Zavrieť

Porady

Je toto bezdovodne obohatenie? Ak skodu sposobil pracovnik?

V jeden den som si objednal produkt v hodnote povedzme 100 euro ako dar pre niekoho, na dalsi den som si ho vyzdvihol. Produkt som poslal dalej a viac neriesil. O 10 dni od vyzdvihnutia produktu mi obchod vola ze mi dali zly model, nespravnu verziu ktorej hodnota bola omnoho vyssia. Ale produkt uz neni v mojich rukach a ja som si nicoho nevsimol.
Obchod ziada vratenie produktu, alebo preplatenie rozdielu cien.
Co mozem urobit?
Obchod nevie ci mi preplati naklady ak produkt prinesiem spat a tak som sa o to ani nepokusal. Momentalne sa mi vyhrazaju ze sa to bude riesit sudne.

Je toto bezdovodne obohatenie ak skodu, chybu sposobil pracovnik v sklade a nie ja?

Alebo som povinny produkt vratit aj ked ma kontaktovali velmi neskoro teda o 10 dni?
Naposledy upravil anonym226 : 28.07.17 at 11:10 Dôvod: Doplnok
11 komentárov     zbaliť
bettylou omnoho to je čo? o tisíc eur? pár stoviek? fér by bolo vrátiť,ale kôli tomu asi neskrachujú.
anonym226 O par stoviek, problem je ze to a) neni v mojich rukach ale niekolko stoviek kilometrov od obchodu b) neboli ochotny preplatit naklady napr za cestu

Co sa snazim zistit je ci ej to naozaj bezdovodne obohatenie a ci mi za to naozaj nieco moze hrozit
buchač Produkt som POSLALl dalej a viac neriesil.
-----------------------------
anonym226 (Dnes 15:23) O par stoviek, problem je ze to a) neni v mojich rukach ale niekolko stoviek kilometrov od obchodu b) neboli ochotny preplatit NÁKLADY napr ZA CESTU
====================
Veľké písmena sú dôležité.
Špekuluješ chlape, špekuluješ....


anonym226 (Dnes 15:23)
Co sa snazim zistit je ci ej to naozaj bezdovodne obohatenie a ci mi za to naozaj nieco moze hrozit
------------------------------
JE to obohatenie...študuj
http://www.profesia.sk/kariera-v-koc...va-bezdovodne/


anonym226 (Dnes 15:23) O par stoviek,
------------------------------
Keby Teba niekto ojebabral o pár stovák, ako by si sa zachoval ?
A to aj v prípade, ak by k tomu došlo Tvojou vinou ?
anonym226 Takze ak som spravne pochopil, oni si mozu urcit vsetky podmienky ktore musim ja splnit a dodrzat a drzat hubu spravne? Ist tam kde chcu, zaplatit cestu, vratit produkt, zaplatit cestu spat. A obchod z toho vyjde krasne usmiaty ze sposobil chybu na ktoru musi doplacat zakaznik...
bettylou Dávno by som ich do ,.iči poslal, tu sa už pár dní pre nič za nič trápiš. tak ako ti tu už poradili, pošli jedno písomné vyjadrenie, že si im to ochotný vrátiť vtedy a vtedy, tam a tam, aj za asistencie PZSR (tí musia prísť a čau párky.
buchač anonym226 (Dnes 08:53) Takze ak som spravne pochopil, oni si mozu urcit vsetky podmienky ktore musim ja splnit a dodrzat a drzat hubu spravne? Ist tam kde chcu, zaplatit cestu, vratit produkt, zaplatit cestu spat.
==============
Nik nevie podmienky daného obchodu.
Nik nevie, o čo sa presne jedná.
Nik nevie, aká bola komunikácia.

Odpovedal som Ti len a len na to obohatenie, pohľad zákona.
Trt určovanie podmienok...ten Ti predsa obchod nemôže nejak dávať. Ale také zamyslenie sa :
- prečo uvažuješ o nákladoch na cestu ?
- obchod Ti predsa tovar poslal....alebo snáď osobne doniesol pracovník firemným autom ?
- bráni Ti niečo poslať tovar kuriérom ? Na náklady firmy ?
--------------------------------
Vidím, že si nepochopil slová písané veľkými písmenami.
- Ty si tovar kúpil...či ?
- že tovar je niekde v Tramtárii, kde si ho Ty POSLAL ?
To koho zaujíma ?
- firma má znášať náklady na cestu po ten tovar ?
Dáša_ búchač a uvažoval si aj o takejto možnosti - kúpim pre niekoho darček. V podstate to ani nerozbaľujem, len to ozdobne zabalím a pošlem ďalej. Tomu, koho chcem obdarovať. V podstate ani nemusím zistiť, že je to niečo iné, ako som zaplatil. Po čase obchod príde na to, že mi poslali niečo iné. Myslíš, že mám žiadať po obdarovanom, aby to zabalil a poslal na svoje náklady naspäť do obchodu? Alebo musím na to miesto, kde je predmetná vec docestovať, dohodnúť sa s obdarovaným vec zabaliť a poslať. Takže mám náklady.
Ale uznávam, že len špekulujem. Len viem si predstaviť aj takýto scenár.
Celkom by ma zaujímalo, ako chce obchod dokázať, že ti poslali drahšiu vec.
Na druhej strane ako obchodník by som privítala, keby bol zákazník ochotný sa nejak so mnou dohodnúť. Aj keď z pohľadu obchodníka zákazníka to nemusí zaujímať, on predsa chybu neurobil
anonym226 Produt objednal a vyzdvihol osobne ako som povedal. Ano produkt som poslal viac nez TYZDEN pred tym nez ma kontaktovali. To teraz mam vsetky tieto chobotiny robit kvoli ich sprostosti? Teraz mam byt stratovy lebo obchod urobil chybu a nechce znasat dosledky a naklady? Ich skladnik ktory je hmotne zodpovedny za toto?
Edit: Ano firma ma znasat naklady na cestu po ten tovar. Oni ma konaktovali po odoslani tovaru. A chybu sposobili oni.
buchač Dáša_ (Dnes 09:40) búchač a uvažoval si aj o takejto možnosti ...
-----------------------------
Nie, neuvažujem...ja zásadne rozmýšľam.

NEEXISTUJE, aby som si objednal niečo cez net vo vyššej hodnote. Zatiaľ najdrahšia vec v mojom prípade bola bunda-parka ... a aj to mi lepilo, či bude OK.

Minule som dostal objednaný tovar...súčiastku na moje oné. Odosieľateľ z Čiech...poštovné pomaly tak vysoké jak súčiastka.
Tá bola nie celkom dobrá...musel som ju upravovať, lebo reklamacia - poštovné by bolo na moje náklady a teda súčiastka by sa fest predražila.
=====================
anonym226 (Dnes 09:44) Ich skladnik ktory je hmotne zodpovedny za toto?
---------------------------
Ty si nikdy nepochybil ???

Aby bolo jasno....ja sa nezastávam ani jednej strany.
Všetko je o ochote a komunikácii...
anonym226 Objednal som cez e-shop a osobne vyzdvihol a zaplatil na predajni, len aby to bolo presne povedane. Ja odmietam teraz ist pre produkt ku niekomu, vyprosit si ten dar naspat, nasledne100km na predajnu a 100km spat. Kdo mi toto preplati?
dmc a preco by mal znasat naklady ON - co nieje majitel veci.....Je jedno ci ju daroval - predal - uz nieje majitel. Z akeho dovodu ma znasat naklady pokial pochybil obchod . V tomto pripade s tebou nesuhlasim. Naklady na dopravu ma znasat ten kto chybu sposobil a to je obchod
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    A obohatil si sa? Postúpil si tovar dalej za vyššiu cenu? Ty už nie si ani vlastníkom tovaru - nech to skúsia u nového vlastníka. Obchodný zákonník rieši bezdôvodné obohatenie len v dvoch prípadoch, toto nie je ono.

    Podľa občianskeho zákonníka § 451 ods. 2 Bezdôvodným obohatením je majetkový prospech získaný plnením bez právneho dôvodu, plnením z neplatného právneho úkonu alebo plnením z právneho dôvodu, ktorý odpadol, ako aj majetkový prospech získaný z nepoctivých zdrojov.
    Toto nie je ani jeden z troch prípadov bezdôvodného obohatenia. Prijal si objednaný tovar, ak dodali iný, priviedli ťa do omylu, ani ich škodu nemusíš hradiť.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    anonym226 Dakujem za vynikajucu odpoved!
    bettylou som ti v podstate to isté napísala, len bez toho čísla
    anonym226 Viem, len toto bolo presnejsie, a s podkladom. Dakujem vam obom!
    Jakubec Kedze si bez pravneho dovodu obdrzal neobjednany vyrobok, mas ho vratit. Inak si ziskal bezdovodne obohatenie vo vyske ceny vyrobku. Zaplatena nizsia cena sa voci Tvojmu dlhu zapocita.
    marleau Hral by som hlúpeho Jana a tvrdil, že dostal to, čo si objednal. daroval to ďalej a tým to pre neho končí.
    jslancik Ajaj. Takže keď nájdem na ulici plnú peňaženku, tak stačí, keď poviem, že som ju daroval, a bude všetko OK? To je nejaká zázračná formulka? Nabudúce použijem po vykradnuti banky. Keď teda pri darovaní nie je dôležitý spôsob nadobudnutia.
    misoft Môj názor:
    Je to tak-tak.
    A) Zákazník získal drahší tovar, než objednal - v podstate sa obohatil. Lenže on to nevykonal s úmyslom sa obohatiť, chybu urobil predajca nedôslednou kontrolou - teda za chyby sa platí, i keď zistil a žiadal nápravu. Takže predajca by mal dostať rozdiel v cene, alebo výrobok späť (a zákazník vyplatenú sumu) - ale tovar už zmenil (bez obohatenia finančného u zákazníka) majiteľa. Predajca je však istotne poistený, prípadne si škodu môže zohľadniť aj u pracovníka, ktorý chybu urobil.... často sa to robí - za chyby sa platí.
    B) Ak by dostal lacnejší výrobok, než si objednal - tu by nastúpil opak. Obchodník by mal dodať správny tovar, alebo vrátiť rozdiel cien. V tomto prípade je ale zákazník chránený zákon o ochrane spotrebiteľa. Takže obchodník by bol povinný toto vykonať, inak sa obohacuje.
    V prípade A) zákazník sa obohatil, ale nie bez právneho dôvodu (viď zdôvodnenie Mária27). Zákazník bol v domnení, že je to ten správny výrobok, nemá povinnosť už potom skúmať (ale môže skúmať), či je, alebo nie je to ten so správnou cenou. Zaplatil, dostal zmluva uzavretá, je majiteľom a hotovo.
    Takže - škoda príde na vrub predajcu a podľa mňa by na súde nepochodil......
      zbaliť

    marleau je offline (nepripojený) marleau

    marleau
    Somár (bez urážky), odpovedz im, že si si dal tú námahu a šiel po ten výrobok. Zistil si, že je to to, čo si si objednal (možno aj je), ďalej s nimi budeš prerokúvavať len to, ako ti zaplatia náklady na cestu. Toť by som ich osral.

    Jakubec je offline (nepripojený) Jakubec

    Jakubec
    Z vyssie uvedeneho som pochopil, ze si ochotny nechat vymenit obdrzany produkt za objednany produkt, nesuhlasis ale s tym, aby naklady na dorucenie do miesta predaja si znasal ty. Podla mna mas moznost urcit, kde bude miesto vymeny obdrzaneho tovaru za objednany tovar. Oboznam preukazatelnym sposobom predavajuceho so svojou ochotou vymenit obdrzany tovar za objednany tovar a oznam mu miesto, kde moze dorucit objednany tovar a z kadial si moze prevziat omylom zaslaty doruceny tovar.
    Naposledy upravil Jakubec : 28.07.17 at 12:48 Dôvod: gramaticka chyba
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    anonym226 Nazor si vazim, ale radsej by som pocul nejake "legalne hladisko". Ak nejsu ochotny preplatit potencionalne naklady, tak logicky na nich budem kaslat a produkt nezamenim. Ale potom sa mi vyhrazali mailom ze si to budu vymahat sudne co neni zrovna najprijemnejsia vec.
    bettylou to si nevšímaj, ty im nemáš čo hradiť náklady za ich chybu, ale prečítaj si obchodné podmienky s ktorými si pri nákupe súhlasil
    dmc myslim ze toto je "legalne hladisko" Treba im toto stanovisko zaslat pisomne - prave pre pripad sudneho sporu (ktory podla mna nikdy nebude)
    anonym226 Dalsi bod je - Ak by sa teda jednalo o bezdovodne obohacovanie som im to povinny vratit bez toho aby mi preplatili naklady, preplatenie nakladov su moje "pravo" ktore potom nasledne mozem vymahat co by nemalo zmysel ked sa vezme do uvahy dlzka konania a naklady na neho
      zbaliť

    bettylou je offline (nepripojený) bettylou

    :-)) bettylou
    určite nie, je to ich maslo, hoci nič nevidieť pri akože 100 eurovom výrobku v hodnote o pár 100viek viac? ...náklady, nech si platia oni plus tebe rozdiel za škodu čo ti spôsobili, ak nejaká je, zaslaním nesprávneho výrobku. bodka

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (3)
    anonym226, bjuty smis, ŠtefanMedvecky
    Neužitočné (2)
    1
    anonym226 Nechel som uvadzat presne ceny, povedzme ze cena produktu ktory som objednal = 100%, obdrzany = 250%

    Je toto bezdovodne obohatenie? Ak skodu sposobil pracovnik?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.