Zavrieť

Porady

prevod podielu na byte na dieťa

Ahojte, prosím o radu. Vlastním 50% podiel bytu (druhú polovicu má moj brat), v byte žijú rodičia. Byt nám darovali vlani s tým, že majú právo užívania do dožitia. Ja by som chcela previesť svoj podiel na moju dcéru (17r). Poradí mi niekto aký je postup? Je potrebný súhlas brata? Stačí darovacia zmlúva s overenými podpismi, alebo je nutný notársky zápis? Alebo sa postupuje úplne inak vzhľadom k tomu, že dcéra nie je zatiaľ plnoletá? Ďakujem.
5 komentárov     zbaliť
buchač Neviem (samozrejme) dôvod, prečo takto konáš...ale osobne tento úkon nepovažujem za správny.
ivka70 Tiez som toho nazoru...
Oliwa Zuzinečka moja zlatá, nerob to... Ak sa rodičia pominú, bude sa Tvoja dcéra spolupodieľať so strýkom na nákladoch spojených s údržbou/energiami/daňami/prenájmom/predajom bytu?
ivka70 Ked sa rodicia pominu - bude dcera dedicom a vsetko, co pises, bude musiet...
Oliwa Keď sa /starí/ rodičia pominú - nebude predsa čo dediť. Teda byt určite nie. Mala som na mysli, že ktovie ako sa v budúcnosti vyvinie vzťah neter-strýko, nie dcéra-matka /darkyňa, ktorá chce darovať dar/.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Suhlas brata nie je potrebny, islo by o darovanie dcere, ale je nutny suhlas sudu. Ak ma dcera 17, pockala by som do plnoletosti, bude to jednoduchsie.
    Cakanie na sud by aj tak trvalo nejaky cas, po jej osemnastke to vybavite len s darovacou zmluvou s tvojim overenym podpisom.

    https://ficek.sk/prevod-nehnutelnost...te-dieta-13772
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    zuzineckah Ďakujem. Myslela som si to. Ešte sa spýtam, je to rovnaké ako v CZ, že stačí darovacia zmluva s overenými podpismi, k tomu návrh na vklad a s tým na kataster?
    zuzineckah myslím teda v prípade, že by sa byt dcére daroval až po dovŕšení plnoletosti
    ivka70 Ano
      zbaliť

    prevod podielu na byte na dieťa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.