Zavrieť

Porady

Splnomocnenie na uzivanie pozemku

Da sa vybavit splnomocnenie na uzivanie zahrady ? Zahradu vlastnia 2 osoby, pricom nemaju dobre vztahy / v pomere 50/50 pricom niesu urcene presne podiely, hranice kto co ma... / Jedna osoba povolila cudziemu cloveku, aby sa o zahradu staral, uzival si ju. Druha osoba s tym nesuhlasi a nepraje si,aby tam chodili cudzi ludia... Je mozne zabranit vstupu cudzim ludom na pozemok ? Moze ta jedna osoba nejak splnomocnit cudzie osoby, aby si tam chodili ?? alebo musi o vsetkom rozhodovat aj druhy spoluvlastnik?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    O hospodárení so spoločnou vecou sa rozhoduje väšľinou hlasov. Ak majú každý 1/2, prakticky nik nemá viac hlasov - v takom prípade by mohol na návrh jedného rozhodovať o tom súd.

    občiansky zákonník
    § 137
    (1) Podiel vyjadruje mieru, akou sa spoluvlastníci podieľajú na právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoluvlastníctva k spoločnej veci.
    § 139
    (2) O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd.

    Spoluvlastník prakticky uzavrel s treťou osobou zmluvu o výpožičke podľa § 659 a nasl. občianskeho zákonníka, ktorá nemusí byť písomná. Nepovažuje sa to za nakladanie s vecou, lebo vec sa ani nepožičiava (kedy sa s ňou môže dočasne nakladať ako s vecou vlastnou).
    Môžeš sa obrátiť na súd, či pri takomto užívaní spoluvlastníckeho podielu ide o hospodárenie so spoločnou vecou, o ktorej majú rozhodovať všetci spoluvlastníci.
    V tvoj prospech bude to, že nemáte oficiálne určené fyzické užívanie tej-ktorej časti. Faktické doterajšie užívanie súd však tiež vezme do úvahy.
    Súd bude brať do úvahy aj iné, napr. ak je spoluvlastník odcestovaný, chorý, ochorie z nervov s tebou ...
    Ak by spoluvlastník z akýchkoľvek dôvodov nemohol vec užívať, záhrada by buď zarastala burinou (to je zakázané), alebo by si mu platila za užívanie celej časti (akoby nájomné).
    Naposledy upravil Mária27 : 26.07.18 at 09:14
    zuzanaluky zakony mam nastudovane, aj presne toto znenie, ale neviem si to aplikovat na moj dotaz. Mozem zakazat chodit cudzim ludom na nas pozemok, / ked tam pridu bez ucasti spolumajitela ? / Proste ak spolumajitel niekoho poveri... aby chodil na pozemok, ktory mame v spoluvlastnictve... a sam si ho uzival ?
    dmc samozrejme ze mozes. Nic take ako splnomocnenie na uzivanie pozemku neexistuje....pozemok sa da jedine prenajat...ci uz odplatne alebo bezodplatne....a pokial je v spoluvlastnictve je potreby suhlas spoluvlastnikov.

    Splnomocnneie sa moze dat na zastupovanie v ukonoch, jednaniach alebo na pouzivanie automobilu ale nie na uzivanie nehnutelnosti bez suhlasu spolumajitela.

    Splnomocnenie na uzivanie pozemku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.