Zavrieť

Porady

Materské od 1.8.2006, časť III.

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Po druhom článku venovanom problematike materského
http://www.porada.sk/t31338-materske-od-1-8-2006-cast-ii.html pokračujeme tromi pomerne jednoduchými príkladmi na výpočet materského.

Príklad 1.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Pani Anna je nemocensky poistená ako zamestnanec v spoločnosti Alfa od 4.10.2001. Na materské nastupuje od 1.10.2006, dátum pôrodu lekár určil na 15.11.2006. Na materské z nemocenského poistenia zamestnanca má nárok – poistenie zamestnanca trvalo s rezervou viac ako 270 dní v období od 15.11.2004 do 14.11.2006<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Rozhodujúce obdobie je podľa § 54 ods.1 predchádzajúci rok, teda rok 2005. <o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Denný vymeriavací základ určíme podľa § 55. Spočítame mesačné vymeriavacie základy z ktorých sa odvádzalo poistné na nemocenské poistenie za jednotlivé mesiace roka 2005 a tento súčet vydelíme počtom (kalendárnych) dní roka 2005. Pritom odpočítame dni za ktoré sa neplatí poistné a dni prerušenia nemocenského poistenia.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Pani Anna mala v roku 2005 príjem mesačne okolo 10000 Sk. Súčet vymeriavacích základov je suma 108000 Sk.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Pani Anna v roku 2005 bola 14 kalendárnych dní práceneschopná. Ďalej bola jedenkrát na OČR, OČR trvala spolu 21 kalendárnych dní – 10 dní z toho je „platených“, 11 dní bolo „neplatených“, čo znamenalo prerušenie povinného nemocenského poistenia zamestnanca.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Spolu v roku 2005 bolo 24 dní, za ktoré sa neplatilo poistné a 11 dní prerušenia.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Denný vymeriavací základ bude:<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
108000 Sk deleno (365 znížených o 24 a znížených o 11) dní = 108000/330 = 327,2728 Sk<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Pani Anna bude dostávať materské vo výške 55% denného vymeriavacieho základu, teda 180 Sk na deň (výsledná mesačná suma materského sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor).<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Príklad 2.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Pani Božena bola rovnako ako pani Anna (v viď predošlý príklad) nemocensky poistená ako zamestnanec v spoločnosti Alfa od 4.10.2001, kde mala v roku 2005 rovnaký plat ako pani Anna, tj. okolo 10000 Sk mesačne. Na materské nastupuje rovnako ako pani Anna od 1.10.2006. <o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Na rozdiel od pani Anny však pani Božena ukončí v spoločnosti Alfa pracovný pomer k 30.6.2006 a od 1.7.2006 sa zamestná v spoločnosti Beta, kde má mesačný plat okolo 25000 Sk.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Rozhodujúce obdobie je podľa § 54 ods.2 písm.b) obdobie odo dňa vzniku „nového“ nemocenského poistenia, teda odo dňa vzniku pracovného pomeru v spoločnosti Beta, tj. od1.7.2006, do 30.9.2006.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Denný vymeriavací základ určíme podľa § 55. Spočítame mesačné vymeriavacie základy z ktorých sa odvádzalo poistné na nemocenské poistenie v spoločnosti Beta za mesiace 7, 8 a 9 roka 2006 a tento súčet vydelíme počtom (kalendárnych) dní za obdobie od 1.7.2006 do 30.9.2006. Pritom odpočítame dni za ktoré sa neplatí poistné a dni prerušenia nemocenského poistenia.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Pani Božena mala v spoločnosti Beta príjem mesačne okolo 25000 Sk. Súčet vymeriavacích základov za tri mesiace (júl až september 2006) je suma 75000 Sk. Počet kalendárnych dní za tieto tri mesiace je 92.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Denný vymeriavací základ bude:<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
75000 Sk deleno 92 dní = 815,2174 Sk<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Pani Božena bude dostávať materské vo výške 55% denného vymeriavacieho základu, teda 448,37 Sk na deň (výsledná mesačná suma materského sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor).<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Pani Anna i pani Božena zarábali v roku 2005 rovnako a odvádzali do Sociálnej poisťovne približne rovnaké sumy poistného na nemocenské poistenie. Napriek tomu bude mať pani Božena dvaapolnásobne vyššie materské ako pani Anna. Rozdiel vznikol vďaka tomu, že pani Božena zmenila zamestnanie v roku v ktorom nastupuje na materské a v novom zamestnaní mala dvaapolnásobne vyšší príjem, ako v starom zamestnaní. Pri výpočte materského nie je dôležité, aký plat mala v starom zamestnaní ale aký plat poberá aktuálne v novom zamestnaní, aj keď v novom zamestnaní je relatívne krátky čas.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Príklad 3.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Pani Cilka je povinne nemocensky poistená ako SZČO už od r.2000. Na materské nastupuje od 1.12.2006, dátum pôrodu lekár určil na 15.1.2007. Na materské z povinného nemocenského poistenia SZČO má nárok – povinné poistenie SZČO trvalo s rezervou viac ako 270 dní v období od 15.1.2005 do 14.1.2007.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Rozhodujúce obdobie pre výpočet denného vymeriavacieho základu z povinného nemocenského poistenia SZČO je podľa § 54 ods.1 predchádzajúci rok, teda rok 2005. <o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Denný vymeriavací základ určíme podľa § 55. <o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Pani Cilka mala v roku 2005 mesačný vymeriavací základ 6500 Sk za mesiace január až september, od októbra do konca roka mala mesačný vymeriavací základ 6900 Sk. Súčet vymeriavacích základov je suma 79200 Sk.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Denný vymeriavací základ bude:<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
79200 Sk deleno 365 dní = 216,9864 Sk<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Pani Cilka by dostávala materské z povinného nemocenského poistenia SZČO vo výške 55% denného vymeriavacieho základu, teda 119,34 Sk na deň.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Pani Cilka však svoje materstvo starostlivo naplánovala a aby dostávala vyššie materské, než vyššie uvedených 119 Sk na deň, prihlásila sa k 1.1.2006 v Sociálnej poisťovni ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba (pozn. v SP sa môže prihlásiť ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba aj osoba, ktorá už je povinne nemocensky poistená ako SZČO). Vymeriavací základ si určila vo výške 16000 Sk (tj. platila „naviac“ sumu 704 Sk poistného mesačne).<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Na materské z dobrovoľného nemocenského poistenia má nárok – dobrovoľné poistenie trvalo s rezervou viac ako 270 dní v období od 15.1.2005 do 14.1.2007 (v danom prípade dobrovoľné nemocenské poistenia trvalo 379 dní).<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Rozhodujúce obdobie pre výpočet denného vymeriavacieho základu z dobrovoľného nemocenského poistenia je podľa § 54 ods.2 písm.b) obdobie odo dňa vzniku dobrovoľného nemocenského poistenia, tj. od1.1.2006, do 30.11.2006 (na materské nastupuje 1.12.2006).<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Denný vymeriavací základ určíme opäť podľa § 55. <o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Denný vymeriavací základ bude:<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
(16000 Sk krát 11 mesiacov) deleno 334 dní = 176000/334 = 526,9462 Sk<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Pani Cilka bude mať materské z dobrovoľného nemocenského poistenia vo výške 55% denného vymeriavacieho základu, teda 289,82 Sk na deň.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Spolu bude mať pani Cilka materské 119,34 (z povinného nemocenského poistenia SZČO) plus 289,82 Sk (z dobrovoľného nemocenského poistenia), spolu 409,16 Sk na deň.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Ak by pani Cilka neuzavrela dobrovoľné nemocenské poistenie, mala by materské okolo 3600 Sk mesačne (k tomu by dostávala vyrovnanie v podobe rodičovského príspevku do úhrnnej výšky 4230 Sk, viď § 4 ods.2 zákona č.280/2002 Z.z. o rodičovskom príspevku).<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Vďaka dobrovoľnému nemocenskému poisteniu však jej materské bude okolo 12300 Sk mesačne. Na tomto príklade vidíme, že osobe, ktorá platí povinné nemocenské poistenie z relatívne nízkeho základu (najmä pokiaľ ide o SZČO, ktorá platí z minimálneho základu) sa oplatí uvažovať o dobrovoľnom nemocenskom poistení ako spôsobe ako si zvýšiť svoje materské.

Štvrtú časť nájdete tu:
http://www.porada.sk/t31534-materske...6-cast-iv.html
Naposledy upravil Jozef Mihál : 28.08.06 at 06:52
Usporiadat
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
zuzume
Velmi pekne dakujem a kolko je maximalna materska, lepsie poveda kolko by mi vysla z toho noveho vymeriavaceho zakladu?
Vyšla by okolo 13.800-14.200 Sk, ale treba ešte splniť niekoľko vecí. Napíš presne, odkedy-dokedy si pracovala, aby som vedel posúdiť 270 dní + je tam zmena zamestnania - môže byť aj fiktíbvna u toho istého, ale administratívne musí prebehnúť ukončenie PP a uzatvorenie nového PP.
Naposledy upravil ajobs : 05.10.06 at 06:54
0 0
zuzume zuzume

zuzume je offline (nepripojený) zuzume

Som zamestnaná od 25.10.2002 až do teraz u toho istého zamestnávateľa.
A tých 17800,- - 14200,- by som dostávala ako dlho pol roka?
Naposledy upravil zuzume : 04.10.06 at 06:19
0 0
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

zuzume
Som zamestnaná od 25.10.2002 až do teraz u toho istého zamestnávateľa.
A tých 17800,- - 14200,- by som dostávala ako dlho pol roka?
Tonko asi myslel 13800 - 14200,-.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

zuzume
Som zamestnaná od 25.10.2002 až do teraz u toho istého zamestnávateľa.
A tých 17800,- - 14200,- by som dostávala ako dlho pol roka?
Áno, to je výška materskej, takže presne 28 týždňov od nástupu na MD. Potom budeš dostávať rodičovský príspevok, ktorého výška je momentálne 4450,- až do 3 rokov veku dieťaťa.
0 0
zuzume zuzume

zuzume je offline (nepripojený) zuzume

Takže týždeň pred odchodom na materkú mám dať výpoveď a hneď na druhý deň sa zamestanať u toho istého zamestnávateľa ale z vymer. základom 25911,- a ten 1 týždeň bude stačiť na to aby som dostávala takú vysokú materskú?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Simonab
Tonko asi myslel 13800 - 14200,-.
Áno, presne tak, vďaka, už som to opravil.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
zuzume
Takže týždeň pred odchodom na materkú mám dať výpoveď a hneď na druhý deň sa zamestanať u toho istého zamestnávateľa ale z vymer. základom 25911,- a ten 1 týždeň bude stačiť na to aby som dostávala takú vysokú materskú?
Áno, presne tak.
0 0
zuzume zuzume

zuzume je offline (nepripojený) zuzume

Moc Vám Ďakujem.
0 0
Machuľka Machuľka

Machuľka je offline (nepripojený) Machuľka

Dobrý deň,
chcela by som poprosiť dajakú dobrú dušu o radu. Na budúci rok plánujeme bábätko a chcela by som si prilepšiť k materskej.
Moja hrubá mzda je cca 22000 až 25000 Sk (je závislá na výkone). Naštudovala som si tu uverejnené články (dodatočne ďakujem pánovi Mihálovi a všetkým, ktorí tu dávajú dobré rady do života) a prihlásila som sa do SP na platenie dobroveľného nemocenského poistenia z minimálnej mzdy 7600Sk. Písalo sa tu, že nemôžem prekročiť maximálny VZ. Ten v súčte prekračujem. Teraz by som si mala vypýtať od SP preplatok, ktorý takto vznikne. A neviem ako to urobiť. Existuje na to formulár, ktorý treba každý mesiac vyplniť a poslať? A musím si sama preplatok vypočítať, alebo tak urobia v SP?
Plus by som potrebovala vedieť termín platenia DNP. Je to ako u SZČO, tuším 8. deň v aktuálnom mesiaci?

Ďakujem veľmi pekne za pomoc
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
DNP treba zaplatiť do 8-ho dňa nasledujúceho kal.mesiaca (je to rovnako, ako pre SZČO).

Ak si viete včas usledovať VZ v zamestnaní, tak platbu na DNP si vypočítajte tak, aby ste platili 4,4% z rozdielu medzi 25911 Sk a VZ na NP v zamestnaní (maximálne zo sumy 7600 Sk, keďže to je Váš VZ na DNP).

Ak to nie je možné, zaplaťte 4,4% zo 7600 a s odvolaním na § 138 ods.16 a § 145 ods.1 písm.b) zákona 461/2003 písomne požiadajte SP o vrátenie preplatku, ak nejaký vznikne (výška preplatku sa zistí podľa predošlého odseku tohto príspevku).

Pozor, pri výpočte DNP si treba uvedomiť, že i na DNP sa vzťahuje § 140 - vylúčenie povinnosti platiť poistné na DNP v čase poberania ošetrovného, materského alebo nemocenského (nemocenského z DNP).

Tlačivo na to pokiaľ viem neexistuje.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Jozef Mihál

....pozor, pri výpočte DNP si treba uvedomiť, že i na DNP sa vzťahuje § 140 - vylúčenie povinnosti platiť poistné na DNP v čase poberania ošetrovného, materského alebo nemocenského (nemocenského z DNP).
Tlačivo na to pokiaľ viem neexistuje.
Ale ak má poistenkyňa málo dní v DNP a po skončení MD by počas RD chcela poberať z prípadnej nemoci nemocenské dávky z DNP, tak si musí DNP platiť, aby nazbierala minimálne 270 dní.
Pekný deň...
0 0
Machuľka Machuľka

Machuľka je offline (nepripojený) Machuľka

Jozef Mihál
DNP treba zaplatiť do 8-ho dňa nasledujúceho kal.mesiaca (je to rovnako, ako pre SZČO).

Ak si viete včas usledovať VZ v zamestnaní, tak platbu na DNP si vypočítajte tak, aby ste platili 4,4% z rozdielu medzi 25911 Sk a VZ na NP v zamestnaní (maximálne zo sumy 7600 Sk, keďže to je Váš VZ na DNP).

Pozor, pri výpočte DNP si treba uvedomiť, že i na DNP sa vzťahuje § 140 - vylúčenie povinnosti platiť poistné na DNP v čase poberania ošetrovného, materského alebo nemocenského (nemocenského z DNP).
V prvom rade chcem poďakovať za radu. Ste veľmi ochotný.
Ešte by som potrebovala malé doplnenie. VZ v zamestnaní si viem zistiť do to 8. dňa v mesiaci. Teda by som si vedela vypočítať 4,4% z rozdielu. Ale môj výplatný termín v zamestnaní je až 25. deň v mesiaci. Nebude v SP vadiť, že najprv zaplatím len časť z DNP a potom mi zvyšok doplatí zamestnávateľ?

Ďakujem veľmi za pomoc
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Manual
Ale ak má poistenkyňa málo dní v DNP a po skončení MD by počas RD chcela poberať z prípadnej nemoci nemocenské dávky z DNP, tak si musí DNP platiť, aby nazbierala minimálne 270 dní.
Pekný deň...
Áno, musí mať celkovo 270 dní z DNP, aby poberala nemocenské dávky. Ale napr. ošetrovné môže poberať od 1. dňa platenia DNP, čiže prakticky: - z maxima za 1 deň zaplatí 38 Sk, potom bude žena platiaca DNP poberať ošetrovné 10 dní (4598 až 4750 Sk), po 10-tom dni sa odhlási z DNP, alebo si zmení VZ na minimum, čo je teraz už 7600 Sk.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Machuľka
V prvom rade chcem poďakovať za radu. Ste veľmi ochotný.
Ešte by som potrebovala malé doplnenie. VZ v zamestnaní si viem zistiť do to 8. dňa v mesiaci. Teda by som si vedela vypočítať 4,4% z rozdielu. Ale môj výplatný termín v zamestnaní je až 25. deň v mesiaci. Nebude v SP vadiť, že najprv zaplatím len časť z DNP a potom mi zvyšok doplatí zamestnávateľ?

Ďakujem veľmi za pomoc
Aby sa predišlo týmto technickým komplikáciám, doporučujem platiť každý mesiac DNP z minima 7600 Sk, a napr. po ukončení roka si vyžiadať od SP preplatok na poistnom, ktorý vznikol platením z VZ vyššieho ako maximum. SP potom vyplatí preplatok v jednej sume.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Machuľka
V prvom rade chcem poďakovať za radu. Ste veľmi ochotný.
Ešte by som potrebovala malé doplnenie. VZ v zamestnaní si viem zistiť do to 8. dňa v mesiaci. Teda by som si vedela vypočítať 4,4% z rozdielu. Ale môj výplatný termín v zamestnaní je až 25. deň v mesiaci. Nebude v SP vadiť, že najprv zaplatím len časť z DNP a potom mi zvyšok doplatí zamestnávateľ?

Ďakujem veľmi za pomoc
Aby sa predišlo týmto technickým komplikáciám, doporučujem platiť každý mesiac DNP z minima 7600 Sk, a napr. po ukončení roka si vyžiadať od SP preplatok na poistnom, ktorý vznikol platením z VZ vyššieho ako maximum. SP potom vyplatí preplatok v jednej sume.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

ajobs
Áno, musí mať celkovo 270 dní z DNP, aby poberala nemocenské dávky. Ale napr. ošetrovné môže poberať od 1. dňa platenia DNP, čiže prakticky: - z maxima za 1 deň zaplatí 38 Sk, potom bude žena platiaca DNP poberať ošetrovné 10 dní (4598 až 4750 Sk), po 10-tom dni sa odhlási z DNP, alebo si zmení VZ na minimum, čo je teraz už 7600 Sk.
Ano rozumiem, ale mal som na mysli že poistenkyňa na RD by maródovala sama so sebou.
Tonko ďakujem
Pekný večer...
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Manual
Ano rozumiem, ale mal som na mysli že poistenkyňa na RD by maródovala sama so sebou.
Tonko ďakujem
Pekný večer...
Janko, potom musí "nazbierať" tých 270 dní DNP. Želám aj Tebe pekný večer.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ajobs
Áno, musí mať celkovo 270 dní z DNP, aby poberala nemocenské dávky. Ale napr. ošetrovné môže poberať od 1. dňa platenia DNP, čiže prakticky: - z maxima za 1 deň zaplatí 38 Sk, potom bude žena platiaca DNP poberať ošetrovné 10 dní (4598 až 4750 Sk), po 10-tom dni sa odhlási z DNP, alebo si zmení VZ na minimum, čo je teraz už 7600 Sk.
Viac "po lopate" sa to už napísať nedalo. Aj v BMG investe by výnos 12 000% závideli.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Machuľka
V prvom rade chcem poďakovať za radu. Ste veľmi ochotný.
Ešte by som potrebovala malé doplnenie. VZ v zamestnaní si viem zistiť do to 8. dňa v mesiaci. Teda by som si vedela vypočítať 4,4% z rozdielu. Ale môj výplatný termín v zamestnaní je až 25. deň v mesiaci. Nebude v SP vadiť, že najprv zaplatím len časť z DNP a potom mi zvyšok doplatí zamestnávateľ?
Myslím, že pri tomto postupe nemá čo SP-ni vadiť.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Manual
Ale ak má poistenkyňa málo dní v DNP a po skončení MD by počas RD chcela poberať z prípadnej nemoci nemocenské dávky z DNP, tak si musí DNP platiť, aby nazbierala minimálne 270 dní.
Pekný deň...
Počas MD sa poistné v DNP neplatí (§ 140, vylúčená doba). To ale neznamená, že dni DNP nebežia. Ak napr. sa žena prihlási na DNP 1.11.2006 a od 1.12.2006 ide na materskú, tak je povinná zaplatiť na DNP za november 2006, od decembra počas materskej neplatí nič, a po skončení materskej - po 28 týždňoch od 1.12.2006 - znova začne platiť na DNP - doba materskej sa jej však do obdobia DNP (do limitu 270 dní) započíta.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 06.10.06 at 07:58
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať