Zavrieť

Porady

Rosenie okien

Dobrý deň. Byt je v panelovom zateplenom dome. V byte sú 19 ročné plastové okná. V byte je vlhkosť v norme 45%, teplota v izbe 22 st.C. Vetrám otvorením okna dokorán na 5-10 minút. Veľa kvetov v byte nemám, či suším alebo nesuším prádlo, okno je viac či menej zarosené vždy. Niekedy je to tak veľmi, že voda z okien steká na parapet a odtiaľ na podlahu. Okná ráno "povysávam" a cez deň nie sú zarosené. Okná sa rosili aj keď sme nemali zateplený dom. Ako vidím z ulice, nikomu sa z okolia okná nerosia iba nám.Poraďte mi prosím čo mám ešte urobiť?
20181217_061215.jpg  
20181217_061233.jpg  
20181217_061354.jpg  
1/1
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Terezia13 je offline (nepripojený) Terezia13

  Terezia13
  https://mojdom.zoznam.sk/cl/10053/13...ho-je-to-vina-
  z toho časť
  Kvalitnými oknami proti kondenzácii

  Pri výbere nových okien dajte prednosť kvalitným okenným rámom a zaskleniu s vyššou tepelnou izoláciou. Dvojsklá sú náchylnejšie ku kondenzácii ako trojsklá, ktoré majú výrazne vyššiu vnútornú povrchovú teplotu.
  Pamätajte si, čím nižšia hodnota Uw (Uf, Ug), tým menšia pravdepodobnosť rizika rosenia okien. To isté platí pre použité komponenty ako dištančné rámčeky, medzisklený plyn atď. Najmä pre povrchovú teplotu skiel má veľký význam použitý dištančný rámik medzi sklami. Pri použití staršieho typu hliníkového rámčeka je povrchová teplota na styku rámu a zasklenia približne o 4 stupne nižšia ako v prípade použitia plastového dištančného rámčeka.
  Všeobecne možno odporučiť okenné profily, ktoré umožňujú väčšiu hĺbku zasklenia. Štandardom je zapustenie skla okolo 15 mm, kvalitnejšie systémy počítajú so zapustením skla 20 až 25 mm. Systémy Prestige a Eforte od spoločnosti Inoutic majú hĺbku drážky na zasklení 25 mm, čo znamená, že sklo je osadené v hĺbke cca 20 mm, rozdiel tvorí tzv. dištančná podložka.
  Ako sa teda zbaviť orosených okien? Základom sú kvalitné okná s kvalitným zasklením, ktoré budú zároveň aj odborne nainštalované. Ak sa aj napriek tomu kondenzácia objaví, už viete, že musíte zistiť príčinu. Postrážte si vlhkosť v interiéri a pravidelne a v dostatočnej miere vetrajte po celý rok. V takom prípade vás už zarosené okná trápiť nemusia.

  bodliak je offline (nepripojený) bodliak

  bodliak
  10 % rozdiel v relatívnej vlhkosti spraví cca trojstupňový rozdiel v rosnom bode. Teda pri 40% relatívnej vlhkosti sa vám zarosia povrchy studené 6 °C, pri 50% rel.v. pri 9°C.

  Ak má sklo na vnútornej strane menej, ako je rosný bod, pary kondenzujú.

  Merajte relatívnu vlhkosť a teplotu v blízkosti okna, nie v knihovničke. V priestore okna je nižšia teplota, vyššia rel. vlhkosť, vyšší rosný bod. Možno aj 12 °C.
  Ak Vám netesní vonkajší rám, studený vzduch vychladzuje vnútorné komory, sklo vedie chlad lepšie ako plast a rosí sa.
  Takže to narezávanie tesnení berte radšej ako vtip a pri nových oknách ako návod na stratu záruky.

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.