Zavrieť

Porady

Osoba v byte

Poraďte, podľa akého zákona, paragrafu, odstavca musí byť v byte aspoň 1 osoba vedená, i keď byt je neobývaný?
Usporiadat
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Neviem či je to povinnosť ale asi nie.
Vychádza to zrejme z toho, že keď správca používa nejaký softvér tento nevie počítať s nulou. Ale za ten byt sa musí platiť a tak aby to mohol vyrátať musí tam byť aspoň 1 človek vedený v byte. Mal by to však zohladniť pri ročnom rozúčtovaní a ak tam nie je nikto mali by ste platit v konečnom vyúčtovaní len za teplo. Ostatné preplatky by mal vrátiť. Okrem FO a polatkov za vedenie správy a pod.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Každý byt je predsa vedený v príslušnom katastri a teda musí mať minimálne jedného vlastníka. A každý majiteľ bytu je povinný platiť zase v zmysle zákona zálohovo za služby spojené s bývaním, nie? Tak zrejme z týchto dôvodov musí byť byt na niekoho napísaný a následne vyplýva povinnosť platiť za služby spojené s bývaním. Či už v ňom býva alebo nie. Aktuálny výmer sa robí predsa na základe spotreby z minulého obdobia. Takže prvý výmer sa vystavuje a ráta na základe odhadu na 1 osobu a nasledujúci na základe skutočnej spotreby v predchádzajúcom období.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 30.07.06 at 17:51
0 0
jojinkoh jojinkoh

jojinkoh je offline (nepripojený) jojinkoh

Pýtajú sa ma na to majitelia bytov v obytnom dome, či existuje na to nejaký predpis, smernica, zákon a ktorý paragraf, odstavec /neviem to nikde nájsť/.
Správca s.r.o. nám tvrdí, že musí byť evidovaná 1 osoba.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Tu je dôležité, že byt má majiteľa. Každý majiteľ v zmysle zákona o spoločenstvách, ak patríte pod nejaké bytové družstvo a nie ste SVB, tak podľa tohoto zákona o bytových družstvách. Jednoducho zálohové platby za služby spojené s bývaním sú povinné. Preto je ročné vyúčtovanie. Nevrátia sa mu poplatky za správu, FO, výťahy, spoločné osvetlenie, odpad atď. Správca má pravdu. Bezdomovcov plná republika. Hnuteľné a nehnuteľné majetky sa vracali v zmysle reštitúcií. Keď sa nikto neprihlásil, ostal majiteľom štát. Takže isto má každý bytík svojho majiteľa. Ty ako štatutár môžeš požiadať na katastri o výpis a vieš, že ktorý byt komu patrí. Na to máš právo. Uvidíš, že všetky byty u Vás niekomu patria a potom prídu príslušné zákony, v zmysle ktorých je povinný každý zálohovo platiť. Ak potrebuješ paragrafy, zákon o SVB je často prilepený, poštuduj príslušný § a ak ste pod bytovým družstvom. opýtaj sa správcu na príslušný odsek, §.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

prípadne sa ešte môžeš informovať na Mestskom úrade, kto všetko má v tom byte trvalý pobyt...
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Orim
Neviem či je to povinnosť ale asi nie.
Vychádza to zrejme z toho, že keď správca používa nejaký softvér tento nevie počítať s nulou. Ale za ten byt sa musí platiť a tak aby to mohol vyrátať musí tam byť aspoň 1 človek vedený v byte. Mal by to však zohladniť pri ročnom rozúčtovaní a ak tam nie je nikto mali by ste platit v konečnom vyúčtovaní len za teplo. Ostatné preplatky by mal vrátiť. Okrem FO a polatkov za vedenie správy a pod.
Je to presne tak, program nepozna nulu, suvisia s tým dalšie programove nastavenia.../predpis a podobne/vo vyučtovaní sa ale da u osob uviest "0"
a tým je to vyriešene. Ziadny zakon to neupravuje!
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ja si ale myslím, že každý byt má vlastníka, nie? A keď je raz vlastník či tam už býva alebo nie zálohy by mal platiť. Preplatky sa pri vyúčtovaní vrátia a čo sa spotrebuje: správa, FO, spoločné osvetlenie, paušál výťah, prípadné havárie sa rozrátajú podľa zákona. Keď sa hneď urobí evidenčný list bez záloh na vodu. Ale aj za teplo /kúrenie/ či už majú merač alebo nie sa platiť musí, lebo nejde 100% podľa meračov, nie? Pretože je vlastníkom aj spoločných priestorov a zariadení a to je v zákone. Alebo sa mýlim? Keď budem mať voľnejšie pokúsim pohľadať k tejto problematike v tom zákone. Dobrovoľne nasilu, nakoľko človek nikdy nevie, kedy to bude potrebovať.
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

chcela by som sa s vami poradit:

vlastnim byt, v ktorom teraz nikto nebyva. na bytovom druzstve, co spravuje dom, mi povedali, ze tam musi byt stale nahlasena min. 1 osoba, aj ked tam nikto nebyva. toto prestavuje mesacnu platbu 3100 skk. je to v poriadku?

jedna znama ma tiez prazdny byt, spravca je iny, u neho moze mat nahlaseny pocet osob nula, poplatok ma 800 skk.

co s tym?
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Skús pozrieť na príspevok "Osoba v byte", tam je o tom dosť popísané.
http://www.porada.sk/t30264-osoba-v-byte.html
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ja by som doporučovala žiadať k nahliadnutiu zmluvu so správcom, niečo také ako majú SVB zmluvy, resp. dodatky k zmluvám o spoločenstve. Tam to môžu mať inak špecifikované ako to majú SVB. Preto sa treba obrátiť na správcu, tzn. bytové družstvo. Nech predložia na základe čoho to je tak.
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

pre: jojinkoh
ahoj, zistil si nieco nove? zacala som prave taku istu temu ako ty, nevedela osm o tvojej >>>>> http://www.porada.sk/t31489-byt-druz...ob-v-byte.html
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

elena, prosim ta, co je to SVB?
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

Spoločenstvo vlastníkov bytov.
0 0
jojinkoh jojinkoh

jojinkoh je offline (nepripojený) jojinkoh

Nikto mi zatiaľ nenapísal, podľa akého zákona a nemôžem to nikde nájsť.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Poprosím Vás pozrite si príspevok č. 7. Tam Vám predsa napísali, že toto nie je dané zákonom o SVB. Vyúčtovanie sa robí na základe skutočnej spotreby. Pokiaľ niekomu byt patrí, platí v zmysle zákona za užívanie spoločných častí a zariadení vlastníckym pomerom aspoň z výpisu LV. Ale toto platí v SVB. Pokiaľ viem jojinkoh patrí po bytové družstvo, teda označenie správca s.r.o. ma na toto navádza.
0 0
jojinkoh jojinkoh

jojinkoh je offline (nepripojený) jojinkoh

Nepatríme pod bytové družstvo, ale správcu máme s názvom BYTY s.r.o.
Nám nejde o vyúčtovanie, ale o počet osôb v byte.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Tak skús konkrétne, kde potrebuješ a prečo, resp. za akým účelom? A ste spoločenstvo vlastníkov bytov?
0 0
mamina h. mamina h.

mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

mna skor zaujimaju tie poplatky, medzi 3.000 a 800 skk mesacne vidim velky rozdiel. to su sumy, ktore plati majitel prazdneho bytu v dvoch roznych byt. druzstvach, v jednom ho nechaju nahlasit pocet osob 0, v druhom pripade tam musi byt nahlasena 1 osoba, aj ked tam realne naozaj nikto nebyva.

pri vyuctovani sa mu napriklad nevratia: poplatky za uzivanie vytahu, odvoz smeti, spotreba elektriny v spolocnych priestoroch atd...
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

mamina h.
mna skor zaujimaju tie poplatky, medzi 3.000 a 800 skk mesacne vidim velky rozdiel. to su sumy, ktore plati majitel prazdneho bytu v dvoch roznych byt. druzstvach, v jednom ho nechaju nahlasit pocet osob 0, v druhom pripade tam musi byt nahlasena 1 osoba, aj ked tam realne naozaj nikto nebyva.

pri vyuctovani sa mu napriklad nevratia: poplatky za uzivanie vytahu, odvoz smeti, spotreba elektriny v spolocnych priestoroch atd...
Dve rôzne družstvá, rôzne zmluvy, rôzne podmienky, rôzne spôsoby.
0 0
katka781 katka781

katka781 je offline (nepripojený) katka781

Verim, ze si tuto temu este niekto otvori (naposledy bola "funkcna" v r.2006). Mne je jasne, ze kazdy spravca, druzstvo, byt.podnik...ma svoje pravidla, zmluvy...atd. Len mi nie je jasne, preco by som mala platit vytahy, OLO a osvetlenie, ked ziadnu z tychto sluzieb neuzivam. Rozumiem, ze som vlastnik a zakladne poplatky (zalohove platby) - najomne, voda, plyn, elektrina musim platit a na zaklade spotreby mi alikvotnu ciastku vratia, ale naozaj nerozumiem polozkam uvedenym vyssie. Najviac ma zaraza ako je to vobec mozne, ze niekde to ide (pracovat so sumou 0 v systeme) a niekde nie. Ja si skor myslim, ze je to o ochote, kedze to nie je dane v ziadnom zakone. Bohuzial mame spravkynu, ktora ma odbyla vetou, ze to nejde a hotovo a viac sa so mnou nemienila rozpravat. Zvlastny "pripad", ale to je uz ina kapitola. Ak mi niekto vie pomoc, tak budem rada. Nejde o male financne ciastky, navyse ked viem, ze v len konkretne v nasom panelaku maju niektore rodinky nahlaseny mensi pocet osob, ako je ich v skutocnosti.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať