Zavrieť

Porady

Odstúpenie z s.r.o.

Dobry den, snad mi niekto poradite, ako najbezbolestnejsie odist z s.r.o. a zacat samostatne podnikat.
- Priatel vlastni s.r.o. spolu s jednym spolocnikom. Kedze v davnejsej dobe im uctovnicka neodpisovala velmi dlhy cas material/odpad, dostali sa do velkych strat a v terajsej dobe sa stale odpisuju straty /este cca 1 mil./, Skutocnost medzi spolocnikmi je taka, ze moj priatel vybavuje zakazky, obehava ich, riesi problemy a aj manualne pracuje (aj cez vikendy ked treba), kedze maju len jedneho zamestnanca. Jeho spolocnik vobec nepracuje, i ked sa vsetok zisk deli poctivo na dve casti. Priatel chcel spolocnika vyplatit, ale on si dal nerealnu financnu poziadavku. Kedze sa planujeme vziat a zabezpecit si spolocne byvanie, uz nechce davat peniaze len tak spolocnikovi. Taktiez by som mu chcela pomoct s podnikanim, realne napady mam, ale chcem aby sa zacalo na cistom stole. Ako by to mal riesit? Jeho spolocnik je nepripustny akymkolvek kompromisom a moj priatel je typ velkeho nekonfliktneho dobraka... Priatel mi tvrdi, ze je takmer nemozne len tak odist a ja to neviem posudit, i ked ako laik vidim ten uctovny bordel, ktory tam maju. Ved on si ani benzin neodpisuje (!). Kvoli zakazkam potrebuje byt priatel platcom DPH. Budem vam vdacna za konkretne rady a vopred dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    finessa
    Dobry den, snad mi niekto poradite, ako najbezbolestnejsie odist z s.r.o. a zacat samostatne podnikat.
    - Priatel vlastni s.r.o. spolu s jednym spolocnikom. Kedze v davnejsej dobe im uctovnicka neodpisovala velmi dlhy cas material/odpad, dostali sa do velkych strat a v terajsej dobe sa stale odpisuju straty /este cca 1 mil./, Skutocnost medzi spolocnikmi je taka, ze moj priatel vybavuje zakazky, obehava ich, riesi problemy a aj manualne pracuje (aj cez vikendy ked treba), kedze maju len jedneho zamestnanca. Jeho spolocnik vobec nepracuje, i ked sa vsetok zisk deli poctivo na dve casti. Priatel chcel spolocnika vyplatit, ale on si dal nerealnu financnu poziadavku. Kedze sa planujeme vziat a zabezpecit si spolocne byvanie, uz nechce davat peniaze len tak spolocnikovi. Taktiez by som mu chcela pomoct s podnikanim, realne napady mam, ale chcem aby sa zacalo na cistom stole. Ako by to mal riesit? Jeho spolocnik je nepripustny akymkolvek kompromisom a moj priatel je typ velkeho nekonfliktneho dobraka... Priatel mi tvrdi, ze je takmer nemozne len tak odist a ja to neviem posudit, i ked ako laik vidim ten uctovny bordel, ktory tam maju. Ved on si ani benzin neodpisuje (!). Kvoli zakazkam potrebuje byt priatel platcom DPH. Budem vam vdacna za konkretne rady a vopred dakujem.
    V prvom rade priateľ by mal ponúknuť spoločníkovi na odkúpenie svoj podiel. (Za cenu, ktorá je aj pre Vás prijateľná, aj spoločník by bol ochotný zaplatiť). Ak spoločník neuplatní si predkupné právo na podieľ kamaráta, potom to môže ponuknúť úplne cudziemu človeku. Ponuku na odkúpenie spoločníkovi urobte písomne aby ste mali o tom aj doklad, že tá ponuka bola.
    Ak sa chce zriecť konateľstva (ak je), potom treba zvolať VZ na ktorom sa toho zrieka. Na základe zápisnice z VZ sa vykonajú zmeny v OR.
    Keby to nebolo priechodné potom navrhujem riešenie také, že ak v spoločenskej zmluve majú zákaz konkurencie (čo asi aj majú) potom si založ ty firmu, a nech sa realizujú tie nápady pod tvojou hlavičkou firmy. Tvoj priateľ bude robiť zatial pre tvoju firmu, kým nevysporiada vzťahy v doterajšej firme.
    Držím vám palce aby sa to urovnalo čo najlepšie a najrýchlešie.

    finessa je offline (nepripojený) finessa

    finessa
    Priatel ponukol spolocnikovi na odkupenie svoj podiel, ale ten sa postavil k tomu tak, ze on nezostane v zadlzenej firme sam, takze vyplatit ho nechce, i ked priatel pozaduje skor symbolicku sumu. Trva stale na tom, aby ho moj priatel vyplatil (ale to je nerealne, pri sume, ktoru si urcil, i ked priatel by si vedel pomalicky vycistit straty). Cudziemu cloveku sa neda predat priatelov podiel, kedze o zadlzenu firmu nema nikto zaujem a ako som uz pisala, vsetky zakazky prichadzaju cez mojho priatela a on ich aj realizuje (montuje zaluzie) - takze po odchode priatela nebudu mat pracu, nieto este nejake zisky. Je to zacarovany kruh, mne to skor pripada ako zabo-mysia vojna, ani jeden nechce ustupit. Priatel ma vela drobnejsich zakaziek od platcov DPH, takze musi byt aj on platcom, ale zase ten obrat nie je viac ako 50 tisic za rok (tieto zakazky ho drzia nad vodou hlavne v jesennom a zimnom obdobi, ked nie je ziadna praca, ziadny prijem). Keby tychto zakaznikov stratil, tak by to bola skoda - kedze si zaraba akurat na slusne zitie, ziadne miliony na odkladanie. Retazova reakcia -pracu vykona u platcov DPH a cez nich dostane dalsie zakazky na zaklade dobre vykonanej prace od neplatcov DPH.
    Rada by som sa vyhla tomu, aby som si firmu zalozila ja, kedze sa v podnikani nevyznam a som zamestnana. Netusim, ako sa tato situacia vyriesi...
    Ako dlho trva vysporiadanie a vymazanie v OR? Toho sa priatel obava, vraj to trva aj dva roky a je to veelmi komplikovane - neviem co na tom moze byt komplikovane (papierovacky?). A este jedna otazocka: Keby si zalozil novu zivnost, a chcel byt platcom DPH -pridelenie trva aky dlhy cas? -musi cakat na rocne obdobie ziskov?Dakujem za odpoved
    Naposledy upravil finessa : 08.09.06 at 07:30 Dôvod: -dopisanie textu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.