Zavrieť

Porady

Cena komôrky v paneláku

Dobrý večer, môžem poprosiť o radu v akej cene sa momentalne pohybuju komôrky v paneláku (väčšinou patriace ku garzónkam)? Nedávno som si kúpila garzónku a teraz pri poslednom odpise vody nadhodila pri debate domovnicka ze dúfa že mi majtelia nezarátavali do kupnej zmluvy aj komôrku pri malom vytahu, nakolko ide o spolocny priestor a za ktorý sa rocne plati OSBD.čku prenajom. Pozerala som si kupnu zmluvu aj odovzdavaci a preberaci protokol a na oboch je uvedena aj komorka. Takze som volastne zaplatila za nieco co majtelovo ani nebolo. Potrebujem vediet kolko asi moze stat taky priestor aby som sa vedela s nimi dohodnut a nejak to doriesit a penazne vysporiadat. Komorka ma cca 1,8m x 83metra (plus minus jeden cm) nieco ako pivnica. Dakujem
17 komentárov     zbaliť
veronikasad Ide o "komôrku" v ktorej sú elektromery ?
sito Tak to teda nyje! To by elektrárne nedovolili! Elektromery musia byť pre ne vždy prístupne. A aj hasiči to tvrdia, aj pokutu potvrdia, ak to tak po revízii nie je tak.
Beata8 Nie nie su tam elektromery. Akurat ide zvisle v rohu iba nejaka rura/potrubie, preto sa mi to nedalo riadne zmerat. Ale velkostou je ako pivnica. Je to proste ulozny priestor ktorý ako som pocula bol urceny zo zaciatku pre tých co mali garzonky. Bola som v prenajme necele 2 roky, par mesiacov to uz mam kupene a dost ma to zarazilo ked mi to domovnicka hovorila lebo majtel mi doteraz nic nespominal a ani v najomnej zmluve som nemala uvedene ze by sa platilo daco navyse pre "kumbal".
sito Sember, ak nie si jasnovidec, tak potom si, uj, no čo? Vraj bol určený ... Ak áno, áno!
afrikánka Rebmes, stále vidím tvoje srdiečkové upozornenia...čo keby si sa aj ty správal na Porade podľa nich?!
Priateľský, ohľaduplná diskusia...!!!
sito Sember (Dnes 20:01) nedadavaj, ked tahas za kratsi koniec

Berber, ber, ber, ber. Nenadávam. Ak myslíš na to "uj" tak to je citoslovce. Niečo ako juj, ach, och, ááá ...

Ale, ak sa ti zdá, že myslíš na to ako "chuj", to nie je prídavné meno, kratší, je.

Je mi uprdele kto potiahne za kratší koniec, kom bude, patrí komôrka. Či napíše osmička, že dopadla ako ...
sito Ja nie, kumbál na chodbe mimo bytu, nie! Ale kumbál v chodbe bytu, ten mám. Ten je súčasť bytu, nie jeho príslušenstvo. Máš to nejaké posrané alebo o koliesko +/- ??? v tej hlave, tú súčasť a príslušenstvo bytu.
Katy a R sito - ak ty taký byt so špajzkou nepoznáš, to ešte neznamená, že také byty nemôžu byť! či? napr ja poznám - a vchod je zvonka zo schodišťa. V novších panelákoch - presne pôdorysne rovnakých je takáto istá špajzka - ale vchod je už z kuchyne. ☺
sito Katka, ale ja netvrdím, že taký byt nepoznám, ktorý má priestor mimo bytu, ktorý je príslušenstvom bytu. Veď tak je to uvedené aj v 182ke, či nie?

Osmička nevie či je jej. Je na pochybách, keď ju oslovila ( domovníčka ) preto sa pýta, akú ma cenu taká komôrka v paneláku. A ako vidíš dozvedá sa nové veci, ťahá repu z nás.

Poznám - nepoznám, mám! Dverami, vchodovými som vošiel na chodbu bytu. S chodby štvoro dverí, jedny do kuchyne. Už sa nedá, chodba je o 180 x 220 cm, menšia, ten priestor je 67 x 180 cm je šatník a ten 153 x 180 je špajza. Do kuchyne sa dostanem cez "Višnové" z obývačky.

Dokonca poznám aj dom v ktorom už nie sú pivnice, či laťkové kobky. Na poschodí je schodište, vľavo štyri byty, vpravo štyri byty. Na každej strane sú dvere za ktorými je chodbička asi 2 - 2,5 m dlhá na ktorej sú vľavo, aj vpravo 60 - 70 cm dvere. Na každých je napísané číslo bytu. Priestor za tými dverami je príslušenstvo bytu, ktorý prislúcha k bytu so zhodným číslom bytu. Teda nie je súčasť toho bytu.

Ak je komôrka mimo bytu a teda nie je do nej prístup z bytu, garzonky, tá je príslušenstvom bytu, patrí osmičke. Ak bol ten kumbál spoločný priestor, ktorý si predošlý vlastník garzonky zabezpečil dverami, to neznamená, že ten spoločný priestor prestal tým byť spoločným, či?
sito Ale, to ti trvalo. Konečne! Nie len ja, všetci majú tak. Osmička?
Beata8 Juuuj to je ale diskusia. Som netušila že až toľko tu toho bude v prvom rade sa chcem ospravedlnit že sa ozývam az teraz ale v notebooku mi rupla wifina a len pár dní dozadu mi ju v servise nakopli. každopádne všetkým ďakujem. Riešila som to aj s mojim švagrom ktorý robí na OSBD a ten mi povedal že to je v pohode že sa tým nemám nejak zaoberať a že sa nemám báť. Ze ono to je spolocensky priestor a v zmluve to mam uvedene preto lebo mi majitel akoze predal právo na uzivanie, teda ak som tomu správne pochopila. Aj som sa ho pytala ze ci ten priestor nebude niekto odo mna vymahat ale svagor mi povedal ze ak je to rokmi zauzivane v bytovke a susedia na danom poschodi sa dohodli ze ten priestor spada pod garzonku ze je to v poriadku. Ja som z toho bola vystrasena, lebo majitel vzdy tvrdil ze to je ich a uvadza to aj na zmluve aj na preberacom protokole. Ale co mi aj kolegyne hovorili v praci ze aj kebyze to nie je moje uz by to neriesili lebo z 5 ludmi sa dohadovat o priestore je nemozne.
sito Nie spoločenský, spoločný priestor. Ak by aj bola tak komôrka zapísaná na katastri, to nebráni tomu, že spoluvlastníci ho nemôžu niektorému vlastníkovi bytu prenajať. Ak starý vlastník bytu platil za nájom spoločného priestoru, komôrky?

"S prevodom alebo prechodom vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru v dome prechádzajú na nového vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome práva a povinnosti vyplývajúce zo zmluvy o výkone správy."

Ak starý platil nájom za komôrku, musíš aj ty. Ak má správca spísanú nájomnú zmluvu v súlade so zákonom a zmluvou o výkone správy domu na garzonku, toho času v tvojom vlastníctve.
sito Ako, v akej zmluve, od koho ty vieš, videl si? Lepšie je raz vidieť ako sto krát počuť, nepočul si to?

"Nedávno som si kúpila garzónku"

Prednedávnom pri predaji garzonky jej to mal vysvetliť starý vlastník. Asi aj vysvetlil, aby bola cena, čo najvyššia. A pri oznámení správcovi zmeny vlastníka mal správca hneď upozorniť, že komôrka je v prenájme, nie vlastníctve garzonky ako príslušenstvo. A nie aby to riešila domovníčka, dúfala a Beatka, zúfala.
sito Kúpna zmluva je zmluva medzi starým vlastníkom a novou vlastníčkou garzonky. Ktorá môže byť v časti komôrka podvod. Kataster, zmluva o prevode bytu, garzonky do osobného vlastníctva podľa 182ky je rozhodujúca, že?
sito "Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo výlučne užívať spoločné časti domu, ak sú určené na výlučné užívanie v prvej zmluve o prevode vlastníctva bytu, v prvej zmluve o prevode vlastníctva nebytového priestoru v dome"

1.
PRVEJ!

Prvý prevádzal starý, možno? Ak nie ešte niekto pred ním.
vicktor Sember: "na kataster sa dava KUPNA ZMLUVA".
A kataster posle pracovnika na ispekciu zistit na mieste ci je pravda co predavajuci napisal do zmluvy?
vicktor Beata: "svagor mi povedal ze ak je to rokmi zauzivane..." svagor nech najde potrebne papiere a zisti.
Jedneho dna tam bude chciet cosi uskladnit iny / novy sused. Musis vediet ci je to tvoje alebo nie.
Uz si sa pytala hornych a dolnych susedov kto ma originalnu zmluvu?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Tweety je offline (nepripojený) Tweety

  Tweety
  Komôrka patrí k bytu, nie je to spoločný priestor.
  Mária27 Aj my sme mali takú komôrku pri jednoizbovom byte na Kútikoch.

  sito je offline (nepripojený) sito

  sito
  Priestor za výťahom isto v projekte domu nebol uvedený ako komôrka.

  Ten čo si s neho spravil komôrku musel mať na to súhlas od vlastníka domu ( OSBD ) alebo ( SVB ) ak bolo po prevedení bytov do osobného vlastníctva alebo ak boli byty prevedené do osobného vlastníctva a ( spoluvlastníci domu ) sa dohodli na správe domu formou správcu. Súhlas musia dať spoluvlastníci domu.

  Samozrejme, že každý vlastník si môže pýtať za ten priestor nájom, prípadne ho môže vlastníkovi bytu predať. Čo asi ťažko. Takže ťa podviedol, ten kto ti byt, garzonku predal. A spomenula ti domovníčka ( zástupca vlastníkov bytov ) koľko platil tomu OSBD nájom?

  Ak sú byty v osobnom vlastníctve, nájom za ten priestor sú príjem domu do FPÚaO.
  8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Tweety Mali sme byt so špajzou oproti dverám. Zrejme o to ide aj v tomto prípade.
  sito Tomu verím, ale to nebolo za výťahom, či?

  "Podlahovou plochou bytu sa na účely tohto zákona rozumie podlahová plocha všetkých miestností bytu a miestností, ktoré tvoria príslušenstvo bytu,5) bez plochy terás, lodžií a balkónov; to neplatí pri terasách, ktoré nie sú spoločnými časťami domu. )

  5) = "§ 121 ods. 2 Občianskeho zákonníka."

  (2) Príslušenstvom bytu sú vedľajšie miestnosti a priestory určené na to, aby sa s bytom užívali.

  Ta vaša komôrka bola príslušenstvo k vášmu bytu, ak bol prevedený do osobného vlastníctva, vtedy!
  Tweety Píše, že pri výťahu, nie za ním. Tiež sme mali oproti bytu výťah a vedľa neho špajzu.
  sito Však ona ešte napíše? Ak by bola ta komôrka príslušenstvo k tej garzonke, tak nikdy by predávajúci neplatil za ňu samostatný nájom, ale za garzonku a jej príslušenstvo. Vytiahneme repu?
  Mária27 My sme mali zo začiatku jednoizbový byt, vedľa bol výťah, ďalej vedľa naša komôrka a za ňou zas ďalší byt.
  Beata8 Aby ste si to vedeli lepšie predstaviť ide o 9 poschodový panelák ktorý má v strede 2 výťahy (jeden malý a jeden veľký), a schodisko, čiže naokolo sú byty (6 bytov) Na každom z poschodí je pri malom výťahu proste kumbál čo som spomínala. Z počutia viem že tá komôrka alebo kumbál či ako sa to volá boli určené pre garzónky.

  No dúfam že to nejako doriešim
  Mária27 Keby pýtal niekto niečo navyše, ako vlastníčka si môžeš overiť prvú zmluvu o prevode na družstve alebo aj na katastri.
  Okrem toho je v zmluve rozloha bytu, ktorá je v čitateli zlomku podiel na spoločných častiach - to je aj na liste vlastníctva.
  sito Repa je vytiahnutá. A na tých ostatných ôsmich podlažiach, komu patria, či komu platia za ne? Z počutia, to je málo, ale mohlo to tak byť. Ako píše Marka, pri prvom prevode bytu to bolo zapísané. Ak bolo tak, je tvoja.

  182/1993, § 19, ods. 4) "Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo výlučne užívať spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, príslušenstvo alebo priľahlý pozemok, ak, písm. b) sú určené na výlučné užívanie v prvej zmluve o prevode vlastníctva bytu, v prvej zmluve o prevode vlastníctva nebytového priestoru v dome "
    zbaliť

  bodliak je offline (nepripojený) bodliak

  bodliak
  Môže používať komôrku aj niekto iný ? Nemôže. Takže ti s bytom predali (aj členské) právo používať komôrku... Ako keď sa predáva družstevný byt, získaš právo používať byt, ale nie je v tvojom osobnom vlastníctve. Máš užívacie právo na komôrku.
  Myslíš, že od predávajúceho vymôžeš niečo naspäť ?
  10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  sito A toto, ako to myslíš?

  "Ako keď sa predáva družstevný byt, získaš právo používať byt, ale nie je v tvojom osobnom vlastníctve."

  Akože niekto ti niečo predá, ty kúpiš, ale nie je to tvoje?
  bodliak To, čo kúpiš, je členský podiel a právo užívať byt. Nie byt samotný. Ešte si nepočul o družstevných bytoch ?
  sito Počul. A ty si toto čítal?

  "Ak sa prevádza byt alebo ateliér z vlastníctva bytového družstva do vlastníctva člena bytového družstva, ktorý je jeho nájomcom, je člen povinný uhradiť bytovému družstvu ako cenu bytu nesplatený investičný úver s príslušenstvom pripadajúci na tento byt. Prevodom vlastníctva družstevného bytu zaniká nárok člena družstva na vrátenie členského podielu. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú týmto zákonom dotknuté.7)"

  "Nájomca družstevného bytu, ktorý je členom bytového družstva, má nárok na prevod vlastníctva bytu podľa tohto zákona, ak nepožiadal o prevod vlastníctva podľa osobitného predpisu.7)"

  Môže byť prevod členských práv a povinnosti člena OSBD. Predaj, kúpa = špekulácia, podvod.
  bodliak A teraz čo ? Ja o voze, ty o koze...
  sito Mal som, členské práva a aj mi zostali za 500 SK. Ale ako som ich získal a nie len ja?
  bodliak Už si "odveci".
  sito Od veci? Vec je tá komôrka, či nie? Ale, ide o to, či je príslušenstvom garzonky alebo len prenajatý spoločný priestor domu majiteľom garzonky? Alebo kto mal k tej komôrke členské práva a povinnosti? Či si ju mohol niekto previesť do osobného vlastníctva?
  bodliak Vystačíš si sám... Dobrú noc.
  sito Aj tebe, aj tebe ... ... a dobre nakúp!
  Beata8 Juj toto mi nehovorte lebo ma asi trafi šlak
    zbaliť

  vicktor je offline (nepripojený) vicktor

  ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
  Ty uzivas komorku a nikto iny nema zaujem?
  Navstiv majitelov na inych podlaziach ako je to u nich. Najlepsie keby bol niekto povodny obyvatel od sameho zaciatku a mal original zmluvu, nie z druhej ruky ako ty. Ak sa taky nenajde, tak zistuj u spravcu a potom na katastri ako radi Maria.
  Inak sa cudujem ze si tam byvala dva roky a nevedela co kupujes.

  mona091 je offline (nepripojený) mona091

  mona091
  nahliadni do prvotnych zmluv o prevode bytu, tam musi byt presne vymedzene. co sa KZ prevadza, to znamena, ci sucastou prevodu bytu bola aj komora

  Semetrika1 je offline (nepripojený) Semetrika1

  Semetrika1
  My sme mali pôvodné družstevný byt. Pri odpredaji nám uviedli m2 aj s veľkosťou balkóna.
  Za balkón sme zaplatili už pri vstupe do OSDB celú čiastku nákladov ( bolo to o 3 000 korún viac ako za byť bez balkóna, vtedy asi hodnota 10 % členského podielu.)
  Na liste vlastníctva sme vlastníkmi balkóna. Sused naň nemôže vojsť, lebo je prístupný len z nášho bytu.

  Podľa novelizácie zákona o SVB je balkón "spoločný priestor" a užívateľovi sa započíta 25 % z plochy balkóna do plochy pre prepočet nákladov na údržbu.
  Nám vlastne "poštátnili" nami odkúpené balkóny.

  Možno to bude tak aj s tou komôrkou. Pôvodne bola vlastníctvom majiteľa garsónky a po novom je to spoločný priestor.
  Nemám vedomosť, že by zákon hovoril aj o komôrkach.
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  ivka70 Nic vam nepostatnili, nejde o spolocny priestor, len musite platit do fondu oprav aj za balkon, co predtym nebolo, hoci udrzba vonkajsej fasady s balkonom je ovela financne narocnejsia ako ta bez balkona ....
  Semetrika1 Do fondu opráv sme za OSBD platili z celej plochy. Potom iba z 25% plochy.
  Ale teraz definovali balkón ako "spoločný priestor".
  -----------------------------------------------------------------------------------------------------
  Našla som toto: Balkóny, terasy a lodžie sú spoločné

  Podľa novely by medzi spoločné časti domu patrili aj balkóny, lodžie a terasy. Podľa poslancov ide o konštrukčné prvky vonkajšej konštrukcie obvodových múrov, prípadne strechy domu, ktoré už zo svojho technického riešenia a svojej technickej funkcie musia byť spoločnými časťami domu, rovnako ako spoločný obvodový plášť, či strecha budovy. Nepodstatné je podľa nich to, že na balkóny, lodžie a terasy majú prístup iba vlastníci priliehajúcich bytov, keďže „v zmysle právnej teórie ide o takzvané relatívne spoločné časti domu.“

  Preklasifikovanie balkónov, lodžií a terás, ktoré sú v súčasnosti považované za súčasť bytu, medzi spoločné časti domu, pokladá Združenie bytového hospodárstva na Slovensku za najväčší problém novely.

  Zmluvy o prevode vlastníctva bytu totiž obsahujú aj ustanovenie o tom, že balkón, lodžia alebo terasa je súčasťou bytu, a teda aj predmetom prevodu vlastníctva.
  ------------------------------------------------------------------
  „Majitelia bytov v novopostavených bytových domoch si za vlastnícke práva k balkónom, lodžiám a terasám neraz aj s plochou niekoľko desiatok štvorcových metrov osobitne priplatili,“ informovala Anna Krajčiová, riaditeľka Združenia bytového hospodárstva na Slovensku. V prípade schválenia navrhovanej zmeny by tak ich investícia bola znehodnotená.
  Je to tak v zákone. Nechce sa mi to teraz hľadať, ale pamätám si to.
  sito Ale teraz definovali balkón ako "spoločný priestor".

  NIE, nie, nie! Takto.

  "ak k bytu alebo nebytovému priestoru v dome prilieha podľa § 19 ods. 4 balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy."

  "Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo výlučne užívať spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, príslušenstvo alebo priľahlý pozemok, ak z ich stavebnotechnického alebo účelového určenia vyplýva, že majú byť užívané len s určitým bytom alebo nebytovým priestorom v dome"
    zbaliť

  Cena komôrky v paneláku

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.