Zavrieť

Porady

Majetkové vyrovnanie pri rozvode

Aké budú moje práva pri rozvode, ak za slobodna som si kúpila družstevný byt, ktorý sme počas manželstva odkúpili s manželom do osobného vlastníctva. Ten sme predali ako manželia (na zmluve obidvaja) a kúpili sme dom v dražbe - použili sme aj prostriedky z predaja bytu. Dom je písaný iba na manžela, lebo dražby som sa nemohla zúčastniť.Ďakujem.
Naposledy upravil terezamaria : 08.10.19 at 15:26 Dôvod: vrátenie textu otázky
6 komentárov     zbaliť
misoft Tak ako? Za slobodna si odkúpila, alebo počas manželstva?
Ak si odkúpila za SLOBODNA - bol to tvoj výlučný majetok (nespadá do BSM, jedine prostriedky na jeho údržbu, opravu, modernizáciu, rekonštrukciu). Pokiaľ ste predali tvoj VÝLUČNÝ majetok (byt) - peniaze sú len tvoje. Ak ste kúpili byt v dražbe (aj s tvojimi VLASTNÝMI peniazmi),pri deľbe by sa táto suma mala odpočítať a ten zvyšok deliť. Ako píšeš - byt je na manžela, ale kupovaný počas manželstva - spadá do BSM. Pri deľbe budeš musieť riadne dokazovať, že na kúpu boli použité i tvoje vlastné prostriedky, ktoré nepatria do BSM.
Ale odborníci ti poradia asi lepšie - toto je môj názor a pohľad na vec.
misoft Družstevný... takže pol kúpený len členský podiel v bytovom družstve družstve. Aké peniaze sa použili na prevod do osobného vlastníctva z družstva?
Lebo inak si sama sebe odporuješ.
Buď si vlastníkom, alebo nájomníkom v družstevnom byte. Ak nájomníkom - byt patril družstvu a až prevod podľa zákona 182/1993 si sa stala vlastníčkou. A teraz - na odkúpenie - použili sa LEN tvoje peniaze, alebo SPOLOČNÉ peniaze. Lebo ak spoločné - tak patril obom.
Chobot Mýliš si pojmy. Družstevný byt si nekúpila, ten ti bol pridelený ako slobodnej. V tom byte si bola ako nájomník. Do osobného vlastníctva si ho odkupovala až počas manželstva, teda vlastníctvo ste nadobudli obaja, predpokladám, že zo spoločných prostriedkov.

To, že si ako slobodná zaplatila nejaký členský podiel je už po odkúpení do osob. vlastníctva irelevantné.

Ak ste dom kúpili počas manželstva, tak je v BSM, aj keď je písaný iba na manžela. Všetko, čo nadobudnete počas manželstva zo spoločných prostriedkov, patrí do BSM. Aj auto je napr. písané iba na jedného, ale patrí obom.

Takže ak predáte dom, pôjdete pravdepodobne pol na pol.

A v čom je problém? Manžel ti nechce dať polovicu z domu?
misoft Veď som to potom vysvetlil - členský podiel vs. odkúpenie....
veronikasad Problem je asi v tom,ze odstupujucemu clenovi bytoveho družstva zaplatila za slobodna podstatne viac ako clensky podiel ...
Mária27 Správne je to len jej byt (nie BSM), aj keď ho kúpili až v manželstve.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Družstevný byt môže byť prevedený do vlastníctva len členovi družstva. Uzavretím manželstva vznikol spoločný nájom, nie však spoločné členstvo. Byt nepatril do BSM ani po odkúpení,
  Pozri rozsudky, napr. v prílohe.
  dmc len....na odkupenie boli pravdepodobne pouzite peniaze v BSM
  Mária27 Tie sa vyrovnajú podľa § 150 OZ, býva to málo. Členský podiel platila po pridelení bytu, potom sa spláca len štátny úver - pri prevode vlastníctva býva často splatený.
  § 150
  Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. ..

  Majetkové vyrovnanie pri rozvode

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.