Zavrieť

Porady

Stovkova sústava - čo je to?

Zamestnávateľ mi prikáza robiť pracovný výkaz v stovkovej sústave. Dvojkova, desiatkova a šestesiatkova sústava viem čo to je, ale o stovkovej som ešte nepočul a ani žiadný vyhľadavač mi to nenašiel. Ak existuje stovková sústava, ako sa odlišuje od desiatkovej.
Vďaka Marián
Usporiadat
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Asi čo hodina to stovka na ruku
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Marián III Marián III

Marián III je offline (nepripojený) Marián III

Ešta pre úplnu informáciu:- pracuje štátnom podniku (pošta)
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Nemyslím si, že zamestnávateľ by mal mať problémy vysvetliť to tým zamestnancom, ktorí sa ešte s niečim podobným nestretli.
"Stovková" sústava je dosť zriedkavý pojem, ale podľa môjho sedlicakeho rozumu prevod z desiatkovej sústavy (číslo vľavo od znamienka "=") do stovkovej sústavy (číslo vpravo od znamienka "=") by mohol vypadať takto:
1 = 0,01
10 = 0,1
100 = 1
1 000 = 10
10 000 = 100
...
0 0
Marián III Marián III

Marián III je offline (nepripojený) Marián III

Ale ako do tohto previesť čas? Napr. čas 7 hod. 30 min prevediem do desiatkovej sústavy ako 7,5 hod. ale ako to bude vyzerať v stovkovej sústave.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Marián III
Ale ako do tohto previesť čas? Napr. čas 7 hod. 30 min prevediem do desiatkovej sústavy ako 7,5 hod. ale ako to bude vyzerať v stovkovej sústave.
To teda netuším. Opýtaj sa u zamestnávateľa Pripomína mi to žartíky, ktoré zvyknú "mazáci" robiť "bažantom"
0 0
sklenkova sklenkova

sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

u nás to tiež rátajú v stovkovej sústave skúsim zistiť ako to počítajú
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

No a ako to tam robia ostatní to si sa nespýtal?
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Marián III
Ale ako do tohto previesť čas? Napr. čas 7 hod. 30 min prevediem do desiatkovej sústavy ako 7,5 hod. ale ako to bude vyzerať v stovkovej sústave.
V stovkovej by to malo byť 7,50
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Z hľadiska matematických pojmov stovková sústava je keď každé z čísiel od 0 do 99 má priradený jeden znak, napr dvojka je 2, tridsať osmička je y, potom 238 bude 2y, 3802 bude y2 . To ale asi zamestnávateľ nechce. Takže treba sa jeho spýtať, čo to vlastne chce.
Naposledy upravil Jana Motyčková : 08.09.06 at 20:26
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

Marián III
Ale ako do tohto previesť čas? Napr. čas 7 hod. 30 min prevediem do desiatkovej sústavy ako 7,5 hod. ale ako to bude vyzerať v stovkovej sústave.

Podľa mňa min. sú v šesťdesiatkovej sústave, takže prevod napr. 5 hod. 15 min. do "stovkovej" sa zrealizuje:
(15:60)*100 = 25, takže v "stovkovej" je tento čas 5,25 hod.

Podľa mňa Abel mala pravdu, 7 hod. 30 min. je v "stovkovej sústave" 7,50 hod.
0 0
sklenkova sklenkova

sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

Slubila som a teraz to plním,pripadá mi to ako hlúposť napr.zvlášť sa sčítavajú hod.+min až do stovkovéhosystému napr: 6,28+7,34+9,45=22h107 a teraz sa to dá dvojako bud tých 107 dielov:60=1,78min.teraz 22+1,78=23,78 odpracoval tolkoto hodín(tak to majú aj na páskach)Že vraj 60min.=100dielov, 30min.= 50dielov...
druhý spôsob: 107:0,6=178:100=1,78 h+h+min.je to pekná blbosť,ale sedí to hlavne ked u nás majú každý deň inú službu
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

No ale to sa dá sčítať aj normálne a nemusí to byť v "stovkovom" systéme. Čo zrejme vykazuje rozdiel. Použime vyššie uvedený príklad.
22hod. +107 min = 22h+1h+47min = 23hod. 47min.
Berme teraz tých 107 dielov:0,60 = 178,3333333 :100 = 1,78 približne pri h+h+min = 2hod a 18 min ked pripočítame tých 22hod. = 24hod. 18 min to je rozdiel 31 min.


Pokiaľ ja viem tak v "inej" (desiatkovej) sústave sa počíta hodnota času menšia ako 1 sekunda.
Napríklad dosiahnutý čas pri nejakých závodoch (plávanie, lyžovanie atď.)
Naposledy upravil Orim : 11.09.06 at 01:14
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

no a teraz to dopočítame všetko čo sme dostali za desatinnú čiarku musíme premeniť na normálne hodiny čiže 1,78 = 1hod + 0,78 stotín hodiny čiže * 0,6 je to v minútach. ale najskôr to musíme násobiť stomi.
0,78*100 = 78*0,6 = 46,8min. približne 47 minút stratili sa tam tie 0,333333.




Takže je to rovnaké ale museli sme to zložito prepočítavať
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Mám pocit, že Vaši majitelia chcú reporty zaokrúhľovať na stovky (a nie v stovkovej sústave). Ja robím reporty, kde zaokrúhľujem na tisíce.
0 0
sklenkova sklenkova

sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

ono to ale skutočne sedí napr. 7,30+7,30+7,30+7,30=28,120
120:60=2,0 alebo 120:0,6=200:100=2,0 28+2=30 h. a vždy to každému sedí aj ked je to divné
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

len je to trochu zložitejšie na počítanie.
0 0
majanr majanr

majanr je offline (nepripojený) majanr

na stovkovu sustavu hodiny prevediete tak ze ak napr. v bunke A1 mam cas 7:30, do B1 dam vzorec =A1*24 a naformatujem bunku B1 formatom VSEOBECNY (resp. OBECNY v ceskej verzii ) vysledkom je 7,5..
Ak potrebujete prepocitat minuty, vzorec vyzera A1*24*60
Naposledy upravil majanr : 06.11.07 at 18:41 Dôvod: doplnenie
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
majanr Pozri príspevok
na stovkovu sustavu hodiny prevediete tak ze ak napr. v bunke A1 mam cas 7:30, do B1 dam vzorec =A1*24 a naformatujem bunku B1 formatom VSEOBECNY (resp. OBECNY v ceskej verzii ) vysledkom je 7,5..
Ak potrebujete prepocitat minuty, vzorec vyzera A1*24*60
je to pravda, neexistujú staré vtipy, len starí ľudia. Pre novorodenca je každý vtip nový. Si tu prvý deň, ale toto je staršia téma, už rok nebol k nej príspevok. Ale oceňujem vysvetlenie z exelu
0 0
majanr majanr

majanr je offline (nepripojený) majanr

to ze je to stara tema neznamena ze niekoho nebude zaujimat riesenie. Ak som sa previnila tym ze som chcela poradit aj buducim zaujemcom, ospravedlnujem sa.. nabuduce uz tu chybu nespravim.
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

majanr ďakujem za návod aj za to, že si napísala do rok starej témy. Ja som tu len od 30.5.07 a pre mňa je to nové. Je pravda, že roky takto bez problémov prevádzam hod. a min. len som nevedela, že to robím v stovkovej sústave. Možno voľakedy dávno, ale už som na ten názov aj zabudla a teraz som si oprášila vedomosti. Ešte som takú tabuľku v Exceli nerobila, ale jeden nevie kedy môže niečo také potrebovať. Ja ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať