Zavrieť

Porady

Dohoda o vykonaní práce a odvody.

Polyhistor-diletant
Dobrý deň,
ak je výška odmeny na dohodu o vykonaní práce e/brigádnickej činnosti študenta/ 2000 Sk,
výška VZ pre odvody je nasledovná:
garančné - 2000
úrazové - 2000

ak je výška odmeny na dohodu o vykonaní práce e/brigádnickej činnosti študenta/ 30 000 Sk,
výška VZ pre odvody je nasledovná:
garančné - 25 911
úrazové - 30 000

Je to OK?
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Slavena
Pôvodca textu príspevku: Uľa
Mám otázku: môže invalidný dôchodca pracovať na dohodu o VP. A čo odvody do ZP? Ďakujem
Ja by som potrebovala vedieť, či zamestnávateľ má povinnosť platiť za takéhoto dôchodcu nejaké odvody. Ak s ním spíše dohodu o vykonaní práce, má povinnosť to nahlasovať na poisťovne?
Nahlási ho cez RLFO do SP ako dohodára. Bude odvádzať z jeho odmeny 0,8% ÚP, 0,25% GP.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Slavena
Pôvodca textu príspevku: Uľa
Mám otázku: môže invalidný dôchodca pracovať na dohodu o VP. A čo odvody do ZP? Ďakujem
Ja by som potrebovala vedieť, či zamestnávateľ má povinnosť platiť za takéhoto dôchodcu nejaké odvody. Ak s ním spíše dohodu o vykonaní práce, má povinnosť to nahlasovať na poisťovne?
Pri dohode o vykonaní práce sa odvádza len úrazové a garančné poistenie. Nič iné zamestnávateľ neodvádza. A samozrejme podľa zákona zráža daň dohodárovi (podľa toho, či si uplatňuje alebo neuplatňuje NČ).
Zdravotné poistenie si musí takýto človek ustriehnuť sám. Zamestnávateľ s tým nemá nič spoločné.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Janinkaaa
Ja som volala do zdr.poisť.a tam mi povedali, že ak konateľ, alebo spoločník poberajú akékoľvek príjmy (aj príjem z DoVP), vždy sa platí z tejto dohody odvody do zdr. poisť.
Mne sa to veľmi nezdá, ak DoVP nezakladá účasť na zdr. poisť., tak prečo pri konateľovi a spoločníkovi sa majú odviesť odvody ?
Citujem z DRAKa:

Odpoveď rozdelíme na niekoľko častí.

1. Ste zamestnanec, ktorý má popri príjme zo zamestnania (z pracovnej zmluvy) aj príjem na základe uzatvorenej dohody.

...zdravotné poistenie z dohody sa neplatí. Vyplýva to z toho, že vymeriavací základ zamestnanca je daný ako zdaniteľný príjem zamestnanca - príjem z činnosti zamestnanca - činnosť na dohodu sa na účely zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení (ďalej len "zákon") nepovažuje za činnosť zamestnanca. Viď § 11 ods.3 (definícia zamestnanca) a § 13 ods.1 až 5 (vymeriavací základ zamestnanca).

2. Ste SZČO (živnostník alebo osoba podnikajúca na základe osobitných predpisov atď.), ktorý má popri príjmu z činnosti SZČO aj príjem na základe uzatvorenej dohody.

...zdravotné poistenie z dohody sa neplatí. Vyplýva to z toho, že vymeriavací základ SZČO je daný ako podiel základu dane z príjmu podľa § 6 zákona o dani z príjmu (okrem vyňatých príjmov), neznížený o poistné na zdravotné poistenie a konštanty 2,14. Príjem, ktorý SZČO dosiahne z dohody, sa do jej vymeriavacieho základu nezapočítava. Viď § 13 ods.6 (vymeriavací základ SZČO) zákona.

3. Nie ste ani zamestnancom, ani SZČO, a ste osobou, za ktorú platí poistné štát - napr. študent, dôchodca, poberáte rodičovský príspevok, ste osobný asistent atď (viď § 11 ods.8 zákona).

...v žiadnom prípade nie ste povinný platiť preddavky na zdravotné poistenie - bez ohľadu na výšku dosahovaného príjmu z dohody. Aj keby ste mali z dohody mesačne napr. 20000 Sk, preddavky neplatíte.

Ak však váš príjem z dohody presiahne v súčte za rok 2006 sumu 41400 Sk, ste povinný po skončení roka 2006 podať ročné zúčtovanie poistného, v ňom vyčísliť úhrn dosiahnutého príjmu za rok 2006 a zaplatiť poistné z tohto príjmu.

V ročnom zúčtovaní si z príjmu - a to najmenej zo sumy 54264 Sk, viď § 11 ods.9 písm. b) zákona -vypočítate príslušnou sadzbou - 14% prípadne 7%, sumu poistného. Poistné ste povinný zaplatiť zdravotnej poisťovni do 31.10.2007.

4. Nie ste ani zamestnancom ani SZČO a nie ste ani osobou, za ktorú platí poistné štát - a ste teda poistencom podľa § 11 ods.2 zákona (ste v zdravotnej poisťovni prihlásený ako "samoplatiteľ").

...ako samoplatiteľ platíte počas roka 2006 mesačne preddavok najmenej 634 Sk (prípadne pri sadzbe 7% sumu 317 Sk), ak chcete, môžete - ale nemusíte - platiť aj vyššiu sumu preddavku. Viď § 16 ods.2 písm.d) a § 16 ods.8 písm.e) zákona. Bez ohľadu na výšku príjmu, ktorý máte z dohody, teda platíte 634 Sk (317 Sk), len ak Vy sám chcete, môžete sa rozhodnúť platiť vyššiu sumu, zdravotná poisťovňa Vás nemôže nútiť platiť vyššie preddavky.

Ak Váš príjem podľa § 5 a § 6 zákona o dani z príjmov (teda príjem z dohody a prípadné ďalšie príjmy) presiahne v súčte za rok 2006 sumu 41400 Sk, ste povinný po skončení roka 2006 podať ročné zúčtovanie poistného, v ňom vyčísliť úhrn dosiahnutého príjmu za rok 2006.

V ročnom zúčtovaní si z príjmu - a to najmenej zo sumy 54264 Sk, viď § 11 ods.9 písm. b) zákona -vypočítate príslušnou sadzbou - 14% prípadne 7%, sumu poistného. Od vypočítanej sumy odpočítate úhrn preddavkov - teda sumu 12 x 634 Sk (prípadne 12 x 317 Sk). Ak zostane nejaká kladná suma nedoplatku, nedoplatok ste povinný zaplatiť zdravotnej poisťovni do 31.10.2007.

Príklad k bodu 4.: Váš príjem z dohôd bude 5000 Sk mesačne, za rok 2006 spolu 60000 Sk. Po skončení roka podáte ročné zúčtovanie, v ňom uvediete vymeriavací základ = Váš príjem z dohôd = sumu 60000 Sk. Vypočítate poistné, pri sadzbe 14% to bude suma 8400 Sk. Odpočítate preddavky (12 x 634 Sk = 7608 Sk). Zostatok 792 Sk je Váš nedoplatok, ktorý musíte zdravotnej poisťovni uhradiť do 31.10.2007.
0 0
Slavena Slavena

Slavena je offline (nepripojený) Slavena

Bojovníčka
Zita4
Pri dohode o vykonaní práce sa odvádza len úrazové a garančné poistenie. Nič iné zamestnávateľ neodvádza. A samozrejme podľa zákona zráža daň dohodárovi (podľa toho, či si uplatňuje alebo neuplatňuje NČ).
Zdravotné poistenie si musí takýto človek ustriehnuť sám. Zamestnávateľ s tým nemá nič spoločné.
Takže ak chcem "zamestnať" dôchodcu na dohodu o vykonaní práce a doteraz som nikoho nezamestnávala, musím sa prihlásiť na DÚ ako platca takejto dane?
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Tú daň musíš zraziť, takže áno.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Slavena
Takže ak chcem "zamestnať" dôchodcu na dohodu o vykonaní práce a doteraz som nikoho nezamestnávala, musím sa prihlásiť na DÚ ako platca takejto dane?
Ide o daň zo závislej činnosti.
0 0
Slavena Slavena

Slavena je offline (nepripojený) Slavena

Bojovníčka
Opakujem sa, ale naozaj ste všetci, ktorí nám tu pomáhate a radíte SUPER! Ďakujem všetkým veľmi pekne.
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
a čo v prípade zamestnávateľa, ktorý doteraz nemal zamestnancov, teraz má jednu dohodu o vykonaní práce od 01.12. - 31.12.06 na odpracovanie 40hodín a zárobku 3200,- v hrubom, čiže prihlási sa na SP ako zamestnávateľ. Zamestanec je na evidovaný na ÚP a podpísal vyhlásenie, takže mu daň vyjde nulová. Je potrebné aj v takomto prípade prihlásiť sa na DÚ?
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

blondy
a čo v prípade zamestnávateľa, ktorý doteraz nemal zamestnancov, teraz má jednu dohodu o vykonaní práce od 01.12. - 31.12.06 na odpracovanie 40hodín a zárobku 3200,- v hrubom, čiže prihlási sa na SP ako zamestnávateľ. Zamestanec je na evidovaný na ÚP a podpísal vyhlásenie, takže mu daň vyjde nulová. Je potrebné aj v takomto prípade prihlásiť sa na DÚ?
Treba sa zaregistrovať na Daňovom úrade, pretože budete vyplácať dohodárovi "príjmy zo závislej činnosti". Na konci zdaňovacieho obdobia mu musíte dať potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti. To, či daň vyjde alebo nie, nie je podstatné.
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
ďakujem, už tomu rozumiem.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať