Zavrieť

Porady

Poplatky (VŠ)

Môžete mi niekto vysvetliť kedy sa platí za školné na VŠ? Ak študent študuje na určitej vysokej škole a rozhodne sa zanechať štúdium a nastúpiť na inú vš časom už bude platiť školné? Ale zanechať sa rozhodol hneď prvý rok po zápise na Bc. v zimnom semestri ešte.
Naposledy upravil majklastrauch : 14.09.17 at 15:59
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Torish je offline (nepripojený) Torish

  Torish
  Ak sa rozhodne zanechať štúdium a študovať iný študijný program a inej vysokej škole, poplatky platiť nebude ak na tej prvej škole neštudoval dlhšie ako rok.
  Ale neviem to s istotou povedať pretože som niekde čítala aj to, že sa už zápis považuje ako štúdium a tým pádom bez ohľadu na to ako dlho pobudol študent na škole bude platiť školné pri výbere inej vš.
  Skôr by som počkala na odpoveď niekoho kompetentnejšieho pretože nechcem vyvolať dezinformácie.
  Naposledy upravil Torish : 14.09.17 at 16:05

  monika1991 je offline (nepripojený) monika1991

  monika1991
  Študent sa pri zápise zapisuje do 1.ročníka na celý školský rok(september-august), čiže či štúdium ukončí počas zimného, alebo to ešte potiahne aj cez letný semester v tomto prípade nerozhoduje. Tvoj skutočnosti iba pol rok na VŠ sa teda ráta ako celý rok, kt. sa pri opätovnom nástupe na VŠ počíta ako prekročená štandardná dĺžka štúdia kt. si musíš následne uhradiť v podobe školného. Výnimky čo sa týka platby existujú, záleži od pravidiel školy a dôvodov prečo štúdium bolo zanechané(podáva sa žiadosť o zníženie resp. odpustenie platiť školné, pričom každá žiadosť sa posudzuje individuálne, môžeš/nemusíš uspieť) Platiť tiež nebudeš, ak bolo to predchádzajúce štúdium už spoplatnené alebo ak študent prestupuje v ramci semestra na iny odbor (napr.ak v septembri nastupil na urcity odbor po par dnoch zistil ze to nie je ono a skola mu umozni prejst na iny odbor). V tomto prípade sa to berie tak, ako keby študent ešte ,,neštudoval,,. Čo sa týka tvojej otázky kedy sa platí školné, budem sa síce opakovať, ale opäť to záleží od pravidiel školy. Niektoré požadujú, aby úhrada školného prebehla ešte pred zápisom, niektoré poskytujú aj napr. splátkový kalendár. Čo sa týka súkromných VŠ tak tie poskytujú v niektorých prípadoch splátkový kalendár na úkor vyššieho školného než pri jednorázovej platbe. Istá súkromná VŠ dokonca motivuje svojich študentov aj tým, že ak pritiahnú na štúdium známych tak im vracia 100 eur. Nakoľko neviem o kt. VŠ máš záujem, neviem Ti presne odpovedať na tvoje otázky a preto sa Ti odporúčam obrátiť na stránku školy, poprípade jej študijne oddelenie a tam sa presne dozvieš to čo Ťa zaujíma.
  Naposledy upravil monika1991 : 14.09.17 at 21:16

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.