Zavrieť

Porady

Odvody ZŤP - chránené pracovisko

Existuje nejaká výnimka pri chránenom pracovisku, aby sa neplatili odvody? Mám klienta, ktorý začal podnikať v roku 2017. Za rok 2017 v RZZP má vraj preddavok na odvody v roku 2018 sumu 0,-€ Nemala by platiť polovičné odvody?
Mila123 nie, pretože on má platiteľa zdravotného poistenia - štát - takže môže ísť aj na nulu v preddavkoch ako szčo
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

  veronikasad
  Poistenec štátu si v prvom aj druhom roku podnikania môže zvoliť vymeriavací základ na platenie preddavkov na zdravotné poistenie v nulovej výške. Príp. nedoplatok z ročného VZ doplatí po vykonaní RZZP prísl. zdr.poisťovňou.
  8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  marions Takže to funguje ako u starobných dôchodcov, že nemajú minimálny VZ? Keď je v strate tak neplatí ani nasledujúci rok? Lebo čo som čítala doteraz, tak som pochopila, že odvody platiť je povinnosť, ale len v polovičnej výške. Myslím ZP.
  alaya1 Aj ma CHP a ma TZP nemusi platit ziadne odvody do ZP , neprislo mi vyuctovanie zo ZP? Ak chces mat istotu, kontaktuj info linku ZP:
  marions Ďakujem, to urobím, len s mi nechcelo čakať a je víkend a som dva dni študovala a nakoniec je to ináč . Asi to bude teda tým chráneným pracoviskom. Lebo ZŤP bez chráneného pracoviska majú povinnosť platiť polovičné, teda myslela som, že keď zamestnanci tak rovnako aj SZČO.
  veronikasad Čítaj pozornejšie čo som napísala, Je poistencom štátu. Predavky zo skutočného vymeriavacieho základu bude platiť až po 1.1. nasl.roku po prvom vykonaní RZZP. Ak je v strate preddavky neplatí.
  marions Áno, už rozumiem /dúfam/,takže keby nemal chránené pracovisko, tak platí polovicu minimálneho preddavku, keď má chránené pracovisko tak je to súbeh SZČO a štátu a v tom prípade neplatí minimálny VZ
  veronikasad Postup o ktorom som písala nesúvisí s chráneným pracoviskom. Platí pre všetkých poistencov štátu.
  marions Ospravedlňujem sa, som to doplietla.....
  Myslela som toto:
  Minimálne a maximálne odvody (preddavky na zdravotné poistenie) do zdravotnej poisťovne od 1.1.2019
  Minimálne mesačné preddavky SZČO do príslušnej zdravotnej poisťovne platné od 1.1.2019 vypočítame vo výške 14 % z minimálneho vymeriavacieho základu, t.j. zo sumy 477 Eur. Výška minimálneho mesačného preddavku na zdravotné poistenie je od 1.1.2019 v sume 66,78 Eur. Minimálny preddavok SZČO so zdravotným postihnutím je od 1.1.2019 vo výške 33,39 Eur. Ako sme už vyššie v článku uviedli, od 1.1.2017 bol zrušený maximálny vymeriavací základ, preto nie je možné určiť maximálne odvody do príslušnej zdravotnej poisťovne.
  veronikasad Platí pre SZČO bez zdravotného postihnutia, ktoré nemaju žiadny iný súbeh.

  Poistenci štátu platia pri subehu preddavky zo skutočného VZ, ak sú občanmi so zdravotným postihnutím v polovičnej výške (namiesto 14 % len7%)
    zbaliť

  Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

  Katy a R
  pozrela si v zákone - samozrejme, že ŤZP platia namiesto 14% len 7%. To máš v § 12. Ale platí aj § 13 - pre stanovenie VZ (pri súbehu) - že z čoho vlastne by mali tých 7% platiť !?
  zze/2004-580/13
  24 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  marions On ale nemá súbeh. A myslela som, že majú povinnosť povinnosť minimálnych odvodov
  Katy a R čoby nemal súbeh - ako už píše Veronika! veď je ID - či? Ale upresni, či ho má, lebo predpokladám, že áno??
  Hádam by si si mala ujasniť,čo je podstatné pre výšku odvodov .. a nemiešaj do toho chránené pracovisko! je jedno, či ho má, alebo nie!
  marions Ja som pochopila, že pre SZČO-ZŤP platí polovičný minimálny VZ
  Katy a R takto to určite neplatí - výška odvodov záleží od výšky VZ! - ako laik len poradím, že najskôr si pozri - kedy ide o zravotné postihnutie a ťažké zdravotné postihnutie, potom si pozri niečo o poistencoch štátu, čo je minimálny a skutočný VZ ... (je ID, alebo nie?) zákon o ZP máš hore na lište
  alaya1 marions, ty si uctovnicka? Ja som sice laik, ale pochopila som to, ze ak ma TZP ( ID ) a je aj SZCO tak ma subeh poisteni a kedze kvoli TZP ( ID ) je poistencom statu tak neplati do Rocneho vyuctovania zo ZP preddavky. V rocnom zuctovani bude mat uvedene, kolko ma dalej platit. S tymto nema nic spolocne CHP-.Aspon ja to takto chapem.
  marions Som účtovníčka, ale ZŤP som ešte nemala. Neviem, či každá účtovníčka vie všetko... ja teda určite nie. A teraz keď mám taký prípad prvý krát, tak si to zisťujem. Na kalkulačke ZP sa má zakrúžkovať jedno políčko či si ZŤP a druhé políčko, či si poistenec štátu.... keď sa označí, že si ZŤP, tak vyjdu minimálne polovičné odvody.....tak som myslela, že pre SZČO, ktorý je ZŤP platia minimálne polovičné odvody. A keďže v RZZP jej vyšlo platiť 0,- preddavky a mala základ dane, tak som nechápala, prečo tam nemá minimálne polovičné.
  K tomu som prečítala už vyššie uvedené:
  Minimálne a maximálne odvody (preddavky na zdravotné poistenie) do zdravotnej poisťovne od 1.1.2019
  Minimálne mesačné preddavky SZČO do príslušnej zdravotnej poisťovne platné od 1.1.2019 vypočítame vo výške 14 % z minimálneho vymeriavacieho základu, t.j. zo sumy 477 Eur. Výška minimálneho mesačného preddavku na zdravotné poistenie je od 1.1.2019 v sume 66,78 Eur. Minimálny preddavok SZČO so zdravotným postihnutím je od 1.1.2019 vo výške 33,39 Eur. Ako sme už vyššie v článku uviedli, od 1.1.2017 bol zrušený maximálny vymeriavací základ, preto nie je možné určiť maximálne odvody do príslušnej zdravotnej poisťovne.

  Ospravedlňujem sa, že neviem všetko. Ale nerozumiem, keď SZČO so zdravotným poistením platí minimálne polovičné preddavky, tak kedy je súbeh platiteľa štát-SZČO, pri ktorom sa neplatia povinné polovičné preddavky?
  Katy a R marions - určite nemôžeš všetko vedieť. Už som ti napísala - že čo si máš hlavne pozrieť - veď predsa musíš rozlišovať základné pojmy (definície), ak chceš niekomu cudziemu robiť DP. Ja by som si veru bez zákona netrúfla !
  - podľa tohto, čo píšeš stále ešte nevieš, kedy je súbeh, kto je poistenec štátu... a veľa iného - napr aj ako sa definuje zdravotné postihnutie ... (ZŤP skratka je napr čo?) - zbytočne nám to cituješ - vieme, že to platí (a na položenú otázku ani neodpovieš)
  - v prvom rade si pozri zákon, ten je rozhodujúci, lebo ani to, čo ti tu napíšeme nemusí byť na 100% pravda. Napr odst 13 priloženého § si pozrela?
  Alebo konkrétne toto vôbec nerieš - vyrieši si to on sám so zdravotnou poisťovňou (alé dobré by bolo vedieť - aj ZP môže spraviť občas chybu☺)
  marions ZŤP je zdravotne ťažko postihnutý, teda invalidný dôchodca je isto. A volala som aj na zdravotnú a tá pani /ktorá by zákon mala ovládať lepšie ako obyčajná účtovníčka/ mi nevedela odpovedať na to, či bude platiť minimálne polovičné alebo nulové preddavky. A tá citácia ak platí, tak neviem aké základné pojmy z nej neovládam.
  veronikasad Marions, ak začal podnikať v roku 2017, v roku 2019 bude platiť preddavky, ktoré mu zdravotná poisťovňa vypočítala v RZZP za rok 2017. Zbytočne nad tým špekuluješ, vyžiadaj si RZZP od klienta, v poslednom riadku máš uvedený neupravený preddavok. O jeho výške zdravotná poisťovňa informovala poistenca začiatkom roka 2019 aj osobitným listom.
  veronikasad V roku 2017 a 2018 mu nevznikla povinnosť platiť preddavky. Ak v roku 2018 vykázal zisk, treba očakávať nedoplatok v RZZP za rok 2018, ktoré dostane niekedy v júni 2019.
  Katy a R jednoducho bude platiť preddavky so SKUTOČNÉHO vymeriavacieho základu - tak, ako mu poisťovňa vypočítala - má o tom rozhodnutie na tento rok ! . a na budúci tiež vieš vyrátať .. možno to zase bude nula .. možno 10, 20, možno 100 alebo 300???
  marions Áno, viem že bude RZZP, aj ktoré preddavky ovplyvňuje, aj RZZP 2017 mám s nulovými preddavkami, len myslím, že keď bude platiť nulové preddavky bude mať vysoký nedoplatok a chcela som pochopiť, prečo neplatí polovičné preddavky ale nulové. A prečo je v kalkulačke ZP aj invadidný dôchodca aj poistenec štátu a keď zaškrtnem invalidný dôchodca vyjdu mi platiť polovičné preddavky a v RZZP mu prišli platiť nulové.

  Ďakujem všetkým, ja viem, že je to na základe RZZP, viem, že z VZ....aj základné pojmy myslím, že ovládam.
  Katy a R LEBO! - platí ten priložený § 13 odstavec 13
  - a tiež ustanovenie o minimálnej výške preddavku (menej ako 3 eurá ani nemóže byť!
  veronikasad Marions, lebo medveď... Určiť si nulové preddavky za rok 2018 bola jeho možnosť, nie povinnosť. Teraz s tým už nič neurobíš. Mal to riešiť v ZP začiatkom roka 2018. Teraz už len odložiť euráčiky na zaplatenie nedoplatku z RZZP. Ak bol v roku 2017 v strate, nulový preddavok sa na neho vzťahuje od 1.1.2019 !!!
  veronikasad Daj základ dane, nech vypočítame výšku nedoplatku, aby si mohla kludne spávať.
  Katy a R veronika - ja by som ani zasvet neplatila dobrovoľne viac, ako nulu - ak nemusím☺ však nech ho úveruje ZP (nie naopak)
  veronikasad ani ja, len ona sa toho platenia stále domáha ...
  marions Ďakujem, mám to vyrátané, má ZD cca 5000,-, nedoplatok bude cca 235,- a preddavky cca 20,-€.
  Ja som sa chcela dopátrať len k tomu, prečo SZČO má výšku preddavku aj pri strate minimálnu a ID má nulu, keď na kalkulačke mi vychádzajú minimálne polovičné
  marions Ja zas by som radšej platila mesačne menšie čiastky, čo by som si ani nevšimla ako mám potom zaplatiť jednorazový nedoplatok keď náhodou budem v období keby mi to chýbalo. Každý z nás je iný...A keby mi to potvrdila kalkulačka, že mám platiť 0,-, tak by som sa nepýtala.... ale kalkulačka mi povedala niečo iné ako RZZP, tak som to len chcela pochopiť
  Katy a R žeby preto, že aj do tej kalkulačky treba zadať správne údaje ? noch einmal - súbeh - a potom tam bude nulový preddavok (7% zo skutočného VZ - teda z nuly).
  však si môžeš mesačne niečo dať bokom - a vieš určite lepšie zhodnotiť - , hlavne ak máš dobré príjmy momentálne
  marions Podľa mňa keď zadám do tabuľky pre SZČO že som ID tak to by mal byť automaticky súbeh bez zaškrtnutia druhého políčka, lebo neviem, v akom prípade sa potom platia minimálne polovičné preddavky.
  A nie každý má príjem, že si môže dovoliť dávať bokom.
  Katy a R nechaj už na pokoji tie " minimálne polovičné preddavky" (je to nezmysel, nič také v zákone nie je) - a platí zákon, nie to, čo si myslíš ty? dnes sa vzdávam, (dosť dlhé školenie) ... a dať bokom som mysleta -že asi toľko, koľko by mohol byť preddavok
  veronikasad Do akej tabulky ? RZZP a oznámenie zdr.poisťovne o výške preddavku nie je pre teba hodnoverným dokladom ?

  Zaštopkaj pančuchu, keď ich v nej neudržíš na nedoplatok ...

  Ak sám začne platiť preddavky, pôjde o poistné zaplatené bez právneho dôvodu.
  alaya1 Katy, obdivujem tvoju trpezlivost a Veronikinu tiez.
    zbaliť

  Odvody ZŤP - chránené pracovisko

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.