Zavrieť

Porady

Otec na materskej dovolenke, krátenie dovolenky

Dobrý deň, prosím o radu či mám krátiť dovolenku zamestnancovi ktorý, nastúpil na rodičovskú dovolenku v trvaný 28 týždňov t.j. poberá materskú dávku zo Soc. poisťovne. Na rodičovskú nastúpil po dohode s matkou ktorá už svoju materskú dovolenku vyčerpala. Mám mu z dôvodu čerpania jeho rodičovskej dovolenky krátiť riadku dovolenku?ďakujem Erika
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ja som si tiež pôvodne myslela, že sa nekráti - ale teraz to teda chápem tak (dúfam, že je to správne), že:
    - ak by ostal otec na RD hne´d po šestonedelí - do 28 týždňa veku dieťatka (alebo 28 týždňov?) - tak by sa dovolenka nekrátila - platil by odstavec 1 § 166
    - ale ak ostáva na RD už so starším dieťatkom - do troch rokov veku - tak je to to prehĺbenie starostlivosti - odstavec 2 § 166, tak sa dovolenka kráti
    zze/2001-311/166
    Naposledy upravil Katy a R : 24.01.18 at 07:24

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    ivka70, Kabaka123, Tweety, Terezia13, Jana Motyčková
    5
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivka70 Oprava: Ano, je to tak .....
    veronikasad Súhlasím s Katy, Ivka pozri poslednú vetu odst.1
    ivka70 ano, je to tak, uz pletiem sama seba
    Dovolenka sa zamestnancovi nekráti za obdobie dočasnej pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá, a za obdobie materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1.
    Brbo Dobrý deň, dovolím si Vám vstúpiť do debaty. Ste si istá, že sa dovolenka nekráti aj počas rodičovskej dovolenky? Ď.
    Katy a R treba pozornejšie prečítať a rozlíšiť odst 1 a 2
      zbaliť

    ivka70 je teraz online ivka70

    ivka70
    Uz sa to tu rozoberalo, ano, dovolenku otca kratis, nie je na MD, nepocita sa mu ako odpracovany cas.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    erikamrvova ďakujem za radu
    Kabaka123 Prosím osvetli mi túto situáciu, lebo mám pocit, že ide o rovnaký prípad a odpoveď je iná.

    https://www.profesia.sk/forum-prace/...dovolenke-3900
    veronikasad Aj p. Mihál chvílu vysvetloval, že dovolenka počas poberania materského otcom sa nekráti. Zmenil názor - ide o rodičovskú dovolenku, ktorá sa neposudzuje ako výkon práce a dochádza ku kráteniu dovolenky.
    Kabaka123 Aha a kedy k tejto zmene došlo?
    erikamrvova Neviem čo by som ešte upresnila. Náš zamestnanec sa dohodol s manželkou, že aj on využije možnosť čerpať MD, alebo RD ako otec vo veku kedy malo dieťa už skoro 2 roky. Manželka pozastavila poberanie rod. dávky z ÚP, ale naďalej bola doma s tým, že keď on ukončí po 28. týždňoch a vráti sa do práce, bude ďalej pokračovať na RD ona. Mám mužovi krátiť dovolenku z titulu čerpania svojej MD /RD? mám v tom riadny chaos.
    ivka70 nezmenilo sa, len vyklad sa zmenil, aj ja si pamatam ,ze p Mihal to vysvetloval ,ze sa nekrati, potom Janka Motyckova neskor upresnila, ze nejde o MD, takze sa krati. ked bude cas, najdem
    Kabaka123 erikamrvova - Neviem čo by som ešte upresnila.
    ---------------------------------------------------------
    Moja otázka, kedy k tejto zmene došlo smerovala na veronikasad, nie na Teba...
      zbaliť

    Kabaka123 je offline (nepripojený) Kabaka123

    Kabaka123
    Toto je dôležitá informácia.

    Čerpanie - Kedy malo dieťa už skoro 2 roky
    (doplnenie v komenete od erikamrvova)

    Podľa výkladu zákona KatyaR
    - prehlbovanie starostlivosti do 3 rokov - dovolenka sa kráti (2 § 166)

    Preto pôvodná odpoveď od ivka70 je správna. (môj záver)
    veronikasad S odpoveďou Ivky týkajúcej sa tohto konkrétneho prípadu, súhlasím

    Otec na materskej dovolenke, krátenie dovolenky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.