Zavrieť

Porady

Záložné právo k nehnuteľnosti

Dobrý deň,
zaujímalo by ma či za záložné právo k nehnuteľnosti vymaže z katastra nehnuteľností po splatení daného dlhu banke? Chcem kúpiť jeden byt no podľa katastra je na ňom záložné právo v prospech SLSP, predajca tvrdí, že hypotéka je splatená. Je možné, že to z katastra ešte nezmazali alebo ma klame? Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Kataster ma na zapis zrusenia zalozneho prava, ktore mu posle banka, 60 dni.
    Takze ano, je mozne, ze ak uver splatil len nedavno, ze este banka nic nepislala alebo ze kataster este nezapisal.
    Mozes ziadat predavajuceho, nech od banky zozenie potvrdenie o tom, kedy zrusenie zalozneho prava poslala na kataster.
    Naposledy upravil ivka70 : 11.09.17 at 06:44

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Možné je všetko, ale banka má povinnosť oznámiť katastru splatenie pohľadávky (zánik záložného práva). Tzv. kvitanciu o splatení záväzku musel dostať aj pôvodný dlžník.

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    Ukazal aspon vypis z uveroveho uctu s nulovym zostatkom?
    Alebo splatkovy kalendar kde posledna splatka bola s datum starsim nez teraz?
    Mozes chystat zmluvu kde bude napisane za pred prevodom penazi predlozi cisty LV bez tarchy.

    naxmt je offline (nepripojený) naxmt

    Pomáham ľuďom orientovať sa v zložitom svete financií a ukazujem im cestu k finančnej nezávislosti. ...viac naxmt
    Na stránke katasterportal, si nájdi List Vlastníctva a tam by mal byť "červený zápis" tzv plomba , ak tam nie je môže to byť ošetrené v kúpno-predajnej zmluve kedy z tvojich peňazí/hypotéky sa splatí dlh predávajúceho. Ak by to už malo byť splatené je potrebné naháňať predávajúceho aby v banke zariadil výmaz, mal som raz prípad kedy banka 4 roky po splatení neposlala kvitanciu na kataster.

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Väčšina bánk neoznamuje splatenie automaticky. Dlžník požiad banku o vydanie kvitancie. Tá si za to v zmysle sadzobníka vypýta nemalý poplatok. Následne dlžník podáva na kataster Návrh na výmaz záložného práva, kde prikladá kvitanciu.

    Banka obvykle vydá kvitanciu v 2 alebo 3 exemplároch. Takže žiadaj, nech ti 1 ukáže a nech ti ukáže katastrom potvrdené prijatie návrhu.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    draik Skutočne profesionál? Čo takto §151md ods. 3 OZ?
    profesional Ak si pozorne prečítaš znenie paragrafu zistíš, že veriteľ podáva návrh ak ho nepodáva dlžník. Tj. ustanovuje tu zákonodarca zmluvnú slobodu a ak si pozrieš štandardné zmluvy bánk, naozaj je táto povinnosť zmluvne obvykle prenesená na dlžníka.
    draik Primárna povinnosť je na záložnom veriteľovi a banky to tak aj robia.
      zbaliť

    Záložné právo k nehnuteľnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.