Zavrieť

Porady

Mám nejakú inú povinnosť v súvislosti s DPH, ak sa rozhodnem prenajímať nebytové priestory bez DPH?

SRO plátca DPH má asi aj 20 rokov nehnuteľnosť a priestory v nej prenajíma na ambulancie. Niektorí sú plátca DPH iní nie sú. Doteraz fakturoval všetko s DPH.
Teraz rozhodol, že prenájom voči plátcom bude s DPH a voči neplátcom DPH bude fakturovať bez DPH. Myslím si, že má na to právo podľa §38 zákona o DPH.
Určím teraz koeficient a budem ho používať celý rok, na konci roka urobím prepočet.
Ale má spoločnosť aj iné povinnosti v súvislosti s tou zmenou? Napr. či netraba spätne prepočítať DPH odpočítanú napr. pri rekonštrukcii alebo opravách v minulosti?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Tvoja priateľka Antonia Jendrišáková
    Na konci roka (v poslednom zdaňovacom období roka 2018) budeš upravovať sumu DPH podľa koncoročného koeficientu, ak bude rozdiel koeficientu priebežného a koncoročného väčší ako 0,10 a to pre každý IM samostatne. Posudzuješ 20 rokov včetne roka odpočítania dane v roku obstarania a to:1. obstaraná nehnuteľnosť; 2. rok odpočítania dane pri rekonštrukcii; 3. prípadná ďalšia (ďalšie rekonštrukcie). Ak máš obstarania a rekonštrukcie viac ako 20 rokov úpravu DPH nerobíš. Napr. DPH odpočítaná v r. 2007 + 19 rokov = rok poslednej úpravy je 2026. Úpravu robíš pri nadstavbe, prístavbe a stavebné úpravy nehnuteľnosti, ktoré si vyžadovali stavebné povolenie. Obdobie plynutia pre úpravu DPH sa ako 1. rok pre úpravu začína rokom, kedy bolo vydané kolaudačné rozhodnutie.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Benko Si perfektná, ďakujem.
    Benko Len pre istotu, v roku 2018 nebudem porovnávať že rok 2017 bol koeficient 1,00 lebo všetko bolo s DPH a tento rok bude koeficient 0,75, lebo niečo bude bez dane. Budem porovnávať len priebežný koeficient roku 2018 s koncoročným koeficientom roku 2018?
    Benko dal som takú blbú ale ozaj blbú otázku, že som ju musel vymazať. Ospravedlňujem sa.
      zbaliť

    Mám nejakú inú povinnosť v súvislosti s DPH, ak sa rozhodnem prenajímať nebytové priestory bez DPH?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.