Zavrieť

Porady

Pracovná cesta, trvajúca 5 hodín

Emik27

Emik27 je offline (nepripojený) Emik27

Emik27
Dobrý deň,
zamestnanec bol na pracovnej ceste presne 5 hodín. Prosím Vás, má nárok v tomto prípade na diéty?
Vopred ďakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    ivka70

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ma: V prípade tuzemskej pracovnej cesty má zamestnanec nárok na stravné, ak táto cesta trvá minimálne 5 hodín.
    Emik27 Ďakujem Ešte sa spýtam.. Tento zamestnanec mal v daný deň zmenu od 13:45 do 22:00. Zamestnávateľ ho však predtým vyslal na pracovnú cestu - tá bola od 5:30 - 10:30. Prosím Vás, tých 5 hodín pracovnej cesty je nadčas, však?
    ivka70 Na pracovnej ceste pracoval? kolko z tych 5 hodin a kolko sa "len" premiestnoval?

    https://www.mzdovecentrum.sk/priklad...ej-ceste-9.htm

    V súlade s § 37 zákona o cestovných náhradách sa čas, ktorý na pracovnej ceste patrí do pracovného času zamestnanca strávený inak ako plnením pracovných úloh, považuje za výkon práce. Preto je potrebné rozlišovať čas strávený na pracovnej ceste v rámci pracovného času a čas strávený na pracovnej ceste mimo rámca pracovného času. Čas, ktorý na pracovnej ceste patrí do pracovného času zamestnanca, strávený bez jeho zavinenia inak ako plnením pracovných úloh, sa na účely tohto zákona považuje za výkon práce, za ktorý patrí zamestnancovi mzda. Čas zamestnanca strávený cestou na pracovnú cestu a po uplynutí pracovného času, a to mimo rámca rozvrhu pracovného času je čas nestrávený výkonom práce. Tento čas je možné považovať za osobné voľno zamestnanca strávené inak ako výkonom práce a tento čas sa započítava pri výpočte nároku na stravné. Za tento čas zamestnávateľ nie je povinný poskytnúť zamestnancovi ani náhradné voľno.

    Pracovná cesta, trvajúca 5 hodín

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.