Zavrieť

Porady

oprava účtu 385

V roku 2005 na základe predbežnej zmluvy som zaúčtovala sumu 15,000.-Sk
na účet 385/602. No zmluva v roku 2006 bola zrušená. Ako mám vysporiadať účet 385 keď viem, že ten príjem už firma nikdy nedostane.
Dá sa na to použiť účet 428. Uvedená suma bola v r.05 zdanená a majiteľ nechce podávať dodatočné dan.priznanie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Na základe akej predbežnej zmluvy? Za čo ? Nejak mi nevychádza možnosť na základe nejakej predbežnej zmluvy účtovať o príjmoch budúcich období súvzťažne s výnosami v aktuálnom období.


    Myslím, že na vyrovnanie 385 by sa dal použiť Vami navrhovaný účet 428, resp. 429. Vyzerá to ako cesta najmenšieho odporu.

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Presne tak, benka, ten účet 385 mi v prípade predbežnej zmluvy nesedí, pretože na tento účet sa účtujú presné čísla, na základe riadnych dokladov.
    Takže mal byť účtovaný na 323 - ako rezerva. No a zúčtovanie by som urobila oproti nákladom, nie oproti 428, pretože to nie je oprava minulých období, ale skutočnosť, ktorá nastala až v roku 2006 - teda zrušenie resp. odstúpenie od zmluvy. Do uzávierky toto nemohli vedieť, takže to nebola CHYBA. Ja by som to zúčtovala do nákladov, v minulom roku to bolo vo výnosoch, tak tento rok písomne vypracovanie zrušenia zmluvy - a zúčtovať na príslušný 5...účet/385. Neviem o čo sa jednalo, ale môže sa použiť účet 548.
    Alebo druhá možnosť, považovať to ako za dobropis, resp.storno a zúčtovať mínusom 385/602. Teda ponížiť výnosy tohto roku. Zmluva o zrušení zmluvy musí obsahovať dátum, kedy sa to zrušilo, teda napr. 31.8.2006. Samozrejme, že nie v období do 31.3., keď bolo toto možné ešte v uzávierke zohľadniť.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Podľa môjho názoru v r. 2005 nenastala hospodárska operácia k zúčtovaniu. Ak povieme, že 15 000.- Sk nie je významných / podľa internej smernice /, tak nebudeme účtovať o významnej chybe minulých účtovných období a účtovný zápis by som vystornovala.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.