Zavrieť

Porady

Je vyplatenie odmeny pre DR SVB a predsedovi SVB ako nahodily/prilezitostny prijem?

Spravca tvrdi, ze vyplatenie odmeny pre clenov dozornej rady DR SVB a pre predsedu SVB, ktore bolo schvalene na valnom zhromazdeni, je prilezitoostny prijem a nemusi vyplacat odvody?
Pre tento rok je to suma do 500EUR, ktora bola vyplatena jednorazovo. Je nutne pre clenov rady potvrdenie pre rocne zuctovanie dane?
To iste plati aj pre predsedu SVB, co je pravnicka osoba? Pre predsedu sa urcite musia davat odvody, alebo nie?
Odmenu vyplaca spravca. Ma spravca povinnost odviest odvody alebo nie? Alebo sa financne prostriedky len vyplatia?
Ekonomka povedala tak, spravca povedal inak, na danovom nejaka pani povedala tak. Je to nejako podlozene kdesi v zakonoch? Alebo si to kazdy vylozi podla seba?

Dalsia otazka. Na rok 2019 bola schvalena odmena pre predsedy a clenov DR SVB v urcitej vyske na mesiac, vsetko do 500 EUR/rok, vsetko odsuhlasene na valnom zhromazdeni, je z toho zapisnica atd., vsetky nalezitosti zakonom su v poriadku.
Musi predseda SVB s clenmi doroznej rady DR SVB uzavriet zmluvu o vykonani prace? Alebo to nie je potrebne? Je to v sulade zo zakonmi SR, 182/1993, danovy zakon, atd.? Musi spravca odvadzat odvody? Je to nutne dokladovat do danoveho priznania ako iny prijem pocas kalendarneho roka?

Som clenom DR SVB, prvykrat, v zakonoch sa nevyznam, preto sa chcem poradit, aby to bolo vsetko tak ako ma byt.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Štatutár SVB, predseda a členovia rady SVB nevykonávajú tu funkciu ako trvalý pracovný pomer. SVB by im malo vystaviť doklad o vyplatený odmeny, ten by mali odovzdať svojmu zamestnávateľovi, ktorý im robí daňové priznanie. Alebo ak si sami robia daňové priznanie tú odmenu si zahrnú v ňom. Tak je to aj pri odmene pre zástupcov vlastníkov bytov pri správe bytového domu na základe zmluvy o výkone správy bytového domu.
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Marcel, žiadny zamestnávatel nerobí zamestnancovi daňové priznanie
    sito No, neviem? Za celý pracovný život som si ani raz nerobil daňové priznanie. U posledného zamestnávateľa som odrobil 40 rokov. Po revolúcii som vždy v januári podpisoval, že žiadam zamestnávateľa o správu dane a prikladám iné doklady príjmy ako od zamestnávateľa. A marci, alebo apríli som mal vo výplatnej páske preplatok alebo nedoplatok za zúčtovanie dane za xyz rok. Možno to nerobí na klasickom tlačive daňového priznania, ale isté je, že daň a všetky odvody som štátu uhradil, teda zamestnávateľ za mňa. Či to nie je daňové priznanie.
    airko nam zamestnavatel robi danove priznania, len mu dolozim potrebne doklady.
    kolega, tiez clen DR SVB, on sprijem okrem roboty .. i musi sam spravit danove priznanie ak ma aj iny
    veronikasad Určite nerobí daňové priznanie, ale ročné zúčtovanie dane, ak oň zamestnanec písomne požiada do 15.2.
    sito Čo sa stane, ak zamestnanec nedoloží, neprizná k ročnému zúčtovaniu dane iné príjmy zamestnávateľovi a daňový úrad na to príde?
    veronikasad airko, poriadne si preštuduj link z finančnej správy, ktorý priložila Mila123. Pokuty za nedodržanie oznamovacích povinnosti, ktoré z toho vyplývajú nie sú malé ...
    veronikasad Vyzve ho na podanie daňového priznania typu A, pokial ide o príjem zo závislej činnosti. Pri ostatných príjmoch podáva DP typu B. Náhodilý alebo príležitostný príjem pri kontrole ťažko obhájite.
    veronikasad Účtovníctvo SVB treba zveriť kvalifikovanej účtovníčke/ovi so znalosťou aj mzdových zákonov.
    sito Súhlasím. Ale, 182ku by mohol, mať tiež poznať, veď sa stará o SVB, či nie?
    airko ved prave o to ide, chcem sa vyhnut pokute pre mna, taktiez aj pre nase SVB ..
    uctovnictvo robi mandatna a spravcovska spolocnost, este ta mudra ekonomka tvrdi ze nato mali skolenie v mesiaci november 2018. Toho skolenia by som sa rad zucastnil, len to by trebalo mat dopredu nastudovane zakony a nie az co oni povedia az potom som zacal studovat prislusne zakony a dal som to aj tu na forum. Ak nieco neviem, tak sa pytam.
      zbaliť
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    airko dobre je to tam popisane, dakujem .. len skoda, ze to nie je aktualne, platne od roku 2018, resp. rovno 2019, zakony a neskorsie predpisy sa menili ..
    veronikasad Menili sa práve od r.2011
    airko Spravcovska firma sa odkazuje na prijem do 500EUR. Pravdepodobne je to toto:
    https://podpora.financnasprava.sk/18...8Dinnost%C3%AD
    Od dane z príjmov sú podľa § 9 ods. 1 písm. g) zákona o dani z príjmov oslobodené

    príjmy z prenájmu nehnuteľností podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov a
    príjmy z príležitostnej činnosti podľa § 8 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov,
    Paragraf 8 pismeno 1 a:
    http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#p8
    (1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä


    a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí; za príjem z príležitostnej činnosti podľa tohto ustanovenia sa nepovažuje príjem dosahovaný z činnosti vykonávanej na základe zmluvného vzťahu, ak vyplácajúci daňovník, ktorý je právnickou osobou alebo fyzickou osobou s príjmami podľa § 6, môže znížiť základ dane podľa § 17 až 29 o odmenu vyplatenú na základe dokladu spĺňajúceho náležitosti účtovného dokladu,33)

    Ja tam nikde nevidim SVB, vyplacanie odmien atd.. Ja bez pravnickeho vzdelania mam teraz co robit, davat rozumy spolocnosti, ktora spravuje cca 150 bytoviek ci kolko ich tu ma?

    Vid. odkaz vyssie, resp. aj tento:
    https://www.financnasprava.sk/_img/p...1_SVB_2017.pdf
    prijmy zo zavislej cinnosti:
    Ak spoločenstvo vypláca odmenu predsedovi spoločenstva, resp. aj členom rady určenú zhromaždením v zmysle § 7c ods. 9 písm. k) zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, ide o odmenu za výkon funkcie v orgánoch spoločenstva, t.j. o
    príjem zo závislej činnosti. Odmenu zdaňuje spoločenstvo (zamestnávateľ), ktoré je platiteľom dane, preddavkom na daň v mesiaci vyplatenia príjmu alebo pri poukázaní príjmu, alebo pri pripísaní príjmu k ich dobru.
    Ak spoločenstvo vypláca mzdy/odmeny za prácu členom
    spoločenstva , ide o zdaniteľný príjem zo závislej činnosti
    [§ 5 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov ].
    Ak sú za výkon funkcie poskytované odmeny alebo zľavy na príspevkoch na správu spoločenstva , tieto možno považovať za príjem zo závislej činnosti podľa ustanovenia § 5 zákona ako príjmy z obdobného vzťahu, a to pokiaľ ide o peňažné aj nepeňažné príjmy, poskytnuté v súvislosti s týmto vzťahom.

    Je to spravne? Myslim, ze ano.
    Ako ich donutit dat vystavenie dokladu, aby som ho dolozil k rocnemu zuctovaniu dane?
    Alebo maju s tymi 500Eurovym prijmom pravdu oni, ze to netreba nikde uvadzat?
    veva125 Ako ich donutit, to neviem, Ale mozem Vam odfotit clanok o odmenovani predsdu z casopisu Spravca bytovych domov 6/2018, ak mi poslete mailovu adresu. Ale je tam vpodstate len to, co je popisane vyssie.
    airko veva125> zaslal som do sukromnej spravy e-mailovu adresu. Dufam, ze prisla.
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    myslím, že všetko tu už máš napísané a zdôvodnené - úplne zbytočne je špiritizovať o oslobodenom príležitostnom príjme ... stačí keď si prečítaš § 8 zák o Dzp - cit:
    za príjem z príležitostnej činnosti podľa tohto ustanovenia sa nepovažuje príjem dosahovaný z činnosti vykonávanej na základe zmluvného vzťahu, ak vyplácajúci daňovník, ktorý je právnickou osobou alebo fyzickou osobou s príjmami podľa § 6, môže znížiť základ dane podľa § 17 až 29 o odmenu vyplatenú na základe dokladu spĺňajúceho náležitosti účtovného dokladu,33)
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    airko Ano, len to potrebujem o tomto bode, aj ostatnych bodoch, presvedcit inteligentov o tom, ze nemaju pravdu. Spravcovska spolocnost stale dookola tvrdi, ze do 500EUR ziadne odvody, ziadny doklad do rocneho zuctovania dane od nich jednoducho neviem dostat.
    Ze im to takto povedali aj z danoveho uradu, nejaka pani tam. V takychto instituciach by nemali robit ludia, co sa do toho nerozumeju. Preto hladam pomoc, aby som vedel im to napisat v liste spolu s citovanim vsetkych zakonov.
    Dakujem.
    sito "V takychto instituciach by nemali robit ludia, co sa do toho nerozumeju." A si si istá, že tomu nerozumejú, nevedia, čo chcú? Niečo pre seba?
    airko ten, muzsky rod .. pisal som na financne riaditelstvo SR, uvidime, ako sa vyjadria .. mam chut napisat na danovy urad, nech im tam spravia kontrolu!
    jojo presne tak dnes kazdy kradne pre seba, neokradnes okradas svoju rodinu .. hold slovac ..
    Katy a R ale veď sám si priložil linky z FS - a čo ešte viac má platiť, ak nie zákon? si vytlač a ukáž im to (ak nečítali- takúto radu máš na mysli?
    - a hádam len nechceš povedať, že tá odmena je "dlaňovka" bez dokladov?
    airko Ja to netvrdim, to tvrdi mandatna spolocnost predsedovi SVB, taktiez inemu clenovi dozornej rady SVB. Ja som na zaklade podkladov, vid. vyssie, som im zaslal spravu ze po nich chcem potvrdenie k rocnemu zuctovaniu dane za rok 2018, na ktoru som dostal odpoved:
    "jednorázovú odmenu do výšky 500 EUR nie je potrebné zdaňovať."
    Takze ano, je to dlanovka, vyplatene na ucet bolo 100EUR, predsedovi (byvalemu aj terajsiemu 500EUR), dalsim clenov rady po 100EUR, tak je to podla mandatnej spolocnosti. Mandatna spolocnost ma pravnika, resp. pravnikov, skolenie mali a ja obycajni clovek ich mam skolit ako maju robit?!
      zbaliť

    Je vyplatenie odmeny pre DR SVB a predsedovi SVB ako nahodily/prilezitostny prijem?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.