Zavrieť

Porady

Kto ma na starosti spracovanie danoveho priznania?

Zdravim,
radsej sa opytam ako potom mat problemy. V minulom roku som pracoval do 31.7. v statnej sprave a od 1.8. som nezamestnany. Ako je to s danami? Kto vypracovava danove priznanie? Mam si to riesit ja, spravi to ex-zamestnavatel alebo ako nezamestnanemu to robi stat?
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ako už máš napísané - riešiš si to ty sám, aj ty si zodpovedný (keďže si sa tejto povinnosti nestriasol požiadaním o RZD bývalého zamestnávateľa )
    je veľmi pravdepodobné - že budeš mať preplatok na dani - dostaneš ho tak, že si vyplníš DP (na základe potvrdenia od zamestnávateľa) - vypočítaš presný preplatok - a tam zároveň aj požiadaš, aby ti ho poslali - uvedieš číslo účtu. toť vsjo☺
    K DP je veľmi dobre napísané poučenie - tak len treba podľa neho presne postupovať zvládneš.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ak si v stanovenej lehote nepožiadal zam-ľa o RZD, DP si podávaš sám.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Kedže si do 15.2. nepožiadal písomne svojho posledného zamestnávatela o vykonanie ročného zúčtovania dane, daňové priznanie typu A musíš riešiť sám.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Danove priznsnie ma na starosti danovnik - teda ty.
    Mohol si si to ulahcit a do 15.2. poziadat posledneho zamestnavatela o rocne zuctovanie dani, ktore DP plne nahradza.
    Neurobil si to, zjavne ta povinnost ostala tebe.
    Stat za nikoho danove priznanie nerobi a nepodava.
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    viking001 Ex-zamestnavatel mi poslal nejaky papier, ale to je asi len podklad pre DP. Je to nejake potvrdenie o prijmoch. Kedze som teraz nezamestnany, ma dane zacali "zaujimat" az ked sa zacali spominat vo velkom vsade. Zamestnavatel to vzdy riesil za mna, podpisal som papier a hotovo. Teraz bude nova skusenost...
    ivka70 Ano, je to podklad k DP typu A. Keby si mu ale ty zaslal do 15.2. ziadost o rocne zuctovanie dani, neposielal by ti potvrdenie.
    veronikasad Pozri do r.07 toho potvrdenia, určite tam máš nejaké cisielko. Ak DP podas do konca marca, okolo 10. mája máš €€ na svojom účte...
    viking001 podklad k DP mi prisiel podla toho co som pozeral koncom januara, takze predpokladam ze ani neratal s tym ze by mal zaujem robit mi danove priznanie. V tom r. 07 je celkom slusne cislo. Som v tom to celkom blbec, to mi ako maju vratit?
    kn-alka ak si z toho blbec, obráť sa na nejakého účtovníka, ktorý ti vypracuje daňové priznanie typu A, nič iné ti neostáva
    veronikasad Ak si mal vysoký príjem, možno to nebude celá suma čo ti vrátia... Minimálne však 19% z neuplatnenej NCZD za dobu evidencie na UP, cca 300€
    ivča26 Môžem sa opýtať, ak som nepožiadala zamestnávateľa o ročné zúčtovanie (bola som zamestnaná od 1.4.2017 do 30.4.2018 na dohodu a od 1.5.2018 do konca roka na zmluvu) zaslal mi potvrdenie k vyplneniu DP, tak si ho musím podať sama. Moja otázka: musím dokladovať aj potvrdenie z ÚPSVaR o tom, že som bola nezamestnaná do mája, alebo netreba? Ak si chcem uplatniť v DP úľavu na daňovníka v plnej výške 3803,33 eur, tak asi musím dokladovať celý rok 2017, t.j. aj dobu, keď som bola nezamestnaná? Alebo ako to je? Ďakujem.
    ivka70 nie, potvrdenie z UPSVaR nepotrebujes k DP, NCZD si uplatnujes celu, bez ohladu na to, kolko mesiacov si pracovala, krati sa len podla vysky prijmu.
    kn-alka nie, nezd.časť na daňovníka 3803,33 je automatická, vôbec nesúvisí s oprac.dňami.
    Je VŽDY v celkovej sume (okrem strarobných dôchodcov)

    Prílohou DP sú len POTVRDENIA o príjme, nič iné sa nedokladuje (len k daňovému bonusu, čo sa ťa asi netýka)
    ivča26 Ďakujem veľmi pekne
    viking001 vyplnal som si DP, pri polozke NCZD som narazil na problem. podla manualu tam mam dat sumu z potvrdenia o prijme co je cca 2200, ale vsade sa pise o 3803,33 aj v programe co som nasiel mi to automaticky napise a neda sa zmenit. ak pouzijem sumu z potvrdenia, vychadza mi blbost aspon podla mna - nedoplatok cca 1100€, ak pouzijem tych 3803 tak mi maju vratit 300€. podla nejakej online kalkulacky sedi tych 300€, aj podla programu to tak vychadza. len ten je rok stary. a pri prijme co som mal cca 6000€ je nedoplatok 1100€ extra blbost. takze mam pouzit tych 3803,33 vsak?
    veronikasad ano, máš nárok na ročnú NČZD.
      zbaliť

    Kto ma na starosti spracovanie danoveho priznania?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.