Zavrieť

Porady

Ako vypočítavate ... - a rôzne nápady na zaujímavé výpočty

Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Mňa by zaujímalo ako vypočítavate v exceli veľkonočnú nedelu.
Naposledy upravil Orim : 07.08.06 at 21:47
Usporiadat
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Niečo pre tých čo pijú a potrebujú ísť autom po určitej dobe je to možné, tu si to môžete vypočítať


nerobil som to
Naposledy upravil Orim : 18.11.06 at 23:42
0 0
janot janot

janot je offline (nepripojený) janot

Ak to nie je neskoro, pridávam výpočet Veľkonočnej nedele v Exceli.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Neskoro nie je. Máš to overené, že je to na 100% funkčné. Porovnával som to s mojim kalendárom a boli tam rozdiely, dám sem len niektoré roky.
1903, 1974, 1981, 2019, 2025, 2038, 2045, 2057, 2065, ďalej som to neporovnával.

Ja viem kde mám chybu a budem na nej pracovať. Potom uvidím ako to bude fungovať
0 0
janot janot

janot je offline (nepripojený) janot

Výpočet VN u mojich výpočtov dvomi rozdielnymi algoritmami je rovnaký. U Tvojho výpočtu napr. v r. 1981 vychádza VN na 26.apríl. To v žiadnom prípade nie je možné, pretože VN nemôže byť po 20. alebo 21. apríli (už si napamätám presne). Jeden z mojich algoritmov je (nie som si celkom istý menom) napísaný Gaussom, druhý Hansom Herberom. Nie mnou , bohužiaľ . Preto predpokladám, že by mali byť správne. Daj mi vedieť, ako si pokročil s úpravou Tvojho výpočtu.
0 0
janot janot

janot je offline (nepripojený) janot

Ako správny Slovák, ktorému sa nedarí spojazdniť nejaké zariadenie, nakoniec siahne po návode, som si až teraz pozrel odkazy na problematiku VN od Barrela. Niektoré algoritmy, ktoré sú tam publikované som vložil do Excelu pre porovnanie, ako počítajú. Počítajú rovnako, asi sú dobre napísané
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Teraz som trochu pauzíroval ešte som sa k tomu nedostal ale určite dám vedieť keď to bude
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
janot Pozri príspevok
Ako správny Slovák, ktorému sa nedarí spojazdniť nejaké zariadenie, nakoniec siahne po návode, som si až teraz pozrel odkazy na problematiku VN od Barrela. Niektoré algoritmy, ktoré sú tam publikované som vložil do Excelu pre porovnanie, ako počítajú. Počítajú rovnako, asi sú dobre napísané
Skúsil som roky 9999 a rôzne výsledky.
Podobne aj 5000, 2500, dokonca aj 2100
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
janot Pozri príspevok
Výpočet VN u mojich výpočtov dvomi rozdielnymi algoritmami je rovnaký. U Tvojho výpočtu napr. v r. 1981 vychádza VN na 26.apríl. To v žiadnom prípade nie je možné, pretože VN nemôže byť po 20. alebo 21. apríli (už si napamätám presne). Jeden z mojich algoritmov je (nie som si celkom istý menom) napísaný Gaussom, druhý Hansom Herberom. Nie mnou , bohužiaľ . Preto predpokladám, že by mali byť správne. Daj mi vedieť, ako si pokročil s úpravou Tvojho výpočtu.
V roku 2011 vychádza veľkonočná nedeľa na 24.apríla. Že by to nevedeli?

Gaussov algoritmus platí pre roky 1900-2099

Velikonoce se tedy slaví v neděli po prvním jarním úplňku v rozmezí od 22. března do 25. dubna. Jarní úplněk není míněn astronomicky, nýbrž aritmeticky. Prakticky to znamená: je-li úplněk něco málo před půlnocí, neznamená to, že jsou Velikonoce danou neděli, nýbrž až za týden. Tento výpočet se však ukázal jako příliš složitý, a tak se počítá úplněk průměrný (aritmetický).

Pro výpočet Velikonoc existuje několik způsobů (mimo zde uvedený např. W. Jacobsthala z roku 1917). Německý matematik, astronom a fyzik K. F. Gauss (1777 - 1855) uvádí tento postup: letopočet dělit 19, pak 4 a konečně 7. Zbytky a jejich pořadí si poznamenáme. Potom násobíme první zbytek 19, připočteme 24, dělíme číslem 30 a poznamenáme si čtvrtý zbytek. K číslu 5 připočteme 2x druhý zbytek, 4x třetí zbytek, 6x čtvrtý zbytek. Výsledek dělíme číslem 7 a získáme pátý zbytek, který připočítáme k čtvrtému. Tento poslední výsledek připočítáme k datu 22. března a datum Velikonoc je nalezeno. Toto Gaussovo pravidlo je platné pro všechny roky od 1900 do 2099. Výjimky mají pouze léta 1954 a 1981, kdy jsou Velikonoce o týden dříve, než bylo stanoveno výpočtem. Pro roky 1800 - 1899 je třeba v uvedeném postupu nahradit číslo 24 číslem 23 a číslo 5 číslem 4.
Naposledy upravil marjankaj : 05.10.10 at 08:22
0 0
jojom jojom

jojom je offline (nepripojený) jojom

vľkonočný pondelok, ale dá sa upraviť aj na nedelu: =DOLLAR(("4/"&B4)/7+MOD(19*MOD(B4;19)-7;30)*14%*7-5

To som niekde odkukal.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
jojom Pozri príspevok
vľkonočný pondelok, ale dá sa upraviť aj na nedelu: =DOLLAR(("4/"&B4)/7+MOD(19*MOD(B4;19)-7;30)*14%*7-5

To som niekde odkukal.
No dobre. A vie to vyrátať aj veľkú noc v roku 5000?

Dosadil som to sem
http://www.porada.sk/352312-post26.html
A zírám
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať