Zavrieť

Porady

Ako vypočítať výšku odstupného?

Zdravím, končím prac. pomer dohodou k 31.1.2018 s dvoma odstupnými, nakoľko sa firma presťahovala do iného mesta. Zažívam takúto situáciu prvýkrát a nechcem, aby ma firma oklamala na odstupnom, čoho by podľa nášho názoru boli schopný. Moja otázka - našiel som nejaké vzorce, ale moc tomu nechápem, takže keď končím v januári, odstupné sa má rátať z predošlého štvrťroku, to by bolo v mojom prípade za október až december? A pokiaľ som vo firme dva roky zarábal +- 800 eur v čistom každý mesiac (v hrubom niečo málo cez 1000eur) bez PN, odstupné by malo byť cca tiež v takejto sume x2? Vie mi to prosím niekto vyrátať, prípadne poslať ten vzorec, ako to vyrátal? Vopred ďakujem za odpovede a rady.
3 komentárov     zbaliť
keprefa Dobrý deň,

Ohľadom určenia rozhodujúceho obdobia pre priemerný zárobok na výpočet výšky odstupného, je na porade aj táto otázka a odpoveď :

Miruka sa pýta :
Chcela by som sa opýtať, zamestnanec skončí pracovný pomer vo firme k 31.3.2018. Má dostať aj odstupné, ktoré je rozhodujúce obdobie na výpočet odstupného posledný kvartál roku 2017 alebo prvý kvartál roku 2018? Ďakujem.

Tweety odpovedá : Odstupné bude počítané z priemerky platnej pre 1.Q.2018 výpočítanej z miezd 4.Q.2017.


Po lopate, dobre chápem, že ak mám priemerný zárobok uvedený vo výplatnej páske za mesiac január 2018 napr. 5 €, tak sa počíta odstupné podľa vzorca : 5 € x 174 h./ priemerný počet hodín v mesiaci x napr. 3 mesačné odstupné = 2610 € - výška odstupného

Poprosím aj o vysvetlenie : Prečo sa nepočíta priemerka podľa 1.Q - čiže január, február, marec 2018, ak pracovný pomer trvá do konca marca - 31.3.2018 ?

Je to OK ?

Ďakujem veľmi pekne
ivka70 Pretoze s priemerom za I.Q sa pocita az odstupne vyplacane v II.Q, teda najskor to, vyplacane s aprilovou mzdou.
keprefa ... čiže z toho vyplýva,že môj vyššie uvedený príklad výpočtu je správny ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Priemerný hodinový zárobok za IV.Q.2017 x denný fond pracovného času x 21.74 x 2 mesiace

    Priemerný hodinový zárobok vypočítaš z hrubej mzdy bez náhrad (dovolenka, sviatky, §§) za 10-12/2017 a vydelíš počtom odpracovaných hodín. /trošku komplikovanejšie je to ak si mal nadčasy)
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Kabaka123 Len otázočka...21,74 je nejaký koeficient? Našla som ho vo viacerých odpovediach, ale neviem odkiaľ je to číslo.

    Doplnenie- už viem - je to priemerný počet pracovných dní v mesiaci 21,74.
    veronikasad ano, priemerný počet pracovných dní v mesiaci
    Milango Dakujem za odpoved, este sa opytam, mozem do tej hrubej mzdy ratat aj odmeny? V novembrovej vyplate sme mali koncorocne odmeny 500 eur, tak dufam, ze aj to sa rata. Dakujem za odpoved.
    veronikasad Ano, počíta sa. Presný výpočet máš v odpovedi. Ale keďže píšeš o ročnej odmene, nemusí sa do priemerného zárobku za 4.stvrtrok zapocitat cela
    Katarína111 môžem poprosiť o vysvetlenie ako je to ak má zamestnanec v tom štvrťroku aj nadčasy?
      zbaliť

    Ako vypočítať výšku odstupného?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.