Zavrieť

Porady

vodovodná prípojka

Vodovodná prípojka na starsom rodinnom dome. Odber vody z verejného vodovodu, cez vodovodnú prípojku. V prípade poruchy - kto je zodpovedný?
Popis:

Verejný vodovod , rsp. rozvodová sieť, sa tiahne popod príjazdovú cestu, je cca z 60-tych rokov min. storočia. Dom má cca 40 rokov. Dom je na rozvodovú sieť napojený vodovodn. potrubím popod zem - nazvem to "odbočenie s uzáverom" , a toto potrubie ústi do "vonkajšej šachty " (pred múrom rod. domu)s uzáverom (ventil), kde NIE JE osadený vodomer.
Z tejto "vonkajšej šachty" vedie rúra popod zem, do "vnútornej (garázovej ) šachty, kde je osadený vodomer.
Otázka:
č.1 - V prípade poruchy na "odbočení s uzáverom" (napr. prasknuta rúrka v zemi), je kto zodpovedný za opravu plus financovanie?
č.2 - Kto je zodpovedný za údržbu úseku "odbočenia s uzáverom" , v čitane napr. výmenu ventilov vo "vonkajsej sachte", ak sú tieto napr. opotrebovane, etc?


V zakone o vodovodoch som sa totiz dočítala, konkr. paragr. 3 ods.3, ze vodovodna pripojka sa nepovazuje za verejny vodovod. T.zn., ze odberatel je zodpovedny za príp. opravu v prípade poruchy. Avsak, v paragr. 4 ods. 1, je definovana vodovodna pripojka, a stojí tam tiez ze "pripojenie na rozvadzaciu vetvu s uzaverom JE sucastou verejneho vodomeru".
Neviem s urcitostou, ci usek veduci cez pozemok patriaci k môjmu domu, na ktorom vedie "odbocenie s uzaverom" do "vonkajsej sachty - Je alebo NIE JE to oné "pripojenie s uzaverom".
Chapem, ze sa treba spytat prevadzkovatela verejn. vodovodu. Chcela by som ale vopred vediet, ci mi bude tvrdit pravdu... V zmluve s prevadzkovatelom sa zial nic blizsie k tomuto problemu nepíse.
Dakujem za kazdu radu,

Hana
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.