Zavrieť

Porady

Materské od 1.8.2006, časť VII.

Predchádzajúci príklad

http://www.porada.sk/t31665-materske...6-cast-vi.html

nám ukázal, ako sa pri existencií dvoch zamestnaní dá dosiahnuť „dvojnásobné“ materské. Ukážme si, že to nemusí byť všetko. V nasledujúcom príklade výšku materského strojnásobíme – znovu na princípe vhodného nastavenia rôznych rozhodujúcich období. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Príklad 10.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Pani Iveta je nemocensky poistená ako zamestnanec v spoločnosti Alfa od 1.1.2003. Od 1.12.2005 do 31.12.2005 mala v tomto zamestnaní neplatené voľno.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Od 1.1.2006 má pani Iveta aj druhý pracovný pomer, a to v spoločnosti Beta. Ako zamestnanec v pracovnom pomere je nemocensky poistená aj u zamestnávateľa Beta.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Na materské nastupuje od 1.10.2006, dátum pôrodu lekár určil na 15.11.2006. Na materské z nemocenského poistenia zamestnanca z oboch zamestnaní má nárok – poistenie zamestnanca trvalo v oboch zamestnaniach s rezervou viac ako 270 dní v období od 15.11.2004 do 14.11.2006. <o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Od 1.12.2005 je pritom pani Iveta aj dobrovoľne nemocensky poistená. Na materské z dobrovoľného nemocenského poistenia má takisto nárok, keďže dobrovoľné nemocenské poistenie trvalo takisto s rezervou viac ako 270 dní.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Rozhodujúce obdobie je z nemocenského poistenia u zamestnávateľa Alfa podľa § 54 ods.1 predchádzajúci rok, teda rok 2005. U zamestnávateľa Beta je rozhodujúce obdobie podľa § 54 ods.2 písm. b) doba od 1.1.2006 do 30.9.2006. Pri dobrovoľnom nemocenskom poistení je rozhodujúce obdobie podľa § 54 ods.2 písm. a) doba od 1.12.2005 do 31.12.2005.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Denný vymeriavací základ určíme vo všetkých troch prípadoch (Alfa, Beta i dobrovoľné nemocenské poistenie) podľa § 55. Spočítame mesačné vymeriavacie základy z ktorých sa odvádzalo poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a tento súčet vydelíme počtom (kalendárnych) dní rozhodujúceho obdobia. Pritom odpočítame dni za ktoré sa neplatí poistné a dni prerušenia nemocenského poistenia.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Pani Iveta mala v roku 2005 u zamestnávateľa Alfa príjem mesačne okolo 20000 Sk. Súčet vymeriavacích základov je suma 220000 Sk (v decembri 2005 príjem nemala – bola na neplatenom voľne).<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Denný vymeriavací základ (Alfa) bude:<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
220000 Sk deleno 334 dní (od 365 dní sme odpočítali 31 dní neplateného voľna, čiže prerušenia nemocenského poistenia) = 658,6827 Sk<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Za mesiac december 2005 si pani Iveta platila dobrovoľné nemocenské poistenie, kde si určila vymeriavací základ v maximálnej možnej výške 23738 Sk a z tohto základu i zaplatila poistné. Pripomíname, že v tom čase mala v zamestnaní (Alfa) neplatené voľno a v tomto zamestnaní nemocenské poistenie neplatila (§138 ods.16 bol dodržaný).<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Denný vymeriavací základ (dobrovoľné nemocenské poistenie) je:<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
23738 Sk deleno 31 dní = 765,7420 Sk<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Od 1.1.2006 prešla pani Iveta u zamestnávateľa Alfa na polovičný úväzok s platom 10000 Sk mesačne.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
U zamestnávateľa Beta mala pani Iveta odo dňa nástupu 1.1.2006 príjem mesačne okolo 25000 – 26000 Sk. Pri platení poistného u zamestnávateľa Beta sa samozrejme rešpektovali ustanovenia § 138 ods.12 písm. b) a § 138 ods.16 prvá veta (viď predošlý príklad). Keďže vymeriavací základ u zamestnávateľa Beta bol vyšší ako u zamestnávateľa Alfa, prednostne sa platilo poistné u zamestnávateľa Beta. V čase od 1.1.2006 to bola maximálna možná suma 23738 Sk a v čase od 1.7.2006 do 30.9.2006 maximálna možná suma 25911 Sk. V súčte šlo o sumu základu 220161 Sk. <o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Od 1.1.2007 súčasne už pani Iveta nemusela platiť nič z dobrovoľného nemocenského poistenia, keďže v zamestnaní už platila poistné z maximálneho vymeriavacieho základu (§ 138 ods.16 štvrtá veta).<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Denný vymeriavací základ (Beta) bude:<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
220161 Sk deleno 273 dní = 806,4506 Sk<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Úhrn všetkých denných vymeriavacích základov (Alfa, Beta, dobrovoľné nemocenské poistenie) je suma 2229,7269 Sk.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Pani Iveta bude dostávať materské vo výške 55% z úhrnu všetkých denných vymeriavacích základov, teda 1226,35 Sk na deň (výsledná mesačná suma materského sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor a bude približne 37300 Sk).

Pokračovanie nájdete tu:
http://www.porada.sk/t31667-materske...iii-zaver.html
<o:p></o:p>
Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.08.06 at 06:37
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Jozef asi je preklep u neplateného voľna v spoločnosti Alfa. Nemá byť datum od 1.12.2005 do 31.12.2005 ?
    Ďakujem

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Ďakujem Janko, chybu som opravil.

    Simonab je offline (nepripojený) Simonab

    Simonab
    Mám jednu maličkú otázočku, treba potom nejako SP oznámiť, že mám v zamestnaní max.VZ a že ako DNP už nemusím platiť nič?

    Simonab je offline (nepripojený) Simonab

    Simonab
    Už som to zistila, ak to dakomu pomôže. Treba platiť z minima a potom SP požiadať o vrátenie preplatku.

    beldine je offline (nepripojený) beldine

    beldine
    Pán Mihál,

    ďakujem za všetky budúce mamičky.
    po prečítaní všetkých tých príkladov, sa chcem spýtať
    ako budúca mamička a budúca poberateľka materského už nemám žiadnu šancu si zvýšiť materskú? Teda nakoľko nie som dobrovoľne nemocensky poistená. Ďalej sa chcem ešte opýtať za minulý rok som vymenila 3
    zamestnania a cca 2 týždne som nepracovala ani som nebola nikde evidovaná odvtedy som už len u jedného zamestnávateľa bude to mať nejaký dopad, ak ano aký? A tento rok mám zasebou 2 dni neplateného voľna, a čo by som mohla spraviť pre vyššiu materskú nakoľko môj termín pôrodu je 10.11.2007? Za pomoc a ochotu vopred ďakujem.

    Materské od 1.8.2006, časť VII.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.