Zavrieť

Porady

zapis v katastre s priamym dedenim

Dobry den, chcem sa spytat. Je mozne zapisat v katastri zapis, ze dana nehnutelnost v pripade umrtia majitela pripadne konkretnej osobe?
Alebo ako je to s dedenim. Ide o to, som ja a moj brat a moji rodicia mne chcu v pripade umrtia dat nehnutelnost - pozemok. Bratovi uz dali financnu ciastku, nakolko ja som nepotrebovala, dohodli sme sa na dedeni pozemku aj s bratom.
Akym sposobom to mam vyriesit aby v buducnosti neprislo k nedorozumeniu.
Cize by to bolo tak, ze pozemok by v pripade umrtia patril mne a dalsi dom s pozemkom by isiel napoly s bratom. Je to mozne nejak zapisat. V pripade zavetu bude pravoplatny? Nebudu to tak brat v pripade dedicskeho konania, ze vsetko na polovicu?
Naposledy upravil ivka70 : 04.12.17 at 13:19
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Nie, neda sa v katastri zapisat, co ma byt po smrti vlastnika.
    Ak chce vlastnik/rodic previest nehnutelnost len na tebs, musi to urobit este zxa svojho zivota, darovanim alebo predajom.
    Pri darovani by mohol brat pri dedicstve ziadat zapocitanie ceny pozemku do tvojho dedicskeho podielu rovnako ak oty zapocitanie penazi, ktore on dostal - ak na to budu podklady..
    Dalsia moznost je napisat zavet, kde definuje, ze pozemok dedis ty a ostatny majetok sa dedi podla zakona.
    Ak brat zdedi pri zavete aspon polovicu svojho zakonneho naroku, tak ten zavet platny bude.
    Je mozne aj uzavriet dedicsku dohodu, kde sa brat pri dedeni vzda pozemku v tovj prospech a zvysok si rozdelite podla zakona, ale nemusi to urobit, aj keby stesa dnes na tom dohodli.
    Ak ziju obaja rodicia, treba pomery vyriesit v oboch zavetoch.
    Naposledy upravil ivka70 : 04.12.17 at 16:53
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    majkaaa vztahy mame dobre, ale ako sa hovori clovek nikdy nevie a pridu rodiny a pride problem. S odovzdanim penazi nemame ziadne podklady nakolko mame dobre vztahy. Predaj alebo darovanie teraz nechcem riesit. Cize navhodnejsie je od strany rodicov napisat zavet. Pises tam, ze ak zdedi brat polovicu tak zavet bude platny. Ale ono to z matematickeho hladiska neni mozne. Lebo poviem priklad pozemok stoji 10tis, iny dom a pozemok k domu 30tis. Cize ak bude v zavete ze ja dedim pozemok za 10tis a s bratom si mame rozdelit len dom s pozemkom za 30tis, cize ja dostanem pozemok za 10tis + 15tis za ten dalsi dom a pozemok a brat 15tis polovica z domu a pozemku. Cize to nieje polovica celeho majetku.
    Ako sa potom vyriesi taka situalcia. Da sa aj napisat teraz ze sa vzdava prava na ten pozemok za 10tis.?
    ivka70 Dieta je neopomenutelny dedic, ak zdedi brat polovicu svojho zakonneho naroku (teda nie celeho majetku), to znamena, ze majetok je v hodnote 40000 (10+30), zakonny narok kazdeho z vas je 20000, ak podla zavetu brat zdedi aspon 10000, je to v sulade so zakonom a zavet bude platny.
    Dopredu sa brat nemoze vzdat dedicstva, nebolo by to platne. Dnes este nevie, ci bude vobec co dedit, ked k tomu pride (rodicia sa mozu rozhodnut pozemok este za zivota predat). Moze to urobit az na dedicskom konani.
    majkaaa tak ta polovica sa berie vlastne ako 1/4, lebo cely majetok je 40tis a staci ak bratovi pripadne 10tis tak zavet bude pravoplatny. Ked to berem z takeho laickeho uvazovania
    ivka70 ano, kedze je dospely, neplati to pri maloletych detoch, tie musia zdedit cely svoj zakonny podiel aj pri zavete - keby ste dedili iba vy ako deti .... este treba pocitat, ze druhy rodic bude dedit zo zakona tiez, manzel ale neopomenutelny dedic nie je, ten v zavete byt nemusi.
    majkaaa cize malo by to byt takto ze rodicia spisu zavet, maju spolocny alebo kazdy osobytne s tym ze pozemok v sume 10tis budem v pripade umrtia dedit ja. No a keby sa nedajboze nieco stalo napr. ocinovi a mamina este zije, vtedy sa ako dedi, ci sa dedi az ked obaja zomru?
    ivka70 Ked otec zomrie a pozemok je v BSM, dedi sa ken jeho polovica, ktoru zo zakona dedia rovnakym dielom deti a manzelka, keby sa dedilo zo zakona, patri ti z pozemku po smrti otca 1/6, bratovi 1/6, mame 4/6.
    po smrti mamy by ste z bratom dedili tie 4/6 na polovicu.
    Platilo by to aj naopak, je jedno, ktory rodic zomrie skor.
    Kedze tomu zjavne nerozumies, dajte si zavety vypracovat pravnikovi, musi to byt osetrene v oboch.
    Rozhodne vyriesit to kupou ci darovanim za zivota rodicov je jednoduchsie a aj lacnejsie riesenie.
    majkaaa dakujem
      zbaliť

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    Rodicia vas oboch mali riesit naraz. V case ked brat dostal peniaze, pozemok mali prepisat (darovat) tebe. Skuste to este teraz, necakat desatrocia az rodicia pomru.
    Je to vobec v porovnatelnych sumach?
    majkaaa ale ja nechcem teraz aby mi darovali pozemok, nevyhovovalo by mi to v momentalnej situalcii. Preto sme sa rozpravali s bratom a rodicmi, ze by sa to dalo do zaveti, kvoli buducnosti, ked budemem mat s bratom rodiny aby nevznikli problemy

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Občiansky zákonník:

    § 477
    V závete poručiteľ ustanoví dedičov, prípadne určí ich podiely alebo veci a práva, ktoré im majú pripadnúť. Ak nie sú podiely viacerých dedičov v závete určené, platí, že podiely sú rovnaké.
    § 484
    Súd potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov. Pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovania; ak ide o dediča uvedeného v ustanovení § 473 ods. 2, započíta sa okrem toho aj to, čo od poručiteľa bezplatne dostal dedičov predok. Pri dedení zo závetu treba toto započítanie urobiť, ak na to dal poručiteľ príkaz alebo ak by inak obdarovaný dedič bol oproti dedičovi uvedenému v ustanovení § 479 neodôvodnene zvýhodnený.

    Rodičia môžu urobiť závet, v ňom tebe určiť zdedenie pozemku a zároveň dať príkaz na započítanie jeho hodnoty ako rovnú s darom, ktorý syn dostal za života (aby nežiadal z neho polovicu alebo časť hodnoty). Zvyšok vám môžu poručiť rovným dielom alebo podľa vašej dohody.
    vicktor "...započítanie jeho hodnoty ako rovnú s darom..." - za predpokladu, ze ide naozaj o rovnake hodnoty.

    zapis v katastre s priamym dedenim

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.