Zavrieť

Porady

Stavebné práce vykonané subdodávateľom - fakturácia a prenos DP

Dobrý deň. Poprosím o radu.
Idem faktúrovať stavebné práce, ktoré sme ale nevykonali my, ale subdodávateľ, ktorý nám ich vyfaktúroval s prenosom DP.
Mám aj ja použiť prenos daňovej povinnosti, ak sme vlastne službu len sprostredkovali?
Ďakujem vopred.
Naposledy upravil Richard : 11.10.19 at 05:55
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Tuzemský prenos daňovej povinnosti z poskytovateľa zdaniteľného plnenia na príjemcu sa pri dodaní stavebných prác uplatní podľa § 69 ods. 12 písm. j) zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty (ďalej zákon o DPH) v prípade, ak sú splnené súčasne nasledovné podmienky:

    predmetom dodania sú stavebné práce patriace do sekcie F klasifikácie CPA,
    miesto dodania tovaru alebo služby je na území SR,
    dodávateľ a odberateľ sú platitelia dane v tuzemsku, t. j. sú registrovaní podľa § 4, § 4b, § 5 a § 6 zákona o DPH.

    Vy ako platiteľ DPH ste v úlohe dodávateľa stavebných prác a pokiaľ ste prevzali od svojho subdodávateľa, taktiež platiteľa DPH, stavebné práce, tak v tomto reťazci má byť daňová povinnosť prenesená až na konečného investora. Podmienka je, že tento reťazec nepreruší neplatiteľ DPH.

    Postupujete takto:

    Pri prijatí faktúry od subdodávateľa, ktorá je vystavená s nulovou sadzbou DPH, máte právo vykonať tuzemské samozdanenie. Ako príjemca uvádzate faktúru do časti B.1. kontrolného výkazu a do daňového priznania k DPH do riadka 09 a 10 a odpočítanie dane do riadka 21. Následne pre konečného príjemcu (tiež platiteľa DPH) vystavíte faktúru s nulovou sadzbou DPH a prenesiete daňovú povinnosť. Takto vystavená faktúra nevstupuje do daňového priznania k DPH ani do kontrolného výkazu, ani do súhrnného výkazu, pokiaľ sú splnené uvedené podmienky pre tuzemský prenos daňovej povinnosti.
    stdr Ďakujem
    zlatka.b Vystavená faktúra s prenosom daňovej povinnosti vstupuje do kontrolného výkazu do A2
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mondes Každá subdodávka je tak trochu sprostredkovanie služby. Či?
    Mila123 fakturuje predsa stavebnú činnosť, nie sprostredkovanie (v tomto v roku 2019 je stále ako daňový výdavok vo výške 20% zo sprostredkovanej fakturácie)
    a ak chceš môžeš aj stavebnú činnosť fakturovať s prenosom a aj sprostredkovanie tejto činnosti a tá bude s DPH
    promont maja ... nem .. sú to dve rozdielne činnosti .. i živnosti ... hm ..
      zbaliť

    Stavebné práce vykonané subdodávateľom - fakturácia a prenos DP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.