Zavrieť

Porady

Ako predať ( prípadne zbaviť sa ) akcie z kupónovej privatizácie?

Pozdravujem vás. Rodičia by potrebovali poradiť ako a komu by mohli predať akcie z kupónovej preivatizácie...Poprípade ako sa ich zbaviť za vyplatenie vedenie účtu. Majú síce hodnotu len okolo 700 eur, no starších ľudí by aj to potešilo. Mohli by ju odkúpiť dané spoločnosti, ktorých tie akcie sú? Dá sa s nimi vôbec niečo robiť? Je zbytočné platiť za vedenie účtu, ak z akcií človek nič nemá...Nie som znalá v danej problematike, preto sa obraciam na vás. Vďaka.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  vicktor je offline (nepripojený) vicktor

  ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
  Dane spolocnosti nemozu nakupovat svoje vlastne akcie.
  Ale ich akcionari by mohli mat zaujem.
  Ako si prisla na to ze 700 eur?

  Uplne bezcenne akcie sa dali bezodplatne previest len v ramci "akcie", uz skoncila: https://www.cdcp.sk/majitelia-cp/bezodplatny-prevod-cp/
  Na predaj sa popytaj tychto tu: https://subjekty.nbs.sk/?aa=select_categ&bb=55&cc=&qq=
  Nikol80 Rodičom prišiel výpis z účtu a tam bola zobrazená aj hodnota akcií v sume 700 eur. Ku ich akcionárom sa dostanem cez tých obchodníkov, ktorí sú na tej stránke? O tej bezodplatnej akcii rodičia vedeli, len vtedy im jeden "múdry" sused poradil, nech to nerobia...A teraz ten sused už nemá slov.
  vicktor To je len informacia o nominalnej hodnote, nie realnej predajnej cene.
  Tu je starsi clanok a kedze je starsi, niektore linky uz nefunguju. Citaj a pri kroku 6 over ich skutocnu cenu: http://www.bsse.sk/Cenn%C3%A9papiere...hpapierov.aspx

  Ak najdes prima cisla este nejasaj, spostredkovatelske poplatky ukroja znacnu cast.

  Chobot je teraz online Chobot

  Chobot
  To, že nominálna hodnota akcií je 700 EUR neznamená, že majú aj takú trhovú hodnotu. Najprv si treba zistiť akcie akého podniku to sú, potom či tá firma ešte existuje (či náhodou nebola zlikvidované v minulosti) a či jej emisia nebola už zrušená. Zistíš to na stránke Centrálneho depozitára cenných papierov:

  https://www.cdcp.sk/info-o-cp/zoznam...senych-emisii/

  Ak ešte existuje, tak si treba zistiť, aká je trhová hodnota akcií, napr. u nejakého obchodníka cenných papierov.

  Ak vlastnia už zrušené emisie, tak majú smolu - možnosť bezodplatného prevodu zrušených emisií už uplynula. Potom sa môžu susedovi za jeho radu poďakovať.

  Ak vlastnia ešte obchodované akcie, tak ich môžu skúsiť predať cez burzu cenných papierov. Ale nie priamo, obchoduje sa prostredníctvom obchodníkov s cennými papiermi. Obchodníkmi sú skoro všetky banky. Zoznam členov asociácie je tu:

  http://www.aocp.sk/zoznam.html

  Kompletný zozmam obchodníkov je na stránke NBS:

  https://subjekty.nbs.sk/?aa=select_sector&bb=4&cc=&qq=

  Za túto službu niečo zaplatia. Predaj sa uskutoční, ak sa nájde na trhu záujemca. Ak nie, tak im zostanú.

  Ak chceš, napíš sem mená firiem (alebo stačí ISIN kód z výpisu), ktorých akcie majú. Môžeme preveriť, či ešte majú nejakú hodnotu alebo sú to iba bezcenné cenné papiere.
  Naposledy upravil Chobot : 14.12.17 at 13:30
  18 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Nikol80 Invest.fond Psips a.s. , Pozemstav Prešov a.s., Solivary akciová spoločnosť Prešov. A pokiaľ už budú zrušené, tak sa s tým nedá nič robiť? Museli by platiť za vedenie účtu akcií už neexistujúcej spoločnosti?
  Chobot Napíš radšej priamo ISIN kód, je to ľahšie vyhľadať, ako podľa názvu.
  vicktor Plati sa za vedenie uctu, nie za majetok na ucte.
  Rovnako ako v banke - na ucte nula, nic nepride, nic neposielas, ale poplatok si banka pyta.
  Nikol80 CS0005060151, CS0008468252, SK1110000280
  Chobot Takže:
  Investičný fond PSIPS, a.s. - spoločnosť v konkurze, v likvidácii - bezcenný papier
  Pozemstav Prešov - spoločnosť v konkurze - bezcenný papier
  Solivary, a.s. Prešov - spoločnosť v konkurze - bezcenný papier

  Je mit ľúto, ale tie akcie nemajú žiadnu hodnotu a ani sa ich nezbavia. Kým neprebehne úplne likvidácia, budú majiteľmi ich akcií a budú musieť platiť za vedenie účtu. Mali využiť tú možnosť bezplatného prevodu, ktorý platil do 30.6.2016, teraz je už neskoro. Ale možno ešte niekedy umožní CDCP ten bezplatný prevod, aby sa ľudia zbavili účtov a bezcenných cenných papierov.
  Nikol80 Rozumiem, že je to ako v banke, ale fakt sa s tým nedá nič urobiť? Veď je to smutné, že dali sa možnosť bezodplatne zbaviť týchto akcií ľuďom iba raz. Skoro všetci títo ľudia sú už dôchodcovia...
  Nikol80 Ďakujem veľmi pekne za pomoc. Rodičia nebudú nadšení, no život je taký...Ešte raz Ďakujem. Pekný deň želám.
  vicktor Opytaj sa v tom Dlhopise ci ich prevezmu za poplatok a aky. Inak rodicia budu platit za zbytocny ucet CP mozno este roky a ktovie ci sa dalsej "akcie" dockaju.
  Alebo nech to sused refunduje.
  Nikol80 Skúsim. Vďaka.
  Chobot Bolo to 2x. Prvý krát od novembra roku 2009 a trvalo to niekoľko rokov, tuším do konca r. 2014.

  Druhý krát to umožnili od 1.7 2015 do 30.6.2016.

  TAkže možností bolo, nikto sa nemôže sťažovať. Bolo to masívne aj v médiách. Myslím, že 7 rokov bolo dostatočne dlhá doba.

  Navyše tvoji rodičia o tom vedeli, ale nevyužili to. Na základe nejakej "múdrej" rady suseda. Prečo sa neopýtali fundovanejších? Teraz je neskoro nariekať.

  Ale osobne si myslím, že ešte príde taká možnosť. Ak bude dosť takých, čo majú bezcenné papiere, tak to niekomu ešte napadne. Zatiaľ musia vyčkať.

  .
  Nikol80 Plne s tebou súhlasím. Neskoro nariekať. Skúsim tam ešte napísať a ak to nepôjde prevziať ani za poplatok ako píše Vicktor, tak budú musieť len čakať...ďakujem za rady.
  Chobot Ešte je jedna možnosť. Ak je viac takých ľudí, ktorí majú takéto bezcenné účty, môžu tie akcie previesť na jeden účet darovaním. Tak zredukujú počet účtov na jeden, lebo účet bez akcií sa dá zrušiť.

  Napr. ak majú obaja rodičia účet, a máš ho aj ty, tak nech to prevedú všetko na teba. Len neviem, či to ovplyvní aj výšku poplatku, lebo ten sa tuším odvíja od nominálnej hodnoty akcií, ktoré sú na ňom.
  Nikol80 Obaja rodičia majú taký účet, ja nie. To znamená, že by sa vlastne platil iba jeden účet? Správne som to pochopila? Môžu to byť aj známi? Mám takých v okolí. Skúsim sa opýtať, či počet ovplyvní výšku poplatku. Akým spôsobom sa dajú darovať takéto účty?
  Chobot Účty sa nedajú darovať. Ale treba darovať tie akcie na účtoch. Potom, keď je účet prázdny, tak sa zruší.

  Prevod dokáže spraviť obchodník s cennými papiermi, t.j. banka. Ale bude tam asi nejaký poplatok.
  Nikol80 Chápem. A môže to urobiť ktorákoľvek banka? No a potom požiadať o zrušenie prázdneho účtu. No je to oveľa lepšia možnosť ako čakať na akciu,ktorá ani nemusí prísť.
  Nikol80 Toto mi napísali z CDCP. Mohla by som poprosiť o pomoc pri pochopení daného mailu? Veľmi pekne ďakujem.


  Dobrý deň,

  o zrušenie účtu môžete požiadať prostredníctvom formuláru F3 - žiadosť o zrušenie účtu, ktorý sa nachádza na našej internetovej stránke:

  https://www.cdcp.sk/formulare-pre-majitelov-cp/

  Riadne vyplnený formulár v súlade s v ňom obsiahnutými vysvetlivkami je potrebné doručiť na adresu sídla Centrálny depozitár cenných papierov SR, a.s.
  Účet zriadený a vedený CDCP môže byť zrušený len vtedy, ak na ňom nie sú evidované žiadne údaje o zaknihovaných CP.

  Do pozornosti Vám dávame, že v zmysle § 173v ods. 1 zákona č. 566/2001 Z. z. platí: "Účet majiteľa zriadený u centrálneho depozitára do 30. septembra 2015 pre fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorej nie je centrálny depozitár povinný od 1. októbra 2015 podľa § 105 ods. 2 zriadiť na jej žiadosť účet majiteľa, sa považuje za nezaradený účet majiteľa. Na nezaradený účet majiteľa sa vzťahujú ustanovenia o účte majiteľa, ak v odsekoch 2 až 5 nie je ustanovené inak."

  Odo dňa 06.02.2017 v zmysle § 173v ods. 2 zákona č. 566/2001 Z. z. platí: "Príkaz na registráciu prevodu zaknihovaného cenného papiera a príkazy na iné zápisy na nezaradený účet majiteľa podáva majiteľ nezaradeného účtu majiteľa centrálnemu depozitárovi prostredníctvom člena. Na podávanie príkazov podľa prvej vety môže byť ku každému nezaradenému účtu majiteľa určený len jeden člen."

  Bližšie k problematike nezaradených účtov odkazujeme na Správu k nezaradeným účtom majiteľov, ktorú prikladáme v prílohe.

  Upozorňujeme Vás, že od 01.01.2016 v súlade so zákonom č. 566/2001 Z. z. už nezriaďuje účty majiteľov fyzickým osobám. Fyzické osoby môžu naďalej o zriadenie účtu majiteľa požiadať niektorého z členov CDCP.

  CDCP nie je obchodníkom s cennými papiermi a nemá oprávnenie na sprostredkovanie obchodu s cennými papiermi.

  S otázkou ohľadne trhovej hodnoty cenných papierov sa môžete obrátiť na finančného poradcu alebo obchodníka s cennými papiermi. Zoznam obchodníkov s cennými papiermi, ktorí majú povolenie na poskytovanie služieb, nájdete na stránke NBS:

  https://subjekty.nbs.sk/?aa=select_sector&bb=4&cc=&qq=

  Národná banka Slovenska zverejňuje len zoznam obchodníkov s cennými papiermi, ale neposkytuje informácie o ich hodnote. CDCP nie je oprávnený poskytovať takéto služby t.j. CDCP SR, a.s. neposkytuje poradenstvo týkajúce sa stanovenia hodnoty cenných papierov.

  Do pozornosti Vám však uvádzame možnosť, ktorú poskytujú niektorí členovia CDCP, spočívajúcu v bezodplatnom prevode cenných papierov bez trhovej hodnoty, čím by boli Vaše cenné papiere odpísané z Vášho účtu majiteľa. Upozorňujeme však, že tieto služby môžu byť spoplatnené. Bližšie informácie k tejto možnosti je potrebné už požadovať od konkrétneho člena (JELLYFISH o.c.p., a.s. alebo DLHOPIS, o.c.p., a.s.), resp. vyhľadať na jeho internetovej stránke.

  BEZODPLATNÝ PREVOD CENNÝCH PAPIEROV NA ŠTÁT SKONČIL 30.06.2016.

  Ohľadom výšky Vašich záväzkov sa môžete informovať v pracovných dňoch na telefonickej linke CDCP SR, a.s. 02/59 395 121, 149, písomnou žiadosťou zaslanou na adresu sídla CDCP SR, a.s. alebo žiadosťou emailom na adresu faktura@cdcp.sk.

  Dovoľujeme si Vás informovať o možnosti overiť existenciu účtu pre fyzickú osobu v evidencii Centrálneho depozitára cenných papierov SR, a.s. na našej internetovej stránke:

  https://www.cdcp.sk/informacia-pre-f...videncii-cdcp/

  V prípade ak sa uvedie na správne natypovane rodné číslo že „Nemáte vedený účet“, majetkový účet na dané rodné číslo bol zrušený, prípadne ani nebol otvorený.

  Ak máte vedený účet majiteľa v CDCP môžete požiadať o výpis z účtu prostredníctvom formuláru F4 - žiadosť o stavový výpis z účtu, ktorý sa nachádza na našej internetovej stránke:

  https://www.cdcp.sk/formulare-pre-majitelov-cp/

  Ak sa zmenili Vaše údajov, o zmenu môžete požiadať prostredníctvom formuláru F2 A - žiadosť o zmenu údajov FO, ktorý sa nachádza na našej internetovej stránke:

  https://www.cdcp.sk/formulare-pre-majitelov-cp/

  Riadne vyplnený formulár v súlade s v ňom obsiahnutými vysvetlivkami je potrebné doručiť na adresu sídla CDCP.
  Výpis z účtu je spoplatnený v zmysle platného cenníka CDCP.
  vicktor Klucove je: zrusit sa da iba prazdny ucet a ohladom "vyprazdnenia" sa obratte na Jellyfish alebo Dlhopis.
  Nikol80 ďakujem pekne za pomoc
    zbaliť

  hanelie je offline (nepripojený) hanelie

  sprievodca CR Rakúsko, hanelie
  síce staršia téma, ale stále aktuálna - riešenie je tu : http://www.dlhopisocp.sk/postupy.html
  klientka si teraz zmyslela, že má bezcenné cenné papiere od : Invest fond Psips , ale poplatky za vedenie účtu riadne platí
  romana147 nie každý PLATÍ poplatky za vedenie účtu , ak ich počítajú z nominálu 1000 a nie z reálu 28

  Ako predať ( prípadne zbaviť sa ) akcie z kupónovej privatizácie?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.