Zavrieť

Porady

dedičské konanie - dlhy

Dobrý deň prajem, chcem sa spýtať nasledovné: s manželom sme podali návrh na dodatočné dedičské konanie po zomrelom spolumajiteľovi nášho pozemku. Nakoľko 10 dedičov nemalo záujem o vysporiadanie tejto veci. Postupovali sme však v súlade s dohodou s týmito dedičmi, že ak vybavíme dodatočné dedičské konanie, oni nám tú časť pozemku darujú, nakoľko ide o veľmi malú časť (7,3 m2). Avšak, ako sa blíži termín konania, dediči začínajú robiť problémy. Chcem sa spýtať, či je možné, aby sme si nárokovali dlhy , ktoré nám vznikli doteraz v súvislosti s pozemkom na tomto dodatočnom dedičskom konaní? Ide napr. o dane, starostlivosť o pozemok, oplotenie a pod. - keďže spolumajiteľ pozemku je mŕtvy, nemali sme s kým komunikovať o úhrade alikvotnej časti a všetko sme hradili my. Taktiež by sme chceli zahrnúť aj náklady , ktoré nám vznikli s tým, že sme za dedičov vybavovali toto dedičské konanie. Je to možné, aby sme takéto náklady nahlásili notárovi ako našu pohľadávku po nebohom? Robí to celkom vysokú sumu. Ďakujem vopred za rady.
Mária27 Máte uzavretú písomnú dohodu s ostatnými dedičmi?
DaraB dohodu o následnom darovaní žiaľ nie. Preto by sme tie dlhy chceli zahrnúť do dediščkého konania po poručiteľovi. Lebo výška takýchto nákladov má vyššiu hodnotu (1,3x) ako je hodnota pozemku.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Náklady dedičského konania znášajú všetci, ktorí skutočne zdedia. Dedičskou dohodou vám to môžu teda prenechať (aby neplatili po zdedení).
  Ostatné náklady sú náklady spoluvlastníka na údržbu veci, dajú sa vymáhať do 3 rokov, investície pri zrušení a vyporiadaníspoluvlastníctva.
  6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  DaraB teda tieto náklady súvisiace s pozemkom (dane za niekoľko rokov, údržba pozemku, oplotenie ...) sa nedajú prihlásiť ako pohľadávka po zomrelom do dodatočného dedičského konania? Taktiež čo sa týka tohto dodatočného dedičského konania - my sme s tým mali značné výdavky, zabralo nám to veľa času vypátrať všetkých dedičov, odkomunikovať všetko s nimi, .... nikto z nich nemal záujem vysporiadavať tento pozemok ani nemali oň záujem. Tak sme navrhli, že my vybavíme celý proces s konaním, ale iba za podmienky, že nám to následne darujú. 5 z 10 dedičov s tým problém nemá, ale niektorí z tých ostatných začínajú robiť problémy. A to teraz, keď sme urobili všetku túto prácu za nich. Preto sme chceli vedieť, že či si môžeme nárokovať od nich úhradu za toto všetko.
  Mária27 Do dedičstva sa dajú prihlásiť pohľadávky voči poručiteľovi. Náklady dedičského konania sa delia. Ostatné je vecou dokazovania = že ste im dali ponuku a oni ju prijali, vtedy ide o platný právny úkon.
  DaraB ak máme pohľadávku na úhradu alikvotnej časti za všetky náklady spojené s údržbou pozemku od doby nášho získania pozemku v r. 2007 (kedy už bol poručiteľ mŕtvy) až do doby dodatočného dedičského konania - voči komu je tá pohľadávka? voči poručiteľovi alebo voči jeho dedičom, Lebo toto mi nie je jasné. ďakujem.
  DaraB ak máme pohľadávku na úhradu alikvotnej časti za všetky náklady spojené s údržbou pozemku od doby nášho získania pozemku v r. 2007 (kedy už bol poručiteľ mŕtvy) až do doby dodatočného dedičského konania - voči komu je tá pohľadávka? voči poručiteľovi alebo voči jeho dedičom, Lebo toto mi nie je jasné. ďakujem
  aenri pohľadávku voči porućiteľovi môžete len do dňa jeho smrti. odo dňa jeho smrti je to už pohľadávka voči jeho dedičom.
  DaraB dobrý deň, ďakujem. Je to tak. Toto je naša pohľadávka voči dedičom, ale uplatňovať si ju môžeme až po dedičskom konaní alebo dohodou, ak by súhlasili s nejakým vyrovnaním.
    zbaliť

  dedičské konanie - dlhy

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.