Zavrieť

Porady

stornovaná faktúra

prosím vás uvádzam prijatú storno faktúra v dph ako dobropis na r. 28 oprava odpoč. dane a v KV c2?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    https://www.danovecentrum.sk/aktuali...-dc-4-2016.htm
    Otázka:
    Firma okrem dobropisov vystavuje aj storno faktúry.

    Ako sa tieto zapíšu do daňového priznania k DPH a do kontrolného výkazu?

    Odpoveď:
    Podľa § 71 ods. 1 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov sa za faktúru považuje aj každý doklad alebo oznámenie, ktoré mení pôvodnú faktúru a osobitne a jednoznačne sa na ňu vzťahuje.

    Zákon nerozlišuje pojem dobropis, resp. storno faktúry. Je zaužívaný pojem „opravná faktúra" – a tá môže byť vystavená z dôvodu chyby, resp. z dôvodu opravy základu dane podľa § 25 zákona. Ak by sme mali uvedené prepojiť s účtovníctvom, je možné predpokladať, že oprava z dôvodu chyby bude storno faktúra a dobropis bude oprava základu dane podľa § 25. Nie je to však pravidlo, preto s termínmi je treba zaobchádzať opatrne. V praxi sa môže vykonať oprava faktúry napríklad z dôvodu chybne (omylom) vyfakturovaného tovaru a softvér vygeneruje dobropis, nie storno faktúru.

    Opravné faktúry menia pôvodný základ dane. Ak boli naplnené podmienky definované v § 25 ods. 1 zákona, tak ide o opravu základu dane, kedy daňová povinnosť dodávateľovi vzniká dňom vyhotovenia faktúry a príjemcovi zase podľa § 53 zákona vzniká povinnosť opraviť odpočítanú daň.

    Ak boli opravné faktúry vystavené z dôvodu chyby (napríklad nesprávna sadzba dane, nesprávne uvedená jednotková cena atď.), tak sa musí podať dodatočné daňové priznanie, avšak dodatočný kontrolný výkaz sa v tomto prípade nepodáva. Kontrolný výkaz totiž nerozlišuje, z akého dôvodu sa vystavila opravná faktúra. Daňovníkovi (platiteľovi dane) je teda daná možnosť nepodávať dodatočný kontrolný výkaz, ale uviesť doklad do oddielu C v období, kedy sa vystavil u dodávateľa a prijal u odberateľa.

    Záver:
    Uvedenie údajov z opravných faktúr nie je dôvodom na podanie dodatočného kontrolného výkazu. Podanie dodatočného kontrolného výkazu je v prípade opravných faktúr možné vzťahovať napríklad na situáciu, keď v časti C.1. alebo C.2. kontrolného výkazu nie sú pôvodne uvedené údaje z vyhotovenej/prijatej opravnej faktúry správne.

    alebo si pozri https://podnikam.sk/opravna-faktura-kedy-ju-vystavit/ tu je to dobre popísané..
    Naposledy upravil Žabinka : 23.01.20 at 14:07
    yvica toto som si čítala , ale nejako mi to nie je jasné, ide o prijatú faktúru, ktorá hneď bola stornovaná. ak by som ju uviedla ako dobropis tak by bola v c2 a v r. 28, ale mne neťahá do KV ani pôvodnú ani stornovanú?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.