Zavrieť

Porady

autorské práva k fotografiám z internetu - poplatky za ich neoprávnené používanie

Zdravím Vás,
chcela by som sa informovať ohľadom neoprávnenému použitiu fotografii z internetu. Prišiel mi mail od spoločnosti Photoclaim z Nemecka, kde požadujú dosť vysokú čiastku za neoprávnené použitie fotografie z internetu. Môžu sa dožadovať platby iba na základe zaslaného mailu? Navyše čiastka sa mi zdá príliš vysoká. Ako môžu vedieť, či mi bol mail doručený a dostal sa k nám. Zároveň uvádzajú, že pokiaľ nebude čiastka uhradená do daného termínu, bude celý prípad posunutý na Berlínsky súd. Nestretli ste sa niekto už s niečím podobným?
Ďakujem za každú odpoveď
7 komentárov     zbaliť
Mila123 si kopírovala ich dielo?
majocka.m stiahli sme fotografie z internetu už dávnejšie do telefónu, potom sme potrebovali na našu stránku nejaké pekné fotky, tak sme z nich vytvorili niečo ako koláž a umiestnili ich na web stránku.
misoft Nuž sú v práve - bez ich zvolenia bola vami zverejnená. Budeš musieť zaplatiť. Inak hneď na úvodnej stránke píšu, "stop image theft - hry paid".
kopretinka misoft,to nebola ich fotografia....je to firma,v ktorej sa fotograf zaregistruje a oni potom vyhľadávajú jeho fotky na nete....ak nejakú nájdu,a je použitá neoprávnene,tak žiadajú licenčné poplatky.Niečo z tej sumy ide potom tej firme.
misoft No nepresne som sa vyjadril - photoclaim má prenesené autorské práva. Niečo podobné bolo aj s americkým foto serverom, kde dokonca majiteľka fotografií (autorka) bola vyzvaná, aby si za svoje fotky zaplatila - jednoducho - ukradli jej ich (i keď ako autor uvádzaná bola ona, autorké právo si uzurpovali vlastníci serveru). Takže i ten nemecký web to má asi rovnako.....
kopretinka oni nemajú autorské práva.....taký výraz že prrenesené som ešte nepočula.Oni robia to,čo píšem vyššie.
Linhartová J Dobrý den, jak se vyřešil váš případ s firmou Photoclaim? děkuji za informaci.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    sosak je offline (nepripojený) sosak

    sosak
    Aj fotografie uverejnené na internetovej stránke majú svojho autora. Stiahnutím fotografií a uverejnením na svojej internetovej stránke zadarmo, bez zaplatenia autorovi ste porušili autorské práva zhotoviteľa fotografií. Neostáva nič iné, len zaplatiť a dohodnúť sa na autorských poplatkoch -- licencií, alebo sa súdiť.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    Kabaka123, kopretinka, taiko, korela, afrikánka
    5
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    majocka.m Môžu však žiadať platbu iba zaslaním mailu? Bez toho, že by som vedela, či je to naozaj skutočná firma? žiadajú 2000€, čo je podľa mna naozaj príliš veľa. Mail je poslaný v anglickom jazyku, nie každý na Slovensku vie anglicky.
    kopretinka či je to skutočná firma??? a čo takto si tú firmu vygoogliť? mne to trvalo dve sekundy!
    taiko 2000EUR nie je vela. A ked sa budete storcovat, moze to byt ovela viac.
    majocka.m samozrejme som to googlila aj ja, len v dnešnej dobe môže mať stránku hocikto a stále to nezaručuje, že je pošta zaslaná od nich. Nerozumiem tomu, že sa to všetko rieši iba cez email. Žiadna pošta na adresu? S tým, že vedia, že to človek prevzal a eviduje to?
    A ako pardon, ale podľa mňa 2000€ je veľa. Neviem koľko pýtajú za fotku, keď sa platieva jeden, alebo dvojnásobok tejto sumy.
    taiko je jedno, kolko pytraju za fotku. Aha tu. Tu pouzil niekto fotku za 10USD a claim bol 4000USD.
    A v zasade je jedno co si myslis Ty. Musis sa branit proti tomu, co si myslia oni. Ignorovat ich moze byt fatalna chyba.
    A argumentiovat jazykom je usmevne. Ak niekto vie stahovat obrazky z anglicky pisaneho webu, da sa predpokladat, ze ovlada anglicky jazyk
    To ze poslali len email je vskutne divne. Pockal by som asi na oficialny list.
      zbaliť
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kopretinka takže som ďalej guglila a zistila,že tá firma ozaj existuje a ozaj sa zaoberá autorským právom a vymáhaním peňazí. !!! ALE!!! našla som upozornenie od nejakého nemeckého advokáta,že požadujú neúmerne vysoké sumy a používajú v tých "listoch" podivné formulácie,ktoré asi nie sú s kostolným poriadkom.A samozrejme tento advokát ťa rád zastúpi v spore s photoclaimom.
    duves Vymahanie poplatkov za nelegalne použitie fotografíí je sakramenstky problematicke. Minimalne v tom, že druha strana musi preukazat, že ma surovy format uvedenej fotografie, tzv.RAW format a to bude malo pravdepodobné.
    ZahradnikAmater A čo keď foťák do RAW nefotí?
    misomiso Preco by to nevedeli dokazat? Ak su fotobanka, alebo ak zastupuju fotobanku, tak RAW urcite maju.
    duves určite nie, napr. lacne kompakty, alebo smartfony to nevedia
    ZahradnikAmater Takže majitelia kompaktov a fotomobilov nárok na ochranu svojich diel nemajú?
    dmc a na toto si ako prisiel. ?
    duves https://www.ephoto.sk/photopointy/ph...utorske-prava/
    ZahradnikAmater Ja? Ja nijako, ale predo mnou píše: "druha strana musi preukazat, že ma surovy format uvedenej fotografie, tzv.RAW format".
    duves jpg subory možete iba niekde nechať registrovať, tak smelo do toho!Lebo, EXIF udaje sa daju editovať, su na to programy. Stiahnem jpg, zmenim EXIF a vyhlasim, že je moja. Dokaž, že nie je! Maš ju registrovanu?
      zbaliť

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    1. Zaplatiť budeš musieť:
    A. . Nárok na náhradu škody - 3- násobok obvyklej hodnoty fotografie v rozsahu jednej rozmnoženiny každej fotografie
    B. Vydať bezdôvodné obohatenie

    2. Mjestne príslušný súd nebude súd v Nemecku, ale v tej krajine, kde vzniklo porušenie autorského práva ako základu vzniku škody. Pravdepodobne pôjde o súd na slovensku.

    3. Aj s priemerným právnikom sa z toho vieš dostať, ak ťa zažalujú.
    bettylou Horšie ak to bude niekde v Japonsku alebo inej tramtárii, si vieš predstaviť náklady na cestovné a ubytovani, hlavne ak tam budeš musieť ísť niekoľko krát?? eek

    autorské práva k fotografiám z internetu - poplatky za ich neoprávnené používanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.