Zavrieť

Porady

Kúpa 1/2 domu

Spolu so sestrou sme zdedili po otcovi dom s pozemkom, každá 1/2. Teraz sestra chce jej podiel predať. Zvažujem kúpu /podľa ceny, lebo pýta veľa/. Ak by som nehnuteľnosť kúpila, aké poplatky ma čakajú a v akej výške? V budúcnosti ak by som toto predala /podľa okolností - vyšší vek/ budem platiť daň z príjmu?
Mne vôbec nejde o nejaké zisky z toho domu, skôr na tom stratím Ja zvažujem o kúpe k vôli citovému vzťahu a aj k vôli tomu, že vedľa mám svoju parcelu, ktorú by som časom predala /keď mám ubudnú sily/. Otec býval v dome desiatky rokov a je po smrti tiež dlho. Takže netreba odsudzovať, keď nevieš, čo všetko je za tým.
Naposledy upravil zazriva : 30.08.18 at 20:44
3 komentárov     zbaliť
veronikasad odkedy vlastnil nehnutelnosť otec ?
Katy a R veronika - ak ona ešte len ide kupovať nehnuteľnosť, je úplne jedno, koľko to otec vlastnil! svoju zdedenú polovicu určite nemusí riešiť .. má len plány na predaj
veronikasad Hej, ale svoja polovica by mohla byť od dane oslobodená, ak ju otec vlastnil aspoň 5 rokov.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    Ak predas drahsie nez za kolko si kupis a skor nez za 5 rokov, z rozdielu budes platit dan z prijmu a tusim aj nejake zdravotne odvody.
    Ale zda sa ze ten dom nepotrebujes, tak ho predajte hned a uzite si peniaze.

    Po doplneni:
    "otec je po smrti tiez dlho" - potom je zrejme podmienka 5 rokov splnena, platit budes len kadejake kolky a overovanie podpisov.
    Dom je prazdny? Aj o taky sa treba starat a platit udrzbu. To sa oplati iba ak tam raz pojde nejaky rodinny dorast. Ale ak bude viac zaujemcov, iba co sa pohadaju.
    Aky prakticky uzitok budes mat z vlastnictva celeho domu? Potlac city ako sestra a predajte.
    Naposledy upravil vicktor : 31.08.18 at 06:39
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Katy a R viktor - ale to, že otec dlho vlastnil nemá žiadny význam pre povinnosť DP z príjmu z tej kupovanej polovice od sestry pri následnom predaji! súhlasím, že načo kupovať- ak chce hneď aj predať. treba predať rovno a bez špekulácie okolo daní (ale zase - chápem aj "citový vzťah"☺ - je nám to ľúto predať)
    vicktor Ano, tak som napisal vcera v prvom odstavci.
    Dnesne pokracovanie som uz uvazoval ze naco kupovat tu polovicu.
    mareko Presne si to napísal veď sestra chce predať ..takže nech "chce" aj zadávateľka, predajú a žiadne dane platiť nebudú. Ak v dome nik nebude bývať, tak bude iba strácať na cene, resp sa budú zvyšovať náklady na rôzne opravy a údržbu.
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    treba ti kúpnu zmluvu - môžeš si spraviť sama. Overenie sestrinho podpisu 2x - to môže byť 4 eurá (u nás toľko na matrike). Návrh na vklad - normálne stojí kolok 66 eur - ak spravíš cez web zamýšľaný návrh na vklad - tak to bude za 51 eur. Neviem, koľko si pýtajú odborníci za vypracovanie zmluvy?
    No a daň z príjmu - možno vôbec nebude treba riešiť? Možno nevýjde? A možno nejaká výjde - potom aj ZP. Ale to už záleží od doby vlastníctva, prípadne či výjde nejaký ZD ... máš tu okolo tohto tém habadej.
    ...
    po doplnení - ak ozaj si chceš ten dom nechať ? - okrem tých poplatkov, čo som uviedla, iné nebude treba riešiť ... hádam 5 rokov budeš majiteľkou - a ak náhodou aj nie, draho asi predávať nebudeš? - takže daní z príjmu sa báť nemusíš
    Naposledy upravil Katy a R : 01.09.18 at 07:00

    Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

    Ferdosondo
    Podarené sestry. Chceš kúpiť od sestry lacno, aby si následne nato mohla predať dom za normálnu cenu. A čo svedomie, či to sa dnes už nenosí?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.