka za koľko rokov dozadu môžem žiadať vrátenie dane, resp. podať DDP? Môžem žiadať vrátenie dane od začiatku poberania dotácií, čiže 11 rokov alebo je tam presne stanovený termín napr. 10 rokov? A ak mi viete poradiť, ako je to so žiadosťou na vrátenie odvodov SP a ZP. Stačí podať žiadosť, spomenuť nejaké skutočnosti a priložiť k tomu aj dodatočné daň. priznania? Prosím pomôžte mi. Ďakujem pekne
6 komentárov     zbaliť
veronikasad Príjem pre FO-nepodnikatela od pôdohospodárskej platobnej agentúry bol v takej výške, že z toho vznikla povinná registrácia v SP? A žiadne zdaniteľné príjmy z činnosti, na ktorú bola dotácia poskytnutá?
MirSta žiadne zdaniteľné príjmy, len dotácia. No už to mám potvrdené aj DÚ, že dotácie, kt. dostáva FO-nepodnikateľ sú oslobodené od dane. A áno dotácia bola tak vysoká, že SP vymáhala platenie odvodov. Ale aspoň to, že bolo to len za jeden rok.
veronikasad Píšeš o príjmoch z dotácií za 11 rokov ...
MirSta áno
Katy a R to sú otázky len na upresnenie - že či príjemca nie je ani SHR (bez osvedčenia)?
MirSta nie. Je to len FO-nepodnikateľ
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kn-alka je teraz online kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    https://podpora.financnasprava.sk/90...3%A9-priznanie
    Dodatočné daňové priznanie možno podať do uplynutia 5 rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať riadne daňové priznanie.

    Podáte spätne (5rokov) DDP typu B, s tým, že vyplníte len údaje zo zamestnania, nepleťte do toho typ A. V poznámkach môžete uviesť, že podľa § 6 som nemal žiadne zdaniteľné príjmy ani výdaje.

    S SP sa nedá nič robiť, pokiaľ viem, údaje z dot.priznaní sa berú na vedomie od dátumu jeho podania, takže 5-ročné DDP už nič neovplyvní. Len DDP za rok 2016 ovplyvní rok 2017. (Ja som mala opačný prípad, bolo podané DDP na vyššiu sumu, z ktorej sa malo platiť SP ale keďže bolo podané neskoro, už sa odvody nemenili a nič nebolo treba doplácať)

    So ZP neviem pomôcť, teoreticky nakoľko sa robí v ZP ročné zúčtovanie, malo by sa urobiť dodatočné ročné zúčtovanie a vznikne preplatok (nie som si však 100%-ne istá)
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    MirSta ďakujem pekne za odpoveď. Vrátenie odvodov zo ZP by malo byť v pohode. Ak podám DDP, tak ich bude daň. úrad automaticky kontaktovať a oni potom budu na základe toho konať, len že sa mám tak o mesiac ozvať, že čo je s tým. Len SP je pravdepodobne tak, ako ste písali. Že odvody neboli platené bez právneho dôvodu a podanie DDP už nič neovplyvní. Troška dosť je to na hlavu. No nič už, škoda peňazí
    MirSta Chcem sa Vás ešte opýtať. Aké tlačivo použijem na vyplnenie DDP za staré roky? Aktuálne? Čiže za všetky roky použijem tlačivo z posledného roka? ďakujem
    Žabinka vygeneruješ si formulár za príslušný rok, klik na Vyhľadávacie kritériá https://www.financnasprava.sk/sk/ele...log-formularov musíš zaškrtnúť Zobraziť aj staré verzie..
    MirSta Ďakujem za pomoc. Uľahčila si mi robotu
    MirSta prosím Žabinka, kde nájdem Daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby (typ B) za zdaňovacie obdobie 2014. neviem prečo mi tento formulár neukazuje. ďakujem
    Žabinka https://pfseform.financnasprava.sk/F.../form.318.html
    Žabinka takže: formuláre.. okno vyhľadávacie kritériá.. Oblasť:Správa daní.. Agendaaň z príjmov FO..
    a potom sa musíš k formulárom preklikať, kliká sa na šípku na začiatku riadku..
    MirSta Rozumiem, len neviem prečo mi rok 2014 neukazuje. Vš. ostatné mám. Asi zle klikám Ďakujem za rýchlu odpoveď
    veronikasad Nebolo náhodou rovnaké ako za rok 2013?
    Žabinka mne ukazuje všetky od roku 2008.. len opticky sú DP posunuté od r.2014.. do r.2013 sú pekne pod sebou ako vojaci, a od r.2014 sú tiež pekne pod sebou, ale posunuté..
      zbaliť

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Dodatočné DP môżeš podať 5 rokov dozadu.

    Rozdiel dane daňový úrad vráti len za tú dobu. Rátaj ale s pokutou, ktorá zhltne hnačnú časť vracanej sumy.
    kn-alka prečo by mala dostať pokutu?

    na podanie DDP má právo, za to pokutu nedostane. A ani úroky z neskoro platenej dane nebudú, nakoľko jej vychádza vratka dane, z toho sa úroky nepočítajú.
    MirSta toto som niekde zaregistrovala aj ja, ak sa daň vracia, pokuta by nemala byť. A viete mi potvrdiť, že dotácie, kt. poberá FO nepodnikateľ sú oslobodené od dane? A ešte 5 rokov sa ráta DDP za rok 2016, 2015, 2014, 2013, 2012?

    Podanie dodatočného daňového priznanie za posledných 11 rokov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.