Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie dane - DDS

Dobrý deň,
mám otázku uplatnenia k zníženiu základu dane na zaplatené príspevky DDS.My ako zamestnávateľ, sme prispievali mesačne po 15€ zamestnancovi. Teda za celý rok to je 180€. Pri vystavení potvrdenia o príjme zo ZČ, je to aj na riadku 11. No ale keď mu chceme vystaviť ročné zúčtovanie vôbec to tam nie je uvedené v bode 4c. Musíme to tam do programu ručne nahodiť že boli zaplatené príspevky na DDS vo výške 180€? Zamestnancovi by mal vzniknúť preplatok 34,20€ či sa len mýlim? Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov
    Mooney Áno aj zamestnancovi sa sťahovalo po 15€ z čistej mzdy.

    širi1 je offline (nepripojený) širi1

    širi1
    pre RZD alebo DP je dôležitý doklad od DDS že splnil zamestnanec podmienky a presne uvedená suma ktorá sa použije do RZD alebo DP (príloha). To čo je na potvrdení o príjme nie je postačujúce k zníženiu daní
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Mooney Aj keď mi mu to priamo my prispievame? Veď sa mu vďaka tomu príspevku zvýšil vymeriavaci základ na zdravotnom a takisto dani.
    milagros208 Nie je dôležité koľko prispieval zamestnávateľ, ale zamestnanec. Príspevok zamestnanca je odpočítateľnou položkou. Je lepšie, ak potvrdenie od DDS je, ale ak sťahuje príspevky zamestnávateľ nie je potrebné. A napríklad AXA ani nedáva správne potvrdenie. Na potvrdení uvádza príspevky uhradené v kalendárnom roku 2019, t.z. príspevky za 12/2018 uhradené v 01/2019 a príspevok za 12/2019 neuvádza, pretože ten je uhradený až v 01/2020. Podľa § 4 ods.3 zákona o dani z príjmov : Príjmy zo závislej činnosti (§ 5) plynúce daňovníkovi najdlhšie do 31. januára po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa dosiahli, sú súčasťou základu dane za toto zdaňovacie obdobie, t.z. 01-12/2019.
    širi1 a viete kedy podpisoval zmluvu s DDS? či pred 2014 alebo neskôr alebo pristúpil dodatkom na nové podmienky....
    nie vždy tento príspevok znižuje daň; preto je dôležitý doklad z poisťovne. Mne to zamestnanci priniesli všetci ktorí splnili podmienku
    (ja mám zmluvu staršiu , na daň nemá vplyv moje sporenie DDS a na potvrdení o príjme je uvedené koľko ročne som odviedla)
    Katy a R milagros - je pravda, že pre príjmy z PP platí § 4, čo si citovala ... ale kedy sú uhrádzané príspevky - to nie je to isté. Takže tá AXA v tvojom prípade dáva správne potvrdenie☺ A rozhodujúci je doklad z poisťovne.
    milagros208 Nesúhlasím. Podľa §11 ods. 9 Príspevky daňovníka na doplnkové dôchodkové sporenie podľa odseku 8 je možné odpočítať od základu dane vo výške, v akej boli v zdaňovacom období preukázateľne zaplatené, v úhrne najviac do výšky 180 eur za rok; pri výpočte úhrnu príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platené zamestnávateľom a zamestnancom, ktorí sú účastníkmi tohto sporenia sa použije postup podľa § 4 ods. 3. Takto to bolo vysvetlené aj na školení p. Mihála. Príspevky za 12/2019 uhradené do konca januára 2020 majú byť započítané za rok 2019. Poisťovňa NN dáva potvrdenia správne.
    Katy a R áno - máš pravdu ... terazky - už nejaký ten rôčik je takéto znenie v §11. nechcela som mýliť - len na vysvetlenie - za mojich čias to znenie § 11 bolo inakšejšie (aj sumy veru boli vyššie - vždy som v decembri koľko sa dalo doplácala ) - lenže ja už mám ten dôchodok dáávno minutý Ale aj tak - doklad je rozhodujúci. (možno reklamovať tam)?
    milagros208 Skúšala som. A aj keď AXA ten § zákona v potvrdení uvádza, suma na potvrdení s tým čo odvádza zamestnávateľ nesedí. Je to buď v prípade, ak sa začína alebo končí DDS počas roka alebo ak je PN-ka a neodvedie sa príspevok na začiatku alebo konci roka. V usmernení od finančnej správy aj na školeniach bolo povedané, že pokiaľ príspevky odvádza zamestnávateľ, tak potvrdenie nie je potrebné. Potvrdenie od AXY by sedelo v prípade, ak by si zamestnanec platil dds sám. Je však pravda, že som mala zamestnankyňu, ktorá si uzatvorila novú zmluvu, avšak starú nezrušila. Vtedy podmienky na odpočet nespĺňa.
      zbaliť

    Ročné zúčtovanie dane - DDS

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.