Zavrieť

Porady

Dedenie dlhov

Zomrel mi brat, vlastnil 1/6 domu.Ja vlastnim 5/6 domu.

Prebieha dedicské konanie.Brat mal veľa dlhov.Na jeho časť domu sa prihlásilo viacero exekútorov.Brat nemal manželku a ani deti.Chcem vedieť čo by bolo lepšie- odmietnuť dedičstvo /odmietnu ho moje deti a všetci v poradí/, alebo dedečstvo prijať .Chcem aby v budúcnosti bol dom na mojom mene.Je mi jasné že za tú 1/6 domu budem musieť zaplatiť,Neviem však ako postupovať v dedeičskom konaní, prijať, alebo odmietnuť dedičstvo.Dakujem vopred za každú radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Načo by si ho odmietal, keď ho chceš. Ak by si ho odmietol, mohol by si ho mať problém odkúpiť (zrejme od štátu a za trhovú cenu, resp. predražené).

    V dedičskom konaní dajte podiel riadne ohodnotiť znalcovi - len do takej výšky budeš platiť zdedené dlhy.

    Pozri občiansky zákonník

    § 470 Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou.

    § 471
    (1) Ak je dedičstvo predlžené, môžu sa dedičia s veriteľmi dohodnúť, že im dedičstvo prenechajú na úhradu dlhov. Súd túto dohodu schváli, ak neodporuje zákonu alebo dobrým mravom.
    (2) Ak nedôjde k dohode medzi dedičmi a veriteľmi, spravuje sa povinnosť dedičov plniť tieto dlhy ustanoveniami Civilného mimosporového poriadku o likvidácii dedičstva. Dedičia pritom nezodpovedajú veriteľom, ktorí svoje pohľadávky neoznámili i napriek tomu, že ich na to súd na návrh dedičov vyzvalo, pokiaľ je uspokojením pohľadávok ostatných veriteľov cena nimi nadobudnutého dedičstva vyčerpaná.

    o likvidácii pozri tu od § 215 https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...5/161/20160701

    Likvidácia prakticky znamená, že notár by to predal za najvýhodnejšiu ponúknutú cenu. Keďže ide o časť domu, máš predkupné právo - a nik iný by to asi ani nekúpil ...
    Naposledy upravil Mária27 : 01.05.18 at 13:51
    zuzi01 Aj ked je exekútorov veľa, budem sa s nimi vedieť dohodnúť? Nebude chcieť každý aby som mu zaplatila,?
    Mária27 Dlhy za poručiteľa hradí každý dedič len do výšky zdedených aktív.
    kopretinka 04.05.18 15:44 odstránil(a) z Porady

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.