Zavrieť

Porady

Ako postupovať v prípade zamedzenia užívania nehnuteľnosti mestom, je možné žiadať náhradu a napadnúť stavebné povolenie?

Dobrý deň,
žiadam vás o radu, čo robiť v nasledujúcej situácii. Mesto začalo po výmene vodovodného potrubia s úplnou rekonštrukciou cesty na ulici, kde bývam, túto rekonštrukciu vykonávala externá firma. Projektant však zdvihol cestu (bývame v kopci) o 15 cm, čo mi však spôsobilo problém a to, že sa nemôžem dostať do garáže, keďže príjazdovú cestu mám v spáde. Zdvihnutím cesty je tento spád taký strmý, že pri pokuse o zaparkovanie zachytávam podvozok hneď na začiatku príjazdovej cesty. Na túto situáciu som upozorňovala ešte v čase, keď nebola cesta vyasfaltovaná a kládli sa obrubníky, pretože bolo zjavné, že tento problém vznikne. Na moju sťažnosť reagovalo mesto aj zástupcovia externej firmy tak, že ma ubezpečili, že tento problém určite nevznikne a nebude problém s parkovaním. Nanešťastie táto situácia nastala. Mesto na moju opätovnú sťažnosť navrhlo riešenie, že znížia obrubníky, avšak tým zase hrozí, že v prípade prívalových dažďov ma vytopí (tie dažde nie sú vôbec ojedinelé). Dostala som sa tým do situácie, kde naozaj neviem ako postupovať. Mesto nemá riešenie, ja neviem aké riešenie navrhnúť, aby sa situácia vyriešila. Už som kontaktovala aj znalca, nech sa na to príde pozrieť. Taktiež som premýšľala nad napadnutím stavebného povolenia, keďže sme neboli prizvaní do stavebného konania. Viete mi niekto prosím poradiť, čo robiť a ako postupovať? Ďakujem!
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Chobot je offline (nepripojený) Chobot

  Chobot
  V prvom rade treba zistiť, ako by to bolo možné vyriešiť zo stavebného hľadiska. Tzn., či je možné technicky napr. zapustiť časť chodníka pred garážou do terénu o tých potrebných 15 cm. Alebo či by sa dala nejako príjazdová cesta do garáže nejako upraviť, aby si sa bezpečne dostala do garáže. Potom začať rokovať s mestom a navrhnúť zistené možnosti.
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  ajva.b Toto sme už riešili a jediné možné riešenie, ako som už písala, je zníženie obrubníkov, čo by situáciu vyriešilo len čiastočne, keďže by hrozilo vytopenie, keď by boli prívalové dažde. Každopádne túto technickú stránku budeme ešte konzultovať so znalcom. Ďakujem za odpoveď.
  Chobot A aký bol pôvodný stav? Vtedy nehrozilo vytopenie, keďže obrubníky asi neboli?
  ajva.b Pôvodný stav bol taký, že cesta mala sklon 40cm a teraz má len 10cm. Takže predtým by sa to nemohlo stať, lebo voda stekala priamo dole ulicou, lenže kvôli zníženému spádu tu je možnosť, že nás bude vytápať. Čo sa týka garáže, tak za 30 rokov nás nevytopilo a s parkovaím problém nebol.
    zbaliť

  Ako postupovať v prípade zamedzenia užívania nehnuteľnosti mestom, je možné žiadať náhradu a napadnúť stavebné povolenie?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.