Zavrieť

Porady

Mimoriadne dovolanie

Dobrý deň, môžem podať podnet na mimoriadne dovolanie v prípade, ak okresný súd rozhodol vo veci námietok proti exekúcii, ktoré som podala na základe nevykonateľného exekučného titulu, rozsudkom v prospech exekútora?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Ak rozhodol ešte len okresný súd, rozhodnutie bolo vydané súdnym úradníkom a to uznesením. Voči tomuto uzneseniu nie je prípustná sťažnosť ako riadny opravný prostriedok. Nie je možné realizovať mimoriadny opravný prostriedok.
    Naposledy upravil profesional : 19.07.17 at 04:53
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač rozhodnutie bolo vydané súdnym úradníkom a to uznesením..
    ===================
    Ako vieš, že rozhodnutie vydal úradník a nie sudca ?????

    Snáď mi nechceš tvrdiť, že rozsudky vydávajú úradníci a nie sudcovia...
    profesional Ak si pozorne prečítaš CSP, tak zistíš, že niektoré rozhodnutia naozaj vydávajú súdni úradníci a nie sudcovia. Patrí medzi nich aj uznesenie, ktorým sa rozhoduje o námietkach proti exekúcii.
    buchač Čítal som niečo.
    Čítam aj zadávateľa...on spomína rozsudok a nie ja.
    Ty si začal s úradníkom...

    ALE šak ja sa nehádam...LEN som čítal.

    Ak by platobný rozkaz vydal sudca, podanie odvolania proti výroku platobného rozkazu o trovách konania má devolutívny účinok a o odvolaní proti výroku o trovách konania (podľa § 357 písm. m/ CSP len o nároku, nie o výške) by musel rozhodnúť odvolací (krajský) súd podľa § 34 CSP. Proti výške priznaných trov konania v PR by nebol prípustný žiaden opravný prostriedok, ustanovenie § 357 CSP ho nepripúšťa. Nie je teda zrejmé, o čom by krajský súd vôbec rozhodoval, ak by prvoinštančný súd žalobe vyhovel a v platobnom rozkaze by rozhodol podľa žaloby. Rozhodnutie o nároku na trovy konania by bolo v zásade nespochybniteľné, keďže mal žalobca plný úspech (§ § 255 ods. 1 CSP). Len pre zaujímavosť dodávame, že odvolanie ako opravný prostriedok by bolo spoplatnené podľa § 6 ods. 1 druhej vety Zákona o súdnych poplatkoch.

    Ak by platobný rozkaz vydal vyšší súdny úradník, voči výroku o trovách konania (predpokladajme, že aj proti nároku aj výške) je prípustná sťažnosť. Aj keď sa dôvodová správa k CSP snaží presvedčiť, že sťažnosť nie je opravným prostriedkom, čomu nasvedčuje aj jej systematické zaradenie do druhého dielu piatej hlavy nazvanej „Uznesenie“, charakter tohto inštitútu je nespochybniteľný, ide o opravný prostriedok sui generis bez devolutívneho účinku (viď § 239 a nasledujúce CSP).
    profesional Prosím, prečítaj si riadne CSP.
    Väčšina ĺudí netuší, aký je rozdiel medzi rozsudkom a uznesením.
    O námietkach proti exekúcii rozhoduje vždy Uznesením súdny úradník Okresného súdu v Banskej Bystrici. VŽDY.
    Nikdy nie rozsudkom a nikdy nie sudca.
    Nemiešaj sem iné druhy rozhodnutí z iných konaní.
    Najprv si riadne preštuduj CSP.
    eleonorad Takže ak to dobre chápem, ak je to uznesenie, tak nie je možné realizovať nijaký opravný prostriedok, ani odpor, ani mimoriadne dovolanie?
    profesional Rozhodnutie súdu je definitívne. Ale môžeš možno rozhodnutie, ktoré zakladá exekučný titul, skúsiť napadnúť mimoriadnym opravným prostriedkom.
    eleonorad Takže so si to ešte raz poriadne prečítala, nakoľko nedostávam každý deň dokumenty zo súdu, tak mi nie sú známe pojmy. Je tam uvedené za správnosť vyhotovenia -meno a podpis, je tam aj meno sudkyne, ale bez podpisu. Nakoľko k danej vecii som nemala možnosť sa ani vyjadriť, chcem využiť všetky ďalšie možnosti, ak vlastne sú. Podala som námietky proti exekúcii a niektoré moje námietky súd nebral vôbec do úvahy. Ďakujem za každú radu. Myslela som na mimoriadne dovolanie na generálneho prokurátora
      zbaliť

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Pomenené sú aj súdne zákony aj exekučný poriadok. V občianskom súdnom poriadku bolo jasne napísané (§202 ods. 2), že odvolanie nie je prípustné v exekučnom konaní, ak exekučný poriadok neustanovuje inak - ten povolil len odvolanie voči vyhoveniu námietkám, nie proti ich zamietnutiu.

    V súčasnosti odvolanie voči námietkám exekučný poriadok tiež nepovoluje. Dovolanie je možné len voči rozhodnutiu odvolacieho súdu.
    Dovolanie v súčasnosti môže podať aj generálny prokurátor, ak právoplatné rozhodnutie súdu porušuje právo na spravodlivý proces alebo trpí vadami ktoré majú za následok závažné porušenie práva spočívajúce v právnych záveroch, ktoré sú svojvoľné alebo neudržateľné a ak potreba zrušiť rozhodnutie prevyšuje nad záujmom zachovania jeho nezmeniteľnosti a nad princípom právnej istoty. To nebude prípad nevyhovenia námietkám v exekučnom konaní.

    Mimoriadne dovolanie - myslíš asi dovolanie generálneho prokurátora.
    podľa § 202 ods 4 exe poriadku Dovolanie ani dovolanie generálneho prokurátora proti uzneseniu vydanému v exekučnom konaní nie je prípustné.
    Naposledy upravil Mária27 : 18.07.17 at 21:20
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    eleonorad To znamená, ak tomu dobre rozumiem, že keď som namietala proti vykonateľnosti exekúcie a odvolací súd svojím uznesením zamietol tieto, tak už je len jedna cesta zaplatiť?
    Mária27 Vyzerá to tak - zrejme je exekučný titul jasný. Aký dôvod namietaš, prečo by mala byť nevykonateľná exekúcia?
    eleonorad dôvod nikdy neprevzatý platobný príkaz
    Mária27 https://peniaze.pravda.sk/obcan-a-st...dnemu-konaniu/
    eleonorad áno toto viem, ale tento nikdy nebol doručený na adresu adresáta, ale na inú adresu a tým nemal možnosť ani byť oboznámený, že nejaký platobný rozkaz bol vydaný, ani nemal možnosť podať proti nemu odpor, prípadne ho zaplatiť a okrem toho v zmysle Občianskeho súdneho poriadku & 173 ods. 2 "Ak platobný rozkaz nemožno doručiť čo i len jednému z odporcov, súd ho uznesením zruší v plnom rozsahu". Ďalej sa uvádza "Súd zruší platobný rozkaz spravidla spolu s ďalším úkonom vo veci samej, prípadne spolu s úkonom, ktorým sa konanie končí".
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.